• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
PATRONAT

Body Worlds Vital - wystawa human body (82 opinie)

BODY WORLDS - najliczniej odwiedzana wystawa świata po prawie 5 latach powraca do Gdańska z nową ekspozycją - VITAL! Wystawa będzie otwarta dla widzów od 15 grudnia 2023r. do 11 marca 2024r., w Amber EXPO, w Hali A, przy ul. Żaglowej 11. Wystawa autorstwa słynnego anatoma wynalazcy plastynacji dr. Gunthera von Hagensa zdecydowanie wyróżnia się w historii stając się najliczniej odwiedzaną wystawą wszech czasów z łączną liczbą ponad 50 mln widzów! Zachwyca już od ponad ćwierć wieku wzbudzając ogromne emocje i zainteresowanie wszędzie tam, gdzie się pojawia.

Zwiedzanie:
Niedziele niehandlowe - wystawa otwarta
Poniedziałek - niedziela 10:00-20:00 kasa czynna i wejście na wystawie 10:00-19:00
Orientacyjny czas zwiedzania wystawy to około 1,5-2 godziny

W 2019 r., w Gdańsku prezentowana była wystawa BODY WORLDS z cyklu THE CYCLE OF LIFE - Zwiedzający mieli wtedy możliwość poznania zmian zachodzących w ludzkim ciele - od poczęcia, poprzez okres niemowlęcy, dzieciństwo, dojrzałość, aż po jesień życia. W tym roku widzowie zobaczą wystawę BODY WORLDS z cyklu VITAL, która inspiruje do życia z zachowaniem witalności oraz pełni sił. Umożliwia odwiedzającym odkrywanie ludzkiej anatomii, fizjologii jak i zdrowia. Na wystawie znajduje się ponad 160 prawdziwych eksponatów ludzkich ciał, które przedstawiają potencjał ludzkiego ciała w ruchu, jego anatomiczną formę oraz złożoność funkcji. Zobaczymy jak dokładnie działa ludzkie ciało, gdy jest zdrowe i poznamy sposoby zwalczania zagrażających życiu chorób. Wystawa inspiruje ludzi w każdym wieku do dbania o siebie i swoją kondycję. W tym celu przedstawiono obok siebie narządy zdrowe oraz chore, dzięki czemu odwiedzający widzą, jak styl życia wpływa na organizm np. jak palenie wpływa na płuca a cukier, złe tłuszcze czy sól przyśpieszą procesy starzenia znacznie zwiększając ryzyko wielu przewlekłych chorób.

Co takiego jest w BODY WORLDS, co urzeka i odbija się echem tak wielu milionów ludzi z różnych kultur i religii, w różnym wieku i wykonujących różne zawody? Kurator dr Angelina Whalley, która jest odpowiedzialna za treść, projekt oraz koncepcyjne planowanie wystawy stwierdza, iż kluczem do sukcesu BODY WORLDS jest to, że wystawa głęboko zmienia nasze spojrzenie na nas samych: "Zwiedzający patrząc na inne ludzkie ciało odkrywają własne w zupełnie nowy sposób. Ekspozycja przedstawia ciało nie tylko jako podstawę naszej fizycznej egzystencji, ale także jako zwierciadło naszego własnego stylu życia. Cokolwiek robimy lub czego nie robimy, to co jemy, jak i czy ćwiczymy - wszystko ma na nas fizyczny wpływ, zarówno pozytywny, jak i negatywny". Ekspozycja przywodzi na myśl te skojarzenia i przedstawia wyjątkowość ludzkiego życia. Wiedza zdobyta na wystawie wyostrza poczucie własnej bezbronności oraz wartości własnego zdrowia jednocześnie ucząc jak lepiej dbać o siebie szczególnie teraz w tym trudnym dla nas wszystkich okresie.

