• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Dzień Otwarty Portu Czystej Energii

W pierwszą sobotę października mieszkanki i mieszkańcy Gdańska będą mogli zwiedzić Port Czystej Energii - nową miejską elektrociepłownię, która zagospodaruje śmieci nienadające się do recyklingu i wytworzy z nich energię elektryczną i ciepło. To wyjątkowa okazja, by zobaczyć tę instalację jeszcze podczas budowy.

Port Czystej Energii jest jedną z najważniejszych gdańskich inwestycji realizowanych w ciągu ostatnich lat. 7 października 2023 r. Miasto Gdańsk chce pokazać nową elektrociepłownię mieszkańcom, którzy do tej pory mogli tylko oglądać ją z daleka, mieszkając w sąsiedztwie lub przejeżdżając Obwodnicą Trójmiasta. Możliwość obejrzenia z bliska instalacji będzie z pewnością sporą atrakcją dla mieszkanek i mieszkańców Gdańska i okolic oraz prawdziwą gratką dla pasjonatów przemysłowej inżynierii i nowoczesnych technologii.

Podczas Dnia Otwartego Portu Czystej Energii
goście będą mieli okazję poznać bliżej jedną z najnowocześniejszych instalacji odzysku energii z odpadów nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Pod opieką przewodników-inżynierów zwiedzą poszczególne budynki, np. halę kotła i systemu oczyszczania spalin, bunkier, halę rozładunkową czy halę waloryzacji żużla. Obejrzą najważniejsze urządzenia, takie jak kocioł parowy, turbogenerator i chłodnia wentylatorowa oraz te związane z oczyszczaniem spalin, tj. absorber rozpyłowy, reaktor suchy, filtr workowy i katalityczny system redukcji tlenków azotu. Dowiedzą się, jak przebiegnie proces termicznego przekształcania śmieci i jak będzie działał wysokosprawny układ oczyszczania spalin, który skutecznie ograniczy emisje do atmosfery.

Uczestnikami zwiedzania mogą być osoby pełnoletnie oraz dzieci powyżej 13 roku życia będące pod opieką rodzica (opiekuna prawnego). Na terenie budowy obowiązują i są rygorystycznie przestrzegane zasady bezpieczeństwa. Osoba przystępująca do zwiedzania powinna cechować się dobrym zdrowiem, sprawnością fizyczną i kondycją oraz brakiem lęku wysokości i przestrzeni - podczas wycieczki przewidziane jest poruszanie się po klatce schodowej usytuowanej na wysokości ponad 40 metrów nad ziemią, po kratach pomostowych. Należy się również odpowiednio ubrać. Organizatorzy proszą o założenie pełnych butów na płaskich i twardych podeszwach, z zakrytymi palcami i kostkami, bez obcasów (buty trekkingowe, zimowe itp.). Osoby z długimi włosami powinny je spiąć. Szczegóły zwiedzania opisane są w Regulaminie dostępnym na etapie rejestracji.

Przewodnicy, którzy oprowadzą gości po budowie zapewniają, że będzie to bardzo ciekawa wizyta. Mieszkańcy zobaczą na własne oczy najnowocześniejsze urządzenia technologiczne, ale będą też mogli podziwiać roztaczające się z dużej wysokości, piękne widoki na pobliskie dzielnice Gdańska. Wycieczka po budowie Portu Czystej Energii dostarczy niezapomnianych wrażeń, a także wiedzy na temat nowej miejskiej elektrociepłowni, która przyniesie szereg korzyści gdańszczankom i gdańszczanom. Zwiedzanie odbędzie się 7 października 2023 r. Obowiązują zapisy na określoną godzinę.

Formularz rejestracji znajduje się pod linkiem: https://portczystejenergii.pl/rejestracja/

Przeczytaj także

Opinie