• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

EkoPiknik Sopot Naturalnie

Miasto Sopot zaprasza na piknik ekologiczny. W najbliższą sobotę, 21 września w godzinach 11-15 na Sopockim Rynku przy ul. Polnej, na odwiedzających czeka spora dawka praktycznej wiedzy. Podczas warsztatów będzie się można dowiedzieć jak robić domowe detergenty i kosmetyki, czym zastąpić jednorazowe torby na zakupy, co można ugotować z resztek albo jak uszyć praktyczne woreczki na warzywa. To rozwiązania, które pomagają w ograniczeniu produkcji odpadów i przynoszą realne oszczędności domowym budżetom. Instalacja artystyczna RE:USE Gosi Golińskiej i Grażyny Rigall, zaprezentowana po raz pierwszy właśnie na Eko pikniku, pozwoli uświadomić, jak wiele śmieci produkuje współczesne społeczeństwo.

Warsztaty praktyczna nauka ekoodpowiedzialności

Przy wspólnych stołach warsztatowych odbędzie się wiele warsztatów które mogą być inspiracją do zmiany nawyków, ale również przyczynią się do oszczędności w domowym budżecie.

Przez cały czas od godz. 11 do 15 będzie można wziąć udział w warsztatach:

przygotowanie: kremów, balsamów do ciała i mydła
przygotowanie chemii domowej: płynów do płukania, płynów uniwersalnych do czyszczenia powierzchni, płynu do naczyń
szycie toreb z bawełny wielorazowego użytku, woreczków z firanek do warzyw i owoców, pakowanie jedzenia w owijaki z bawełny, przygotowanie do zakupów (podręczny zestaw) i wybór odpowiednich sklepów
gotowanie bez marnowania (Ciasto bez pieczenia)
przygotowywanie zabawek z kartonu: Pozostałości po rolce papieru toaletowego, pudełko po butach czy kawałek kartonu. Zazwyczaj szybko lądują w koszu na śmieci. A szkoda, bo można by z nich stworzyć niesamowite zabawki dla dzieci do tego ekologiczne, bezpieczne i takie, których nie spotkacie w żadnym sklepie.

Ponad to w strefie warsztatowej będzie można zapoznać się z wieloma ekologicznymi zamiennikami codziennych przedmiotów

papier toaletowy - ekologiczny
maszynki do golenia - metalowe z wymiennymi ostrzami
podpaski i kubeczki menstruacyjne
szczoteczka do zębów (bambus, świńskie włosie, końskie włosie, recyklingowa)
W strefie warsztatowej będziemy również analizować składów kosmetyków oraz pokażemy za pomocą ciekawych instalacji ilość wody jaką zużywa statystyczny Polak.

Wykłady i dyskusje

Wykłady odbywają się w strefie relaksu na wygodnych leżakach i pufach

11:15 - 12:15 Idea zero waste i segregacja odpadów jako jej istotny element prowadzi Pani Anna Desogus

Po tym warsztacie segregacja będzie dla was prosta i przyjemna!
W dodatku wyjdziecie zmotywowani by w codziennym życiu wprowadzić nawyki, dzięki którym zredukujecie nie tylko ilość śmieci jakie wytwarzacie, ale i ilość wydatków.

Podczas tego warsztatu poruszymy następujące zagadnienia:

Współczesne problemy związane ze śmieciami
Problemy dotyczące odpadów plastikowych
Czym jest koncepcja Zero Waste i jak wprowadzić ją w codziennym życiu
Sens recyklingu
Zasady segregacji i praktyczne porady jak segregować w domu

12:20 Prezentacja instalacji artystycznej RE:USE autorstwa Gosi Golińskiej i Grażyny Rigall

Instalacja pokazująca ogrom odpadów produkowanych przez każde gospodarstwo domowe. Miejsce instalacji jest nie przypadkowe podczas każdego dnia targowego na Sopockim Rynku zużywanych jest niemal 10 tys. foliowych woreczków, to one często porywane są przez wiatr trafiają do morza, zanieczyszczają lasy i nasze najbliższe otoczenie.

12:30 - 13.00 Zdrowie i uroda na talerzu. prowadzi Janusz Arrasz

Jak odżywiać się zdrowo nie wydając wielkich pieniędzy, gdzie kupować żywność aby mieć pewność jej jakości produktów oraz jak to wszystko co jemy wpływa na nasz organizm?

