• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Centrala. Centrala nas ocali

Wydarzenie w ramach

Premierowe wykonanie utworu CENTRALA Brygady Kryzys - najsłynniejszego antysystemowego hymnu pokolenia lat 80. XX wieku. To specjalnie przygotowana aranżacja z udziałem Orkiestry Kameralnej Progress pod dyrekcją Ireneusza Wojtczaka oraz artystów stojących dziś w obronie wartości, takich jak godność, wolność, równość. Utwór składa się z kilku części, w każdej pojawi się gość: Tymon Tymański i białoruski wirtuoz akordeonu guzikowego Yegor Zabelov, trzy artystki młodego pokolenia: The Pau, Min t oraz Jucho. Dzieła dokończy Tomek Lipiński, autor muzyki i tekstu do utworu Centrala. Za aranżację utworu odpowiadają: Ireneusz Wojtczak, Marcin Gałązka oraz Przemysław Bartoś.

Koncertowi będą towarzyszyć wizualizacje autorstwa Michała Garnowskiego, wykorzystujące materiały archiwalne ze zbiorów ECS.

muzyka alternatywna - koncerty w Trójmieście


Orkiestra Kameralna Progress pod dyrekcją Ireneusza Wojtczaka oraz Przemysław Bartoś, Marcin Gałązka, Tomasz Koper, Michał Wandzilak
goście / Jucho, Tomek Lipiński, Min t, The Pau, Tymon Tymański, Lena Wojtczak, Yegor Zabelov
wizualizacje / Michał Garnowski
kuratorzy projektu / Arek Hronowski, Tomasz Lipiński, Magdalena Sroka

WYKONAWCY
JUCHO

Rocznik 1986. Justyna Chowaniak jest wokalistką, pianistką, autorką tekstów, poezji, muzyki i producentką. W 2012 roku założyła formację DOMOWE MELODIE, z którą przez sześć lat zagrała setki wyprzedanych koncertów w kraju, a także w Islandii, Portugalii oraz Niemczech. Artystka po dwóch latach przerwy wróciła z nowym projektem zatytułowanym - JUCHO. Pierwszy singiel odsłaniający jej nową muzyczną drogę to piosenka pt. "Drzewa", którą dedykuje wszystkim osobom wysoce wrażliwym. Ten etap jej działalności charakteryzuje się tym, że - jak sama podkreśla - tworzy tylko to, czego sama jako człowiek potrzebuje i chciałaby doświadczyć. Motywem przewodnim jej autorskich piosenek pozostaje intymność, poetyckość i opowieść przeplatana dźwiękami ukochanego, białego pianina.

TOMEK LIPIŃSKI
Muzyk rockowy, wokalista, gitarzysta, kompozytor i autor piosenek. Rocznik 1955. Współzałożyciel zespołów Tilt, Brygada Kryzys i Fotoness. Współpracował z zespołem Izrael, nagrywał również pod swoim imieniem i nazwiskiem - albumy "Nie pytaj mnie" i "To, czego pragniesz". Jest autorem lub współautorem takich przebojów, jak "Centrala", "Mówię ci, że", "To co czujesz, to co wiesz", "Nie wierzę politykom", "Runął już ostatni mur", "Jeszcze będzie przepięknie", "Nie pytaj mnie, co jest dobre, a co złe" i wielu innych. Ma na koncie kilka drugoplanowych ról aktorskich, jest też autorem muzyki i piosenek do kilku filmów, m.in. piosenek do obrazu "Słodko gorzki", "Psy II: Ostatnia krew" oraz "Reich" w reż. Władysława Pasikowskiego, a także do dokumentalnych filmów i realizacji teatralnych. Obecnie nagrywa i występuje z zespołem jako TOMEK LIPIŃSKI.

MIN t
To pseudonim artystyczny Martyny Kubicz - wokalistki, kompozytorki i producentki. Rocznik 1994. Zyskała popularność dzięki wydanemu w 2016 roku singlowi "Goodbye To The Lullaby", który szybko stał się hitem polskiej undergroundowej sceny klubowej. Jej muzyka to eksperymentalny neo-soul, który łączy z minimal-electro czy popem, zawsze starając się przełamać konwencje gatunku. W 2017 roku ukazał się debiutancki, długogrający album artystki zatytułowany "Assemblage". Ten niezwykle dojrzały i bogaty kolaż muzyczny znalazł się wśród najlepszych polskich płyt 2017 roku. Najnowsze single MIN t "Start Dancing" czy "Rhythm of Your Blues" to kolejny etap artystycznej podróży i ewolucji brzmienia w jej twórczości. Drugi album już wkrótce.

ORKIESTRA KAMERALNA PROGRESS
Orkiestrę - działającą od 2009 roku, a prowadzoną przez jej założyciela, dyrygenta Szymona Morusa - tworzą młodzi, ambitni kameraliści. Dynamicznie rozwijający się zespół regularnie koncertuje, zaskakując intrygującymi interpretacjami. Orkiestra nagrała 8 płyt, debiutancki album spotkał się z bardzo pochlebną recenzją Krzysztofa Pendereckiego. Progresywną cechą kolektywu jest współpraca wykonawców o szerokich perspektywach artystycznych, co wpływa na indywidualne brzmienie orkiestry. Zespół specjalizuje się w wykonywaniu muzyki współczesnej, dokonując licznych prawykonań dzieł polskich kompozytorów młodego pokolenia. Artystyczne inspiracje orkiestry, sięgające również jazzu i muzyki rozrywkowej, doprowadziły do współpracy z Krystyną Stańko (Ladies Jazz Festival), Krzysztofem Zalewskim oraz Irkiem Wojtczakiem (Olivia Stars) czy Leszkiem Kułakowskim (płyta "Love songs").