Bezprecedensowy sukces BODY WORLDS opiera się na przełomowym procesie plastynacji dr. Gunthera von Hagensa - metodzie konserwacji tkanki anatomicznej wynalezionej przez lekarza i anatoma w 1977 r. na Uniwersytecie w Heidelbergu. Dopracowanie tej technologii zajęło mu wiele lat. Pierwotnie plastynacja miała służyć wyłącznie środowisku naukowemu oraz zaawansowanej edukacji. Jednak, kiedy dr von Hagens po raz pierwszy zaprezentował swoje plastynaty publiczności w Narodowym Muzeum Nauki w Tokio, w 1995 r., nie mógł przewidzieć medialnego szumu oraz rewolucji którą wywołał jego wynalazek: "Nie doceniłem jak duży będzie to sukces" - powiedział dr von Hagens. Od tego czasu dr von Hagens poświęca swój czas edukując społeczeństwo w tematyce ludzkiego ciała. Za swoją pracę otrzymał wiele wyróżnień od renomowanych instytucji, w tym nagrodę za całokształt pracy naukowej - za znaczący wkład w publiczne zrozumienie nauki od stowarzyszenia ASTC (Association of Science and Technology Centres), które zrzesza ponad 650 instytucji naukowych.

BODY WORLDS zasługuje na uwagę. Towarzyszy laikowi z dziedziny medycyny i anatomii, pomagając odkrywać ludzkie ciało, pokazując i tłumacząc prostym językiem życiowe mechanizmy. Najbardziej zaskakujące jest porównanie zdrowych i chorych narządów. Widząc serce w książce, telewizji czy na modelu to jedno, ale patrząc na prawdziwe plastyczne serce, zdając sobie sprawę z tego co mamy w sobie i nieustannej pracy naszego wewnętrznego układu, pozostaje nam tyko podziw i szacunek dla naszego ciała. Wystawa jest wspaniałym hymnem o szacunku do ciała.

L'Osservatore Romano, wydawnictwo katolickie, przy Stolicy Apostolskiej w Watykanie

Wystawa jest idealnym rozwiązaniem dla wszystkich ciekawych ludzkiego ciała - bez względu na wiek. Mam tutaj na myśli zarówno dzieci w wieku szkolnym, licealistów, jak i studentów, a także osoby dojrzałe. Każdy znajdzie coś dla siebie - edukację czy refleksję nad kondycją naszego zdrowia.

Colleen Schultz, Kierownik Oświaty z Children's Health Education.


BODY WORLDS w niesamowicie interesujący sposób przedstawia tajemniczość naszego ciała. Na jednym poziomie widzimy zawiłość ludzkiego ciała a na innym poziomie przyglądamy się komuś, kto myślał i oddychał. Ta wystawa to ciekawe i niezapomniane doświadczenie, obok którego nie można przejść obojętnie. Polecam w szczególności osobom, które interesują się ludzką naturą oraz chciałyby dowiedzieć się o sobie czegoś więcej.

Dr Carlyle Chan, Profersor Psychiatrii w Medical College of Wisconsin

Gunther von Hagens jako anatom, wynalazca, nauczyciel oraz orędownik zdrowia stworzył estetyczne plastynaty całego organizmu. Dzięki nim mamy możliwość wnikliwego zapoznania się z fantastyczną tematyką ciała. Poprzez plastynację, ciało po śmierci człowieka może zostać przekształcone w niesamowity anatomiczny wzorzec, dając widzom możliwość zobaczenia ludzkiego ciała, jakiego nigdy przedtem nie widzieli. Wszystkie eksponaty, które znajdują się na wystawie są prawdziwe. Ciała pochodzą od dawców, którzy za życia zgodzili się je przekazać na rzecz Instytutu Plastynacji w Heidelbergu. W instytucie tym od lat 80-tych prowadzony jest specjalny program dawców ciał na potrzeby plastynacji.

Wystawa kładzie ogromny nacisk na edukację, przez co zachęca uczniów szkół podstawowych, średnich i uczelni wyższych do przeniesienia wiedzy podręcznikowej w praktyczną naukę anatomii i czerpanie wiedzy "z pierwszej ręki". Wartość edukacyjna projektu została bardzo wysoko oceniona przez wiele instytucji naukowych z całego świata zdobywając ogromną popularność na każdym kontynencie. Metoda plastynacji oraz stworzenie wystawy BODY WORLDS sprawiły, że wiedza dotycząca anatomii, kiedyś przeznaczona wyłącznie dla lekarzy i personelu medycznego, teraz stała się dostępna dla każdego z nas.

