• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Bałtyckie Spotkania Ilustratorów

maj 17

piątek, godz. 09:00 - 17:00

bilety 1400 zł
W daniach 17-19 października Nadbałtyckie Centrum Kultury we współpracy z Konsulatem Generalnym Szwecji w Gdańsku oraz pod patronatem polskiej sekcji IBBY organizuje "Bałtyckie Spotkania Ilustratorów". Spotkania odbędą się w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku, ul Korzenna 33/35 i będą stanowiły forum wymiany myśli na temat książki dla dzieci.

W ramach projektu odbędą się:
- prezentacje książek autorskich zaproszonych gości ze Szwecji, Łotwy, Estonii i Polski, panele dyskusyjne o książkach obrazkowych i autorskich z udziałem ilustratorów, pisarzy, wydawców oraz znawców literatury dla dzieci;
- dyskusja o "tematach niewygodnych" w literaturze dla dzieci. Takie tematy jak śmierć, osierocenie, adopcja, choroba, niepełnosprawność, strach, wojna, poznawanie własnego ciała czy choćby kwestia "czy dzieci powinny być grzeczne", są coraz częściej poruszane w książkach adresowanych do dzieci;
- warsztaty ilustratorskie dla studentów, młodych ilustratorów i wszystkich chętnych;
- warsztaty plastyczne dla dzieci z okazji 100. rocznicy urodzin Astrid Lindgren.

W spotkaniach wezmą udział także goście zagraniczni: ze Szwecji - autorka książek dla dzieci - Pija Lindenbaum oraz wydawca Birgitta Westin, ilustratorki z Estonii - Viive Noor i Piret Mildeberg, ilustrator z Łotwy - Juris Petraskevics oraz wielu wybitnych polskich ilustratorów i twórców literatury dziecięcej, m.in: Joanna Olech, Grażka Lange, Krystyna Lipka-Sztarbałło, Grzegorz Leszczyński, Agnieszka Żelewska, Wojciech Kołyszko, Ewa i Paweł Pawlakowie, Katarzyna Kotowska, Maria Ryll, a także wydawcy - wśród nich wydawnictwo "Zakamarki", które zainaugurowało serię książek obrazkowych autorstwa między innymi Astrid Lindgren i Pij Lindenbaum.

Praca nad książką dla dzieci to dla ich twórców szczególne wyzwanie. Ta grupa stawia coraz większe wymagania wobec zalewu kultury masowej, ataku obrazków z monitorów telewizora, komputera, akcji reklamowych. Autorzy książek dla dzieci mają możliwość wpływania na gusty i upodobania młodych czytelników, aktywizowania wyobraźni, mogą pomagać w oswojeniu, ułożeniu otaczającego świata nie według schematów podawanych przez media i reklamy, ale według własnego systemu wartości. Polscy autorzy, ilustratorzy i wydawcy odnieśli w ostatnich latach wielki sukces w tworzeniu dobrej, inspirującej literatury dla dzieci, poruszającej trudne tematy i ciekawie ilustrowanej, pokazali alternatywę dla zalewu disnejowskiej estetyki i kultu Barbie.
Ilustracja przestała być dodatkiem do tekstu czy jego upiększeniem. Powstała nowa "filozofia książki" dla dzieci, gdzie bardzo ważną rolę obok słowa pełni obraz wchodzący w dialog ze słowem, prowokujący wyobraźnię plastyczną dziecka, stymulujący wrażliwość na sztukę, pobudzający myślenie językiem obrazu.

Serdecznie zapraszamy!

PROGRAM
Bałtyckie Spotkania Ilustratorów 17-19 października 2007
Gdańsk, Ratusz Staromiejski, ul. Korzenna 33/35

17 października
16.00-19.00 warsztat dla studentów
Piret Mildeberg -Artysta wobec recyklingu

18 października
urodziny Astrid Lindgren
10.00-13.00
Powitanie: Eva Emnéus - Konsul Generalny Szwecji w Gdańsku
Lawrence Okey Ugwu - Dyrektor Nadbałtyckiego Centrum Kultury

- Hanna Trzebiatowska-Dymel, Jak narysować bajkę? Ilustratorzy utworów Astrid Lindgren.
- Katarzyna Skalska, Wydawnictwo "Zakamarki" - co już jest i co będzie, czyli szwedzkie książki obrazkowe nareszcie w Polsce.
- Pija Lindenbaum, Brigitta Westin (Szwecja), Trzecie oko czyli jak książki obrazkowe widzą wydawcy. Przegląd współczesnych książek obrazkowych w Szwecji
- Vive Noor (Estonia), Twórcy literatury dla dzieci - współpraca i konflikty...