13:00 13.30 Nie marnuj! Jak wykorzystać zwyczajne produkty w niezwyczajny sposób. prowadzi Janusz Arrasz

Po wywiadzie prowadzący zaprosi na warsztaty kulinarne, które odbędą się w strefie warsztatów

13:45 - 14:45 Plastik Co warto wiedzieć o problemach i rozwiązaniach prowadzi Pani Anna Desogus

Wiele słyszymy w mediach o problemie plastiku, ale czy w pełni go rozumiemy?

Zagadnienia, które poruszymy podczas warsztatów:
- problemy związane z plastikiem zarówno dla środowiska, jak i zdrowia ludzi
- zanieczyszczenie w formie mikroplastiku
- rodzaje plastiku i ich oznaczenia na opakowaniach
- rozwiązania na poziomie systemowym
- rozwiązania na poziomie indywidualnych wyborów - co możesz zrobić już dziś!


Targ zero waste i strefa NGOs

Odwiedzający stoiska będą mogli kupić naturalne kosmetyki, lecznicze poduszki, ekologiczne warzywa i zioła. Dostępne będzie również zdrowe pieczywo, oliwa, kosmetyki czy herbata. W strefie gastronomicznej, do dyspozycji gości pikniku, będzie food truck z bezglutenową kuchnią wegańską, stoisko z lemoniadą i ciasteczkami.

Lista wystawców, którzy na Eko pikniku rozstawią swoje stoiska jest bardzo długa. To m.in. Bank Żywności, którego przedstawiciele opowiedzą o realizowanej misji, polegającej na ratowaniu żywności przed marnowaniem i przekazywaniem jej osobom potrzebującym. Na stanowisku Bio Pomorze będzie można kupić produkty ekologiczne a także wyroby rękodzielnicze. Schronisko Sopotkowo wystawi stoisko z ręcznie wykonanymi gadżetami dla psów i kotów. Uczestnicy Eko pikniku poznają też zalety opakowań wielokrotnego użytku, z powodzeniem zastępujących plastik. Będzie możliwość porozmawiania o odnawialnych źródłach energii, segregacji śmieci i poznania idei zero waste. Pracownicy Polskiej Akademii Nauk opowiedzą o zanieczyszczeniu Bałtyku i sposobach ochrony środowiska morskiego. Dla dzieci będą quizy z nagrodami i czytanie ekologicznej bajki.

Sopot naturalnie

Przypomnijmy Sopot naturalnie to szeroka kampania edukacyjna adresowana do mieszkańców, przedsiębiorców i branży turystycznej prowadzona przez Urząd Miasta Sopotu. Projekt ma na celu zmianę nawyków dotyczących produkcji odpadów, a w szczególności plastikowych, lepszej segregacji śmieci, picia zdrowej sopockiej kranówki, ograniczenia marnowania żywności.

Wiele z tych propozycji będzie miało nie tylko dobry wpływ na środowisko, w którym żyjemy, ale także na nasze finanse. Można zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale i czas, np. rezygnując z zakupu wody w plastikowych butelkach, a pijąc naszą smaczną i zdrową sopocką kranówkę. Jeśli przemyślimy przed zakupami ilość kupowanego jedzenia też spora suma zostanie nam w portfelu.

Kampania Sopot naturalnie to kolejny krok po zakazie używania plastikowych naczyń na terenie urzędu i podczas imprez organizowanych przez miasto. Plastikowe butelki z wodą też zostały zastąpione przez szklane karafki i dystrybutory ze zdrową sopocką kranówką.

Głosowanie na Budżet Obywatelski

Na imprezie będzie można również zagłosować na projekty Budżetu Obywatelskiego. Głosowane trwa do 23 września więc może to być ostatnia okazja do wzięcia udziału w głosowaniu. Specjalnie na tę okazję miasto Sopot przygotowało zestawy Sopot Naturalnie, składające się z bawełnianej torby na zakupy, wielorazowego woreczka na warzywa, bidonu z bezpiecznego plastiku tritanu, oraz poradnika Jak być ekoodpowiedzialnym. Zestawy trafią do wszystkich deklarujących chęć ograniczenia produkcji odpadów we własnych gospodarstwach domowych.

Opinie