• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Akademia Polskiego Filmu | Rok spokojnego słońca

Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

Rok spokojnego słońca (1984), reż. Krzysztof Zanussi, melodramat, Polska, USA, RFN, 105 min.

Rok 1946. Do miasteczka w pobliżu Zielonej Góry przybywa amerykańska komisja wojskowa, mająca odnaleźć groby zamordowanych przez hitlerowców jeńców alianckich. Oficer Norman (Scott Wilson) poznaje Emilię (Maja Komorowska), kobietę żyjącą w ubogich warunkach z chorą matką. Mężczyzna zakochuje się w kobiecie i stara się nakłonić ją do wspólnego wyjazdu do Ameryki. Zrealizowany w okresie stanu wojennego, film dobrze oddaje depresyjny nastrój tego czasu.

Film Krzysztofa Zanussiego w Polsce spotkał się z dość chłodnym przyjęciem, choć za granicą wzbudził duże zainteresowanie, o czym świadczyć może nagroda Złotego Lwa na Festiwalu w Wenecji dla jedynego (poza francuskojęzycznym filmem Trzy kolory: Niebieski w reżyserii Kieślowskiego) polskiego filmu.

Prelekcja: Marcin Mindykowski absolwent dziennikarstwa i komunikacji społecznej oraz politologii na Uniwersytecie Gdańskim, a także studiów podyplomowych Szkoła Kina na Collegium Civitas w Warszawie. Współpracował z Dziennikiem Bałtyckim, Radiem Gdańsk oraz Programem II Polskiego Radia. Na antenie lokalnej rozgłośni prowadził m.in. Magazyn filmowy i Tygiel kulturalny. Publikował też w Kinie", Ekranach" i Jazz Forum".

Akademia Polskiego Filmu to ogólnopolski program edukacyjny, upowszechniający wiedzę o historii polskiego kina. W jego ramach realizowane są zajęcia dla studentów i wolnych słuchaczy. Seanse filmowe połączone są z wykładami prowadzonymi przez filmoznawców z wielu uniwersytetów z całej Polski, znawców danego tematu. Wstęp na seanse i wykłady jest otwarty również dla osób spoza Uniwersytetu Gdańskiego. Program powstał z inicjatywy i środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Głównym organizatorem projektu jest Filmoteka Narodowa oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Tegoroczna edycja pod hasłem Malarskość kadru mistrzowie sztuki obrazu koncentruje się na wizualnej stronie polskiej kinematografii, przybliżając estetykę wybranych twórców oraz członków ekip filmowych, odpowiedzialnych za wizualną warstwę dzieł: od autorów zdjęć, po scenografów. 

Wstęp na pokaz jest bezpłatny.

Opinie

 • impreza filmowa , projekcje filmowe
  lut 23
  piątek, g. 18:00
  Gdańsk, Scena Muzyczna Gdańsk
  Klub Filmowy Kosmos