• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Dzień Otwarty Pomorskiej Kolei Metropolitalnej (5 opinii)

 • niedziela, 30 sierpnia 2015
 • Lokalizacja
  Gdańsk, przystanek PKM Gdańsk Strzyża
 • Bilety
  wstęp wolny

Już za dwa tygodnie - w niedzielę 30 sierpnia 2015 r. - zapraszamy na Dzień Otwarty Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, zorganizowany z okazji odbywającej się tego samego dnia oficjalnej inauguracji nowej linii PKM. Wszystko to na dwa dni przed uruchomieniem regularnych przewozów pasażerskich, które od 1 września 2015 r. na linii PKM obsługiwać będzie PKP SKM w Trójmieście.

Po ponad dwóch latach rozpoczęcia budowy Pomorskiej Kolei Metropolitalnej przyszedł czas na finał tej największej inwestycji infrastrukturalnej Samorządu Województwa Pomorskiego. Już 30 sierpnia 2015 r. odbędą się dwa wydarzenia związane z inauguracją linii PKM - pierwszej od 40 lat całkowicie nowej linii kolejowej w Polsce i jednocześnie pierwszej w naszym kraju linii kolejowej wybudowanej przez samorząd wojewódzki!

Inauguracyjny przejazd dwóch pociągów w samo południe

W pierwszym z nich wezmą udział wyłącznie zaproszeni goście, m.in. przedstawiciele samorządów i instytucji współuczestniczących w projekcie PKM, a także fani PKM, nagrodzeni biletami na pierwszy przejazd linią PKM w organizowanych przez nas konkursach. To oni w samo południe wyruszą dwoma pociągami (retro + SKM/PKM) z przystanku PKM Gdańsk Port Lotniczy w inauguracyjny przejazd linią PKM przez całe miasto, aż do przystanku PKM Gdańsk Strzyża. Pociągi jechać będą równolegle po obu torach i każdy będzie mógł je zobaczyć ustawiając się wzdłuż trasy przejazdu - oczywiście w bezpiecznej odległości od torów i nasypów. Pociągi nie będą się zatrzymywały na żadnym z przystanków PKM po drodze, jednak mieszkańcy będą mogli wejść na nasze perony aby z bliska zobaczyć, sfotografować lub sfilmować ten niepowtarzalny, inauguracyjny przejazd linią PKM. Jedynym warunkiem będzie ścisłe przestrzeganie zaleceń obecnej tego dnia na wszystkich przystankach PKM służby ochrony.

Promocyjne przejazdy dla mieszkańców w godz. 13.00-19.00

Po zakończeniu inauguracyjnego przejazdu, od godz. 13.00 do około godz. 19.00 zaplanowaliśmy dla wszystkich zainteresowanych naszym projektem mieszkańców ostatni już Dzień Otwarty PKM, utrzymany w stylu trzech ubiegłorocznych imprez tego typu, które wówczas odwiedziło łącznie ponad 8 tysięcy osób!

Także tym razem spodziewamy się dużego zainteresowania mieszkańców, którzy tego dnia po raz pierwszy będą mogli przejechać się linią PKM na odcinku Strzyża - Port Lotniczy i to za darmo! Dla pierwszych 10 tysięcy pasażerów przygotowaliśmy z tej okazji specjalny pamiątkowy bilet, który będzie upoważniał jedną osobę do przejazdu w jedną stronę (na trasie Strzyża - Port Lotniczy lub Port Lotniczy - Strzyża), o godzinie podanej na bilecie. Oczywiście każdy chętny będzie miał szansę pojechać pociągiem także w drugą stronę, będzie musiał jednak wcześniej zdobyć bilet na trasę powrotną (a jeśli mu się to nie uda lub też nie będzie chciał ponownie jechać PKM, będzie mógł wrócić do domu jeżdżącymi tego dnia ze zwiększoną częstotliwością autobusami i tramwajami gdańskiego ZTM). Bilety na promocyjne przejazdy pociągami SKM/PKM i pociągiem retro dystrybuowane będą na specjalnych stoiskach zlokalizowanych pod przystankami PKM Strzyża i Port Lotniczy, z których startować będą obydwa promocyjne pociągi.

Liczne atrakcje dla mieszkańców

Podobnie jak podczas ubiegłorocznych dni otwartych PKM, także tym razem na wszystkich naszych gości czekać będą specjalnie przygotowane z tej okazji atrakcje. Bezpośrednio pod wiaduktem, na którym zlokalizowany jest przystanek PKM Gdańsk Strzyża o godz. 13.00 rozpocznie się - przygotowywany wspólnie przez PKM i Budimex - festyn rodziny, gdzie na zainteresowanych czekać będą różne gry logiczne, konkursy i zabawy, w których można będzie wygrać nagrody związane z projektem PKM (albumy, gadżety, itp.).

W programie m.in.:

- Stoisko informacyjne PKP SKM w Trójmieście (przewoźnika obsługującego od 1.09.2015 r. linię PKM)

- Plenerowa wystawa przypominająca realizację projektu PKM

- Interaktywny wielkoformatowy labirynt pełen niespodzianek!

