stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Eivor (6 opinii)

Eivør Pálsdóttir, obdarzona niezwykłym głosem farerska wokalistka, autorka tekstów i kompozytorka, 10 października 2018 roku po raz pierwszy wystąpi w Gdańsku. Występ w Teatrze Szekspirowskim będzie oparty m.in. o utwory z jej ostatniej płyty "Slør". Koncerty Eivør to niezapomniane magiczne show.

Charakteryzuje ją wyrazisty głos oraz różnorodność gatunków muzycznych, jakimi się posługuje - od rocka, jazzu, muzyki folkowej, po europejską muzykę poważną. Wraz z porównywaniem do Kate Bush na łamach "MOJO", nieziemska pomysłowość Eivør doprowadziła ją do współtworzenia ścieżki dźwiękowej do flagowej serii BBC / Netflix "The Last Kingdom".

muzyka alternatywna - koncerty w Trójmieście


W wieku 12 lat Eivør podróżowała jako solistka w męskim chórze z Wysp Owczych do Włoch. Później, mając 13 lat, po raz pierwszy wystąpiła w telewizji oraz wygrała ogólnokrajowy konkurs piosenki. W 1999 roku, gdy miała 15 lat, dołączyła do rockowego zespołu Clickhaze, a zaledwie rok później wydany został pierwszy album sygnowany jej nazwiskiem - Eivør Pálsdóttir. Znana jest z łączenia klasycznych ballad, z tekstami znanych pisarzy z Wysp Owczych, z wpływami jazzu oraz pieśniami religijnymi. Sama przyznaje się do młodzieńczych fascynacji twórczością Leonarda Cohena oraz późniejszymi, jak pionierzy trip-hopu, m.in. Massive Attack. Jednak w jej muzyce można usłyszeć również bardziej zaskakujące inspiracje, jak śpiew Eskimosów czy beatboxing. Śpiewa w języku farerskim oraz duńskim. Większość piosenek pisze samodzielnie.

Z wykształcenia jest wokalistką muzyki poważnej. Śpiewała w orkiestrze symfonicznej z Wysp Owczych, jak również solowo w operze Firra Kristiana Blaka. W listopadzie 2004 roku pojawił się album zatytułowany "Eivør", nagrany we współpracy z Kanadyjczykiem Billem Bourne'em, który stał się najlepiej sprzedającym się krążkiem z Wysp Owczych w USA i Kanadzie. W Islandii Eivør ponownie zagościła na listach przebojów i była nominowana do Music Award, wraz z albumem grupy Björk. 7 marca 2005 roku duński nadawca radiowo-telewizyjny wydał album na 40-lecie swojej działalności. Wszystkie tytuły na krążku zostały napisane i zaśpiewane przez Eivør.

Koncertowała w Szwecji, Danii (m.in. na Roskilde Festival), na Islandii, Grenlandii, a także w Wielkiej Brytanii oraz w Niemczech. Eivør jest jedną z najbardziej utytułowanych skandynawskich wokalistek. Niektóre z nagród specjalnie dla niej rozszerzyły swój zasięg poza granice kraju - jak islandzka Music Award, gdzie Eivør, mimo nie-islandzkiego pochodzenia, zdobyła tytuły Best Female Singer i Best Performer.

Podczas pracy nad nową piosenką Eivør często ma przed oczami dramatyczny krajobraz swojej nordyckiej ojczyzny - odległego archipelagu znanego jako Wyspy Owcze. - Jest ostry, chropowaty i jednocześnie delikatny. Gdy śpiewam, czuję tę dzikość i łagodność połączone w jedno - mówi artystka. - Myślę, że to właśnie pomaga mi tworzyć muzykę pełną kontrastów, a to dla mnie bardzo ważne - nie chcę, by moja muzyka kiedykolwiek stała się bezpieczna. - dodaje. Choć początki jej muzycznej kariery sięgają śpiewu ludowego z Wysp Owczych, jej najnowszy dorobek ujawnia jej fascynację nieskończonymi możliwościami muzyki elektronicznej.

Przeczytaj także

Opinie (6)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najpopularniejsze wydarzenia

  • 3 godz
  • |
  • 12 godz
  • |
  • 3 dni
  • |
  • 7 dni