Ogólnoświatowy sukces BODY WORLDS potwierdza również uznanie gwiazd światowego formatu. Do grona zachwyconych widzów należą m.in.: Demi Moore, Andre Agassi, Jean-Paul Gaultier, Gary Oldman, Steffi Graf, Dustin Hoffman, Tony Hawk czy Nicole Kidman. To między innymi na wystawie BODY WORLDS rozgrywa się jedna z kluczowych akcji filmu o przygodach brytyjskiego agenta służb specjalnych Jamesa Bonda - Casino Royale!


24 grudnia 2023 (niedziela) - Wigilia Bożego Narodzenia - wystawa zamknięta
25 grudnia 2023 (poniedziałek) - Boże Narodzenie (pierwszy dzień) - wystawa zamknięta
26 grudnia 2023 (wtorek) - Boże Narodzenie (drugi dzień) - 10:00-20:00 ceny świąteczne
31 grudnia 2023 (niedziela) - Sylwester - 10:00-15:00 ostatnie wejście 13:30
1 stycznia 2024 (poniedziałek) - 12:00-20:00
6 stycznia 2024 (sobota) - Trzech Króli - 10:00-20:00
Uwaga: Organizator zastrzega sobie prawo do zamknięcia wystawy także w inne dni.

Informacja o biletach

 • Bilet normalny
  65 - 75 zł
 • Bilet ulgowy
  55 - 65 zł
Szkolny : 45zł - 55zł
Osoby niepełnosprawne: 40zł - 55zł
Bilet rodzinny (2 dorosłych i 2 dzieci): 160zł - 190zł


Bilet ulgowy przysługuje studentom do 26 r.ż. oraz seniorom powyżej 65 r.ż., którzy posiadają ważny dokument upoważniający do korzystania z ulgi.
Bilet szkolny przysługuje dzieciom i młodzieży posiadającym ważną legitymację szkolną oraz zorganizowanym grupom dziecięcym w wieku przedszkolnym.
Bilet „Osoby Niepełnosprawne” przysługuje osobie posiadającej orzeczenie o niepełnosprawności. Opiekun osoby niepełnosprawnej jest również uprawiony do zakupu biletu w cenie takiej jaka przysługuje osobie niepełnosprawnej.
Bilet Rodzinny przysługuje maksymalnie 2 osobom dorosłym oraz maksymalnie 2 dzieciom w wieku szkolnym poniżej 19 r.ż.
Brak zniżki na Kartę Dużej Rodziny
Brak zniżki dla Rencistów
Na każde 10 osób w grupie szkolnej i przedszkolnej przysługuje jeden BEZPŁATNY bilet dla opiekuna.
Wstęp bezpłatny przysługuje dziecku do 6 roku życia. Z jedną osobą dorosłą może wejść bezpłatnie maksymalnie dwójka dzieci do 6 roku życia. Dla każdego kolejnego dziecka należy kupić bilet zgodnie z cennikiem. Warunkiem koniecznym jest posiadanie dokumentu potwierdzającego datę urodzenia dziecka (akt urodzenia, dowód osobisty, paszport, książeczka zdrowia).

Opinie (82) 8 zablokowanych

 • to jest chore !!! (6)

  • 79 116

  • To nie jest chore (2)

   To pierwszy odruch. 2 razy mi proponowano, poszedłem dopiero za trzecim. I to była jedna z najważniejszych wystaw jakie widziałem. Ktoś dobrze zauważył, to nie jest wystawa o śmierci, to wystawa o życiu. Dopiero kiedy się z niej wychodzi rozumie się te słowa. Pozdrawiam

   • 42 25

   • Chcesz zobaczyć prawdziwą wystawę o życiu? (1)

    Jedź do Oświęcimia lub chociażby do Stutthofu.. obejrzyj też sobie jak wyglądają rozczłonkowane ciała nienarodzonych dzieci po aborcji chirurgicznej. Potem wróć na tą właśnie wystawę. Gwarantuję Ci, że poznasz wtedy co to znaczy wstyd ze swojego dotychczasowego spojrzenia.

    • 30 54

    • Nie ma takich "eksponatów" -

     ani w Auschwitz ani w Stutthofie.

