• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Akademia Polskiego Filmu | Prawo i pięść, 1964

Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

Prawo i pięść, 1964, reż. Edward Skórzewski, Jerzy Hoffman, sensacyjny, psychologiczny, Polska, 92 min.


Film opowiada historię powracającego z Kresów Andrzeja Keniga (Gustaw Holoubek), który przyłącza się do grupy mężczyzn, jadących na tzw. ziemie odzyskane, do opuszczonego przez Niemców miasteczka. Mają tam zabezpieczyć pozostawione domy i rzeczy i przygotować je na przyjazd przesiedleńców ze wschodu. Kenig jednak szybko orientuje się, że jego towarzysze wcale nie zamierzają ratować majątku poniemieckiego, ale chcą go wywieźć i sprzedać. Bohater staje więc z nimi do otwartej walki. [polskieradio.pl]

Jerzy Hoffman i Edward Skórzewski zrealizowali Prawo i pięść na podstawie książki Toast. Film z uwagi m.in. na westernowy schemat akcji: jeden sprawiedliwy przeciwko grupie złoczyńców nazywa się niekiedy polskim westernem, lub inaczej easternem.

Prelekcja: dr Bartosz Filip   filmoznawca, historyk filmu, wykłada na Uniwersytecie Gdańskim. Członek Polskiego Towarzystwa Badań nad Filmem i Mediami, główny specjalista ds. literatury, nauki i wydawnictw w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku. Zainteresowany historią kina polskiego, wizerunkiem II wojny światowej w kinie i kinem amerykańskim od lat 70. XX wieku.

Akademia Polskiego Filmu to ogólnopolski program edukacyjny, upowszechniający wiedzę o historii polskiego kina. W jego ramach realizowane są zajęcia dla studentów i wolnych słuchaczy. Seanse filmowe połączone są z wykładami prowadzonymi przez filmoznawców z wielu uniwersytetów z całej Polski, znawców danego tematu. Wstęp na seanse i wykłady jest otwarty również dla osób spoza Uniwersytetu Gdańskiego. Program powstał z inicjatywy i środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Głównym organizatorem projektu jest Filmoteka Narodowa oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Wstęp na pokaz jest bezpłatny.

Opinie

 • impreza filmowa , projekcje filmowe , DKF
  maj 21
  wtorek, g. 13:15
  Gdańsk, DKF Miłość Blondynki
  Baza ludzi umarłych