- Strefa kreatywnej rekreacji - nie tylko dla najmłodszych

- Strefa relaksu oraz strefa gastronomiczna

Również na tych wszystkich, którzy dojadą do przystanku PKM Port Lotniczy czekać tam będą dodatkowe atrakcje, w postaci strefy relaksu i strefy gastronomicznej. W tym miejscu wszyscy pasażerowie PKM będą też mieli okazję po raz pierwszy zobaczyć od środka wnętrze nowej części terminalu T2 Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy, z którym przystanek PKM połączony jest specjalną kładką.

Ostatni promocyjny przejazd pociągiem retro oraz pociągiem SKM/PKM planowany jest ok. godz. 19:00 - i będzie on jednocześnie oznaczał zakończenie wszystkich dodatkowych atrakcji zaplanowanych przez nas tego dnia.Ważne informacje organizacyjne:

- Prosimy o nieprzyjeżdżanie na inaugurację samochodami, ze względu na brak możliwości zaparkowania auta w sąsiedztwie (poza płatnymi parkingami prywatnymi w okolicach gdańskiego lotniska).
- Gdański ZTM tego dnia zwiększy częstotliwość kursowania autobusów i tramwajów dojeżdżających w okolice przystanków PKM Strzyża i Port Lotniczy. Dlatego też gorąco zachęcamy, aby skorzystać z komunikacji publicznej, której nowym elementem od 1 września 2015 r. stanie się również linia PKM.
- do przystanku PKM Gdańsk Strzyża najlepiej będzie dostać się tramwajem - liniami: 5, 6, 11 i 12.
- w pobliże przystanku PKM Port Lotniczy kursują autobusy linii 110, 122 i 210.
Na terenie obu przystanków PKM znajdują się natomiast bezpłatne miejsca parkingowe dla rowerów. Zachęcamy zatem również do przyjeżdżania na Dzień Otwarty PKM rowerami. Tego dnia jednak - wyjątkowo - nie będzie można wsiąść z rowerem do żadnego z pociągów. Ze względu na spodziewane ogromne zainteresowanie promocyjnymi przejazdami po linii PKM chcemy po prostu dać szansę przejazdu jak największej liczbie mieszkańców.

- Promocyjne przejazdy odbywać się będą na odcinku Strzyża - Port Lotniczy oraz Port Lotniczy - Strzyża, bez zatrzymywania na innych przystankach PKM.

- Bilety na promocyjne przejazdy będą bezpłatne i dystrybuowane będą na specjalnych stoiskach zlokalizowanych pod przystankami PKM Strzyża i PKM Port Lotniczy (oddzielnie dla pociągu retro i oddzielnie dla pociągu SKM/PKM).

- Każdy bilet będzie ważny tylko w jedną stronę i tylko dla jednej osoby. Po zakończeniu przejazdu wszyscy pasażerowie będą zobowiązani opuścić pociąg.
- Bilety będą dedykowane na konkretne godziny odjazdu pociągu, jeżeli ktoś spóźni się na swój pociąg, jego bilet straci ważność i będzie musiał ustawić się w kolejce po nowy bilet na inną godzinę.
- Przez cały Dzień Otwarty PKM należy bezwzględnie stosować się do poleceń służb ochrony, które będą pilnować porządku na terenie przystanków PKM oraz czuwać nad sprawną i bezpieczną wymianą pasażerów w obu pociągach.

Przeczytaj także

Opinie (5)

 • fajnie, bedzie można pojezdzić kolejka za darmo :)

  Mega atrakcja dla mieszkanców trojmiasta.
  - Bilety będą dedykowane na konkretne godziny odjazdu pociągu, jeżeli ktoś spóźni się na swój pociąg, jego bilet straci ważność i będzie musiał ustawić się w kolejce po nowy bilet na inną godzinę.
  czytaj jak nie uda Ci sie wsiąśc do pociągu!

  • 3 6

 • z Gdyni problem

  chętnie bym przyjechała z Gdyni, ale nie ma torów...

  • 4 0

 • Miało być fajnie i przyjemnie.

  Wyszło jak wyszło . Bilet w jedną stronę . Cha , cha, cha ! Powrót na piechotę albo dużo więcej podstawianych autobusów komunikacji . Oczywiście płatnych . Żałosne ! Kolejka olbrzymia . Stanie na minimum dwie godz. . Ok. 14:00 nie było już biletów . Podobno miało być ok. 10 tyś. Okazało się , że została wydana tylko część tych biletów , bo pozostała część ma być wydawana jutro . Część ludzi w tej sytuacji poczuło się jak biedak , który stoi za bochenkiem chleba. Rzeczywiście nie warto było . Nigdy więcej !!! W przyszłym tygodniu spokojnie bez nerwów , kolejek w dowolnej chwili i czasie oczywiście za opłatą można pojechać sobie w obie strony . Bez tłoku .

  • 7 3

 • Przejazd pociągiem PKM

  Ciekawe czy po biletach darmowych będzie można kupić bilet aby się przejechać parowozem lub szynobusem 30 sierpnia 2015. Po co drukować bilety darmowe jak można by wpuścić wszystkich chętnych. Ciekawe kto na tym zarobił sprawa dla CBA.

  • 2 1

 • ale ściema!!!!!!!!

  Jeżeli dziś za darmo to w jakim celu te niby bilety wydają!!!!!!!!!!Po to żeby ludziom życie utrudnić!

  • 2 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.