     • 22 6

  • Zgadzam się z Tobą... (1)

   chore ponieważ mottem jest szokowanie a nie nauka. W czasach powszechnej dygitalizacji doskonałej i drukowania 3D jest to działanie całkowicie zbędne. Dodatkowo w społeczeństwach w których karmienie piersią jest tematem tabu i nieetycznym zachowaniem a mordowanie z flakami na wierzchu (w tym nienarodzonych dzieci) bożyszczem - temat ten nabiera nowego wydźwięku. Takie nastały czasy, podeptać i zniszczyć wszystko co przejawia jakąkolwiek wartość cywilizacyjną i wywrócić na lewą stronę dotychczasowy porządek.

   • 32 24

   • nie, nie jest zbedne

    bo wiekszosc ludzi nie wie jak wyglada ludzki organizm. To jest wlasnie w opozycji do "wywalania flakow"

    • 17 15

  • wiecie skąd są te ciała?

   • 11 2

 • (2)

  mi się podoba

  • 52 48

  • To nie kwesti podobania tylko szacunku dla ciała ludzkiego. (1)

   • 4 5

   • kupa flaków po śmierci

    czemu nie pooglądać?

    • 2 2

 • gościu brał zwłoki osób straconych w egzekucjach w chinach. obrzydliwe pokazywanie ciał nieżyjących (3)

  dno

  • 80 54

  • Czy aby na pewno ? (1)

   Nie zgodzę się z tym. Byłam w tym roku w jego ośrodku Guben i jasno było powiedziane, że ciała oddają ludzie z własnej woli podpisując za życia zgodę.
   Pierwsze próby plastynacji były robione na zwierzętach.

   • 29 14

   • Z własnej woli przed egzekucją. Nie dasz zgody - ucierpi rodzina która zostaję na świecie.

    • 3 1

  • Są nawet zwłoki, w ciąży kochanki jednego z wysoko postawionych urzędników w Chinach,

   Polecam poczytać w necie, w innych krajach mają już bana. Smutne

   • 0 0

 • doktor śmierć (2)

  W 2017 r. córka Berty Stuebler-Tatz zobaczyła wypreparowane ciało swojej matki na wystawie w Berlinie. W miłosnej pozie z wypreparowanymi zwłokami nieznanego mężczyzny...tyle w temacie. biletowanie czyjejś śmierci

  • 66 32

  • Jak twoja matka nie oddała swego ciała do plastynacji, to chyba nie masz się czym przejmować?

   • 26 15

  • A jak je poznała? Po ukladzie mięśni?

   • 3 1

 • Każdy z tych eksponatów to był żywy człowiek (11)

  Miał rodziców, bliskich, znajomych, plany, marzenia, troski, radości i smutki. Był taki jak ty, teraz jest eksponatem. Zastanów się za co płacisz i czy chciałbyś podobnie skończyć.

  • 63 68

  • Ale nauczysz się na wystawie jak zbudowane jest wnętrze. Jak próchnieje w trumnie to korzyści nie ma żadnych. Nauka jest ważna, nie zamykaj się na nią.

   • 31 14

  • To jest nauka (3)

   To są ludzie, którzy z własnej woli chcieli oddać ciało w imię nauki.
   Pomyśl sobie ile lekarzy uczy się anatomii tylko z książek ? Ile pielęgniarek robi po kilka razy wkucia nie mając pojęcia jak bięgną żyły ? Ile błędów lekarskich jest przez to, że lekarze o wielu rzeczach nie mają pojęcia ?
   Moim zdaniem każdy z lekarzy powinien spędzić minimum rok przy pracy nad plastynacją. Wtedy mieliby pojęcie jak jest ciało zbudowane i możnaby uniknąć wielu błędów....

   • 34 15

   • (1)

    Ty serio uważasz, że lekarze nie uczą się anatomii na zwłokach? Nie słyszałaś o zakładzie anatomii? Różnica jest taka, że w zakładzie anatomii rzeczywiście ludzie się uczą, a taka wystawa służy tylko zarabianiu pieniędzy na wystawianiu ciał, które uzyskane zostały prawdopodobnie niekoniecznie w etyczny sposób.

    • 14 6

    • Hmmm...