14.30-16.30
- Juris Petraskevics (Łotwa), Koń, który śpiewa w nocy. Przegląd ilustracji w łotewskich książkach dla dzieci
- Krystyna Lipka-Sztarbałło, Książka dla dziecka nieczytającego

DYSKUSJA

17.00 - urodziny Astrid Lindgren

prezenty dla Astrid Lindgren - prezentacja efektów warsztatów dla dzieci:
- z ogniska plastycznego YMCA w Gdyni, przygotowanie Barbara Polkowska-Ugwu
- z przedszkola nr 27 w Gdańsku, przygotowanie Agnieszka Żelewska
- z oddziału Nefrologii Dziecięcej Akademii Medycznej w Gdańsku, przygotowanie Zofia Lisiecka, Marietta Tiszbein, Hanna Kośmicka
- czytanie fragmentów książek Astrid Lindgren: Ewa Pawlak, Maryla Hempowicz, Agnieszka Żelewska


19 października
9.00 - 13.00
Tematy niewygodne w książkach dla dzieci

prowadzenie: Grzegorz Leszczyński

- Maria Ryll, Niegrzeczne ksiązki - dające do myślenia"
- Grażka Lange, Joanna Olech, "Nie-baśnie", czyli dlaczego bracia Grimm przewracają się w grobie?
- Paweł Pawlak, O fascynujących książkach obrazkowych
- Katarzyna Kotowska, Nasze cudze dzieci
- Wojciech Kołyszko, Jovanka Tomaszewska, Trudne tematy - trudne dla dzieci czy dla dorosłych?

DYSKUSJA
14.00 - 17.00 - warsztat dla studentów
Juris Petraskevics, Więcej natury w obrazie niż obrazu w naturze
Interpretacja tekstu autora i tworzenie swojej własnej wizualnej opowieści

Serdecznie zapraszamy na warsztaty dla studentów i młodych ilustratorów, które odbędą się w ramach "Bałtyckich Spotkań Ilustratorów", zorganizowanych przez Nadbałtyckie Centrum Kultury we współpracy z Konsulatem Generalnym Szwecji pod patronatem polskiej sekcji IBBY, w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku ul Korzenna 33/35.
Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres renata.dymarska@nck.org.pl, tel. (058) 326 10 21. Ilość miejsc ograniczona.

17 października, 16.00-19.00
Piret Mildeberg -Artysta wobec recyklingu

PIRET MILDEBERG - ukończyła Estońską Akademię Sztuki w 1984 r. jako grafik. Zajmuje się projektowaniem i ilustrowaniem książek, grafiką, malarstwem, fotografią. Jest członkiem Estońskiego Stowarzyszenia Artystów, Estońskiego Stowarzyszenia Projektantów Grafiki oraz IBBY. Wystawia swoje prace na wystawach od 1981 r., m.in. w Estonii, Austrii, Francji, Hiszpanii, Włoszech, Jugosławii, Litwie, Łotwie, Polsce, Szwecji, Niemczech, Finlandii, Portugalii, Rosji, na Słowacji i Wegrzech. Miała blisko 20 wystaw indywidualnych. Laureatka licznych nagród, m.in.: na najlepiej zaprojektowaną Książkę w Estonii, w Konkursie Sztuki Książki na Łotwie. W roku 2004 Biblioteka Narodowa Estonii przyznała jej nagrodę "Złotej książki".
Prace Piret Mildeberg znajdują się w zbiorach Biblioteki Narodowej Estonii, w kolekcji Estońskiego Centrum Literatury Dziecięcej, ale również w wielu prywatnych zbiorach w różnych krajach świata.

19 października, 14.00 - 17.00
Juris Petraskevics, Więcej natury w obrazie niż obrazu w naturze
Interpretacja tekstu autora i tworzenie swojej własnej wizualnej opowieści

JURIS PETRASKEVICS - grafik, ilustrator, autor projektów graficznych książek, autor filmów animowanych. Profesor na Wydziale Grafiki Łotewskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jego prace były wystawiane w wielu galeriach: w Wielkiej Brytanii, Łotwie, USA, Republikce Czeskiej, Danii i Szwecji i na Litwie.
Miał też wystawy indywidualne w Rydze, Estonii i Norwegii.
Projektuje monety - zdobył nagrodę w międzynarodowym konkursie "Moneta Roku 2004".
Laureat wielu nagród za najlepsze projekty graficzne, najlepiej ilustrowaną książkę dziecięcą, zdobywca nagród za książki "Mistrzowie. Sztuka stosowana na przestrzeni wieków XX/XXI" oraz "Drewniania Spuścizna Rygi" (drugie miejsca w Bałtyckim Konkursie Książki). Nagrodzony za film animowany "Niezwykli mieszkańcy Rygi".

Opinie