• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Cykl: Dekalog | Dekalog IX i X

Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

14 czerwca o 18:00 zapraszamy do Centrum Filmowego UG na ostatnie spotkanie z cyklem Dekalog w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego.

lip 10

środa, godz. 18:00

bilety 38,90 zł
przedsprzedaż 28,90 - 36,90 zł
Dekalog IX (198, reż. Krzysztof Kieślowski, dramat, psychologiczny, Polska, 58 min.

Roman (Piotr Machalica), kardiochirurg z zawodu, nie ma jeszcze czterdziestki, ale badania i analizy wykazują nieodwołalnie, że jest impotentem bez nadziei na wyleczenie. Mężczyzna staje się obsesyjnie zazdrosny o swoją żonę Hankę (Ewa Błaszczyk), którą podejrzewa o romans. Kryzys w relacji prowadzi Romana do samobójczej próby.

Co można wybaczyć sobie i innym? Dokąd prowadzi zaślepiająca zazdrość? U Kieślowskiego pytania te wybrzmiewają w nienachalny sposób. Dziewiąta część cyklu łączy w sobie przypowieść o wyraźnym przesłaniu i precyzyjnie określonym temacie, z małym realizmem przeniesionym przez Kieślowskiego ze swoich polskich fabuł i dokumentów. Historia zdrady, zmienia się tu w niejednoznaczną i nieoczywistą opowieść o sile uczuć i pułapkach ludzkiej psychiki. [culture.pl]

Dekalog X (198, reż. Krzysztof Kieślowski, dramat, psychologiczny, Polska, 60 min.

Jerzy (Jerzy Stuhr) i Artur (Zbigniew Zamachowski) spotykają się na pogrzebie ojca, filatelisty oddanego całkowicie swojej pasji. Ojciec nie utrzymywał z nimi kontaktu i dopiero po jego śmierci synowie dowiadują się o ogromnej wartości gromadzonej przez lata kolekcji. Odziedziczone bogactwo zaczyna zatruwać ich relacje: Jerzy decyduje się oddać nerkę za brakujący do serii znaczek, lecz podczas operacji mieszkanie ojca zostaje okradzione. Bracia zaczynają podejrzewać nie tylko dawnych znajomych ojca, lecz oskarżają się wzajemnie.
Ostatnia część cyklu różni się od wcześniejszych filmów gatunkowym ciężarem, któremu zamiast dramatu, bliżej do czarnej komedii. Nie pojawi się też Artur Barciś, towarzyszący bohaterom w kluczowych dla nich momentach. Dziesiąta część filmu pełni funkcję mistrzowskiego podsumowania, dotychczasowe przykazania traktując z przewrotnie. [festiwalgdynia.pl]

Gość specjalny: Mikołaj Jazdon (ur. 1971 w Poznaniu) filmoznawca, dr hab., prof. UAM, pracuje w Instytucie Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych UAM. Autor książek Dokumenty Kieślowskiego i  Kino dokumentalne Kazimierza Karabasza. Współautor książki Kieślowski. Od <> do końca. Autor opracowań do albumów DVD z serii Polska Szkoła Dokumentu. Kurator przeglądów w ramach festiwali Hommage á Kieślowski w Sokołowsku. Dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych Off Cinema w Poznaniu.

Mikołaj Jazdon
Mikołaj Jazdon Dawid Tatarkiewicz


Cykl Dekalog koncentruje się wokół filmowego projektu Dekalog w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego oraz kolejnych, inspirowanych nim produkcji fabularnych i dokumentalnych. O znaczeniu Dekalogu na tle rodzimej i zagranicznej kinematografii, roli przykazań we współczesnym świecie i duchowej kondycji człowieka, rozmawiają goście ze świata sztuki i nauki.

Informacja o biletach

 • Bilet normalny
  15 zł
 • Bilet ulgowy
  10 zł
Ulga dla: studentów i pracowników Uniwersytetu Gdańskiego oraz studentów Gdańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Opinie