     "prawdopodobnie, niekoniecznie"... czyli nie wiem, ale coś słyszałam, wydaje mi się, więc zabiorę głos. Tak się rodzą fejki. Tak ludzie udają pseudomądrych.

     • 14 4

   • Nie wiem czy taka prześmiewcza wystawa to "nauka". Rozumiem że studenci medycyna uczą się ma sekcjach ale zdecydowanie nie mają one postaci wystaw inscenizujących dziwne układy ciał nieżyjących.

    • 1 2

  • A jak miałbym się dowiedzieć o tym, że tak skończyłem?

   • 9 1

  • Staroświecka

   No i ..? Jaki masz z tym problem? Ludzie po śmierci oddają swoje organy, a tu ci ludzie podpisali zgodę. Co za staroświeckie podejście...

   • 8 6

  • Tak, z chęcią

   Planuję zapisać moje ciało po śmierci do takich celów a co?

   • 6 2

  • no i?

   pewnie, zostanie zjedzonym przez robaki to o wiele szlachetniejszy koniec

   • 6 0

  • Nie znasz zasad widac

   Każdą z tych osób, które dziś są eksponatem musiała wcześniej wyrazić na to zgodę, żadne ciało nie może być użyte nawet do celów naukowych bez zgody krewnych lub bezpośrednio osoby zmarłej. To może nie jest wystawa dla kazdego ,ale przecież warto przemyśleć i zapoznać się z przedmiotem wystawy zanim się na nią udajemy .

   • 3 1

  • Sprzedali

   swoje ciało w zamian pomocy dla rodziny

   • 2 0

 • (2)

  "Do grona zachwyconych widzów należą m.in.: Demi Moore, Andre Agassi, Jean-Paul Gaultier, Gary Oldman, Steffi Graf, Dustin Hoffman, Tony Hawk czy Nicole Kidman."

  A co na to Krzysztof Krawczyk i Maryla Rodowicz?

  • 43 3

  • Krawczyk już nic, ale MAryla ma szansę.

   • 11 2

  • Maryla od lat korzysta z usług pana Guntera i bardzo sobie chwali.

   • 4 1

 • Potomek faszystowskiego oprawcy zamawia zwłoki w Chinach - koszmar! (7)

  Ten zwyrol zamawia zwłoki specjalnie na wystawy. Egzekucje odbywają się wcześniej, aby termin był zgodny z wystawa. Ciekawość to pierwszy stopień do piekła. To jest piekło! W Polsce tez chciał zrobić takie rzeczy. Nie wspierajcie to nie jest sztuka- to patologia!

  • 55 41

  • Bo to nie sztuka, to nauka. (1)

   I ja chcę z tego skorzystać.

   • 12 11

   • Ani sztuka ani nauka.

    • 1 1

  • (1)

   Patologię to ty masz na nowym porcie, stogach, oruni, przeróbce i letnicy

   • 4 10

   • tam to nawet bezpańskie psy jedzą

    pieką je na ogniskach z kradzionych opon, pomiędzy blokami

    • 0 0

  • Trochę głupie to co piszesz. Proces olastynavji zajmuje około rok, nie wiedziałem tam plastynatow pochodzenia azjatyckiego. Więc skąd wziąłeś te swoje rewelacje?

   • 4 2

  • Aleś ty zacofany.....

   ciemnota 21 wieku

   • 1 6

  • Dziękuję, zainteresowałeś mnie tematem: wybiorę się i obejrzę to piekło osobiście.

   • 2 0

 • (1)

  "Ciała pochodzą od dawców, którzy za życia zgodzili się je przekazać na rzecz Instytutu Plastynacji w Heidelbergu. W instytucie tym od lat 80-tych prowadzony jest specjalny program dawców ciał na potrzeby plastynacji."

  A w filmie: wszystkie eksponaty są z chin, z uniwerku Dalian i (uwaga) są legalne.

  • 36 10

  • Piece krematoryjne też były legalne.

   • 10 2

 • Ta wystawa jest taka bardzo... niemiecka.

  • 55 22

 • Określenie tej wystawy mianem "niemieckiej" nie podoba się cenzorowi?

  A kto jest jej autorem?

  • 47 5

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.