• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Dni Nowego Portu - 250 lat dzielnicy

Jak co roku Rada Dzielnicy Nowy Port ma zaszczyt i przyjemność zaprosić Mieszkanki i Mieszkańców na Dni Nowego Portu! W tym roku wydarzenie jest szczególne, gdyż obchodzimy 250-lecie Naszej dzielnicy!

cze 14

piątek, godz. 10:00 - 11:30

Gdańsk Nowy Port, Strajku Dokerów 5
Wstęp wolny

w każdy wtorek (od 18.06 do 27.08.2024), godz. 10:00 - 12:30

Wstęp wolny

NOWY PORT - HISTORYCZNA, NADMORSKA DZIELNICA
Nowy Port ustanowiony został na mocy rozporządzenia Fryderyka Wielkiego z 1772 roku. Miał to być port konkurencyjny dla Gdańska, bowiem teren dzisiejszego Nowego Portu znajdował się pod zaborem pruskim. Nowy Port to jedna z najbardziej morskich dzielnic Gdańska, często ze względu na swoją historię, ale także położenie nazywana była osadą rybacką. "Jesteśmy dumni z naszej historii i chcemy ją pielęgnować" - mówi Przewodniczący Zarządu Dzielnicy Nowy Port Łukasz Hamadyk. "Przez wiele lat dzielnica niszczała, ze względu na brak inwestycji. Na szczęście dzięki rewitalizacji dzielnica odzyskuje swój blask i wielu gdańszczan zmienia zdanie o tej pięknej, nadmorskiej dzielnicy" - dodaje.

REWITALIZACJA NIE TYLKO INFRASTRUKTURALNA
Od kilku lat na terenie dzielnicy prowadzone są prace związane z Gminnym Programem Rewitalizacyjnym. Blask odzyskują kolejne ulice i budynki. - W ostatnich dniach zakończony został kolejny etap rewitalizacji ulic Góreckiego, Strajku Dokerów i Wilków Morskich. Nowy Port pięknieje i staje się perłą w koronie Naszego miasta - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Cieszymy się, że w Nowym Porcie pojawiają się nowe punkty usługowe, że napływają tutaj nowi mieszkańcy oraz docierają turyści, co pozwala na rozwój dzielnicy - dodaje prezydent Dulkiewicz.

PORT GDAŃSKI SERCEM NOWEGO PORTU
Od wielu lat Port Gdańsk nierozerwalnie związany jest z życiem dzielnicy. Jest to największy, lokalny pracodawca który m.in. zarządza infrastrukturą portową, która jest nierozerwalnym elementem Nowego Portu.

"Nowy Port to piękna dzielnica, której czujemy się częścią. Portowy biznes ma międzynarodowy zasięg, ale serce portu bije w Nowym Porcie, co wynika bezpośrednio z jego położenia. Stąd decyzja, by wspierać lokalne inicjatywy, które jeszcze bardziej integrują nas z mieszkańcami dzielnicy, dlatego z przyjemnością włączamy się w obchody 250-lecia. - powiedziała Anna Drozd, rzecznik prasowy Portu Gdańsk. "Port Gdańsk realizuje ogromne inwestycje, dzięki czemu zwiększa swoją konkurencyjność w rejonie Morza Bałtyckiego. Niezmiernie nas cieszy, że niektóre z nich mogą służyć również mieszkańcom Gdańska. Niedawno w ramach większej inwestycji oddane do użytku zostały dwa ogólnodostępne nabrzeża, które mieszkańcy pokochali jako miejsce spacerów" - dodaje Drozd.

HUCZNE OBCHODY 250-LECIA
Tegoroczne obchody podzielone zostały na dwa dni. Piątek popołudniu - historyczne wspomnienie o dzielnicy oraz sobota - rozrywkowa dla całej rodziny. "Program obchodów został ułożony tak, aby każdy znalazł coś dla siebie" - powiedział Jarosław Sobolewski, radny dzielnicy. "Pierwszego dnia wszystkich zapraszamy na wykłady i dyskusje dotyczące historii dzielnicy, które przedstawi Instytut Pamięci Narodowej oraz Muzeum Gdańska. Drugi dzień to rodzinna rozrywka dla każdego, zaczynamy festynem zwieńczonym jubileuszowym tortem oraz wieczornymi koncertami" - kończy Sobolewski.
Organizatorami Dni Nowego Portu są: Rada Dzielnicy Nowy Port, Miasto Gdańsk oraz Port Gdańsk.


Szczegółowy program wydarzeń:

PIĄTEK 9 WRZEŚNIA:

250 LAT NOWEGO PORTU - POZNAJ HISTORIĘ WYJĄTKOWEJ DZIELNICY
Sala gimnastyczna Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 - wejście od strony ul. Strajku Dokerów (obok CSW Łażnia).

WYKLADY ORAZ PANELE DYSKUSYJNE
16:00 - Jednostki wojskowe i formacje ochrony granic stacjonujące w koszarach Gdańska Nowego Portu, przy ul. Oliwskiej 35 od 1945 roku. Ich historia i działalność. - dr Grzegorz Goryński - Instytut Pamięci Narodowej
17:00 - Nowy Port z wody i na wodzie - Aleksander Masłowski - Instytut Pamięci Narodowej
18:00 - Poza i w granicach Gdańska - z dziejów historii rozwoju Nowego Portu - dr Leszek Molendowski (Muzeum Gdańska)
19:00 - Spacer "Architektura Nowego Portu) - IKM

SOBOTA 10 WRZEŚNIA
Dziedziniec Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2
12:00 - Przywitanie gości i oficjalne rozpoczęcie festynu z okazji 250-lecia Nowego Portu
12:00 - 18:00 - Strefa relaksu z Portem Gdańsk: urządzenia zabawowe, dmuchańce, karuzela, fotobudka, strefa gastronomiczna, animatorzy, strefa relaksu i wiele innych
12:30 - Spacer historyczny spod domu kultury - IKM
12:30 - 13:15 - Przedstawienia teatralne dla dzieci
15:00 - Wielki tort jubileuszowy od Cukierni Baccate
16:00 - Seans filmowy dla dzieci

KONCERTY
18:00 - Cotton Wings
19:00 - Słowiańska Dusza
20:00 - Weronika Korthals
21:00 - "TechnoPort Vol. 2" dj Jan Zwierzchowski


ORGANIZATORZY:
Rada Dzielnicy Nowy Port
Miasto Gdańsk
Port Gdańsk

Opinie

 • spacer
  cze 12
  środa, g. 18:00
  Gdynia, Muzeum Miasta Gdyni
  Gdynia Nadaje
 • wykład , warsztaty , spotkanie
  cze 12
  środa, g. 17:00
  Gdynia, Muzeum Emigracji
  Zauważ i zadbaj