• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Dzień Otwarty Daru Młodzieży

 • niedziela, 10 grudnia 2023, godz. 10:00 - 17:00
 • Lokalizacja
  Gdynia, Dar Młodzieży, Nabrzeże Pomorskie
  Organizator: Uniwersytet Morski
 • Bilety
  wstęp wolny

W niedzielę, 10 grudnia 2023 r. zapraszamy na bezpłatne zwiedzanie Daru Młodzieży. Fregata szkolna Uniwersytetu Morskiego w Gdyni dostępna będzie w godz. 10:00 17:00. Na zakończenie Dnia Otwartego na statku zabłyśnie najwyższa choinka w Trójmieście!

Chętni będą mogli wejść na pokład statku przy Nabrzeżu Pomorskim w niedzielę, w godz. 10:00-17:00. Zwiedzający będą mogli wejść pod pokład i poznać warunki, które towarzyszą praktykantom i załodze podczas rejsów. W rolę przewodników wcielą się studenci Uniwersytetu Morskiego oraz załoga Daru Młodzieży. Będzie okazja, by ze szczegółami dowiedzieć się, jak przebiegają praktyki na żaglowcu, jak wygląda dzień powszedni, jakie to uczucie kiedy przez kilka tygodni nie schodzi się na ląd.

Po godz. 16:00 ze świątecznym repertuarem wystąpi Akademicki Chór Uniwersytetu Morskiego w Gdyni pod dyrekcją dr. Karola Hilla.
 
O godz. 17:00 JM Rektor prof. dr hab. inż. kpt ż.w. Adam Weintrit w towarzystwie Prezydenta Miasta Gdyni dr. Wojciecha Szczurka i kpt. ż.w. Rafała Szymańskiego, komendanta Daru Młodzieży uruchomią najwyższą choinkę w Trójmieście.

"Dar Młodzieży" jest trzymasztową fregatą, której najwyższe dwa maszty grot i fok mają po 49,5 m wysokości, a nieco mniejszy krojc 46,5 m wysokości. Światełka wiszą na szczytach wszystkich masztów. W najwyższym punkcie osiągają wysokość około 60 metrów od poziomu morza. Na choinkową ozdobę zużyto 200 metrów sznura i 200 żarówek.

Tradycja zapalania światełek na Darze Młodzieży zrodziła się podczas Rejsu Niepodległości w 2018 roku. Żaglowiec w grudniu był wówczas u Wybrzeży Stanów Zjednoczonych w Los Angeles.
 
11 listopada 2023 r. Dar Młodzieży powrócił do macierzystego portu z prawie półrocznego rejsu, podczas którego przekroczył równik, upamiętniając w ten sposób 100-lecie przejścia na półkulę południową pierwszego statku pod biało-czerwoną banderą Lwów, żaglowca Szkoły Morskiej w Tczewie. W trakcie trwającego 248 dni sezonu Dar Młodzieży pokonał dystans 21 131 mil morskich, zawitał do 20 portów w 11 krajach, a jego pokład odwiedziły 116 903 osoby.

Przeczytaj także

Opinie