THE PAU
To jednoosobowy projekt Pauliny Dudek, wokalistki, kompozytorki i autorki tekstów. Rocznik 1995. Jest reprezentantką punkowej idei - zrób to sam. Na koncertach artystka zazwyczaj występuje z gitarą, a podkłady muzyczne odtwarza ze smartfona - akompaniujący jej zespół w całości mieści się wewnątrz telefonu komórkowego. Na przestrzeni ostatnich czterech lat zagrała kilkaset koncertów głównie na squatach i alternatywnych festiwalach w Polsce, Niemczech, Norwegii, Hiszpanii, Portugalii, Czechach, Słowenii, Chorwacji, Holandii, Izraelu, Ukrainie, Litwie, Słowacji i we Włoszech. Supportowała także trasę koncertową zespołu Ørganek. W 2019 roku wydała płytę nakładem Mystic Production pt. "Raj".
Została finalistką pierwszej edycji plebiscytu Sanki na największe nadzieje polskiej sceny muzycznej (2018).

TYMON TYMAŃSKI
Wokalista, kompozytor, multiinstrumentalista, felietonista i aktor. Rocznik 1968. Założyciel grupy Miłość, najbardziej popularnej i wpływowej grupy polskiego jazzu lat 90. XX wieku. Współzałożyciel trójmiejskiej sceny yassowej. Lider formacji Kury, Tymon & The Transistors oraz Mu. Ma w dorobku ok. 35 płyt. Współpracował z takimi wykonawcami, jak: Lester Bowie, Dave Douglas, Chris Speed, Jim Black, Lech Janerka, Robert Brylewski, Antoni Gralak, Aleksander Korecki, Włodzimierz Kiniorski, Mikołaj Trzaska, Leszek Możdżer, Jacek Olter, Jerzy Mazzoll, Wojtek Mazolewski, Ireneusz Wojtczak, Tomasz Ziętek czy Jakub Staruszkiewicz. Producent i autor scenariusza głośnego filmu pt. "Polskie gówno", w którym zagrał główną rolę. Autor kontrowersyjnej powieści biograficznej pt. "Sclavus". Laureat m.in. Paszportu Polityki (2001), nagrody przemysłu fonograficznego Fryderyki (1998, 2010), Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł 2004.

IRENEUSZ WOJTCZAK
Saksofonista, aranżer, kompozytor, improwizator i edukator. Rocznik 1968. Jest twórcą wymykającym się jednoznacznym definicjom muzyki. Jako muzyk sesyjny nagrał ponad 40 albumów, wielokrotnie nagrywał też dla filmu i teatru. Gra w wielu zespołach jako lider, muzyk towarzyszący czy gość specjalny. Koncertował m.in. z Fonda/Stevens Group, Contemporary Noise Sextet oraz Pink Freud. Nagrywał i koncertował m.in. z Tymon Tymański Brass Ensemble, Outlook Quartet oraz Wojtek Mazolewski Quintet. Gościnnie uczestniczył w sesjach nagraniowych z Przemkiem Dyakowskim, Grażyną Łobaszewską oraz Ścianką. Współtworzył projekty/zespoły: Groovekojad, Tomek Sowiński Collective Improvisation Group, Duostany, Freeyo, PRL Kwintet oraz Możdżer − Tymański − projekt Chopin. Od lat jest animatorem polskiej muzyki ludowej. Laureat Fryderyka, nagrody Polskiego Przemysłu Fonograficznego w kategorii muzyka alternatywna za płytę "Smacznego" grupy Groovekojad (2000).

YEGOR ZABELOV
Jeden z najbardziej oryginalnych akordeonistów współczesnego nurtu muzyki białoruskiej, kompozytor, autor muzyki do wielu spektakli i filmów. Rocznik 1981. Jego muzykę można scharakteryzować jako eksperymentalne połączenie akordeonowego rocka, minimalizmu i neoklasyki.
Na polskiej scenie brał udział w projekcie Big Lao Che Band (Lao Che i artyści z Białorusi), wymyślonym i wyprodukowanym specjalnie na Inne Brzmienia Art'n'Music Festival w Lublinie.
Stworzył muzykę do legendarnego niemego filmu "Golem" z 1920 roku, na zamówienie festiwalu 25 Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku. Pracował dla Teatru Dramatycznego w Białymstoku przy realizacji spektaklu "Sońka" Ignacego Karpowicza. Od niedawna mieszka w Gdańsku.

ZESPÓŁ
Przemysław Bartoś (gitara basowa), Marcin Gałązka (gitara elektryczna), Tomasz Koper (perkusja) i Michał Wandzilak (klawisze) to wykonawcy od lat działający na alternatywnej scenie muzycznej zarówno w wymiarze lokalnym, jak i ogólnopolskim. Osobno grają w ramach takich grup, jak np.: MU, Tymon and The Transistors, The Fruitcakes, Świetliki czy Zgniłość. Razem współtworzą zespół Alfah Femmes, którego debiutancki album pt. "No Need to Die" został uznany za jedno z ważniejszych wydarzeń wydawniczych minionego roku.

Opinie

 • muzyka alternatywna , muzyka elektroniczna
  lut 29
  czwartek, g. 20:00
  Gdańsk, Plama
  Rat Kru w Plamie
 • muzyka alternatywna
  lut 29
  czwartek, g. 20:00
  Gdańsk, Wydział Remontowy
  Bluszcz | Dawki