• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Cykl: Dekalog | Dekalog V + spotkanie z Mirosławem Baką

Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

Dekalog V (198, reż. Krzysztof Kieślowski, dramat, psychologiczny, Polska, 57 min.

Dekalog V, zwany również Krótkim filmem o zabijaniu (jest to dłuższa, kinowa wersja telewizyjnego projektu), to jeden z najbardziej wstrząsających filmów z dorobku Krzysztofa Kieślowskiego, który jak wskazuje sam tytuł poświęcony jest przykazaniu Nie zabijaj.

 
Młody adept prawa Piotr (Krzysztof Globisz), zdaje egzamin adwokacki. Zostaje obrońcą z urzędu w sprawie młodego chłopaka, Jacka (Mirosław Baka), który w bestialski sposób zamordował taksówkarza. Piotr stara się przeniknąć sposób myślenia swojego klienta, by podjąć się jak najlepszej obrony. Jego starania kończą się jednak fiaskiem Jacek zostaje skazany na karę śmierci. Podczas ostatniego widzenia chłopak prosi adwokata o przekazanie swojej matce fotografii zmarłej przed kilku laty młodszej siostry. [mapadekalogu.pl]

W najbliższą środę oprócz piątego odcinka Dekalogu Kieślowskiego wyświetlimy odcinek cyklu Dekalog Polska 93 w reżyserii Leszka Wosiewicza. Szósty epizod Nie zabijaj to zapis rozmowy z jedynym w Polsce więźniem oczekującym wykonania wyroku śmierci.

Spotkanie z Mirosławem Baką poprowadzi Marcin Mindykowski absolwent dziennikarstwa i komunikacji społecznej oraz politologii na Uniwersytecie Gdańskim, a także studiów podyplomowych Szkoła Kina na Collegium Civitas w Warszawie. Współpracował z Dziennikiem Bałtyckim, Radiem Gdańsk oraz Programem II Polskiego Radia. Na antenie lokalnej rozgłośni prowadził m.in. Magazyn filmowy i Tygiel kulturalny. Publikował też w Kinie", Ekranach" i Jazz Forum".Gość specjalny: Mirosław Baka aktor teatralny (od 1989 roku na stałe współpracuje z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku) i filmowy. Laureat wielu nagród i wyróżnień (nie tylko filmowych): za rolę Jacka Łazara w Dekalogu V został nagrodzony Nagrodą Szefa Kinematografii i Nagrodą Artystyczną Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki. Stworzył wiele niezapomnianych ról teatralnych (m.in. Biesy Fiodora Dostojewskiego i Godziny Kota Pera Olova Enquista w reżyserii Krzysztofa Babickiego, czy Szekspirowski Hamlet w inscenizacji Krzysztofa Nazara) oraz filmowych (m.in. Amok Natalii Korynckiej-Gruz, Reich Władysława Pasikowskiego, czy Wyrok na Franciszka Kłosa Andrzeja Wajdy).

W 2014 roku został odznaczony srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Animację Chłopi na podstawie powieści Władysława Reymonta najnowszy film z udziałem Mirosława Baki nadal można oglądać w kinach.

Cykl Dekalog to długoterminowy projekt skoncentrowany wokół filmowego projektu Dekalog w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego oraz kolejnych, inspirowanych nim produkcji fabularnych i dokumentalnych. O znaczeniu Dekalogu na tle rodzimej i zagranicznej kinematografii, roli przykazań we współczesnym świecie i duchowej kondycji człowieka, rozmawiać będą goście ze świata sztuki i nauki.

Opinie

 • projekcje filmowe
  kwi 13
  sobota, g. 15:00
  Gdańsk, Helios Forum Gdańsk
  Helios na scenie