• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Akademia Polskiego Filmu | Krzyż walecznych

Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

AKADEMIA POLSKIEGO FILMU: Krzyż walecznych, 1958, reż. Kazimierz Kutz, dramat, wojenny, Polska, 84 min.

kwi 22

poniedziałek, godz. 18:00

bilety 29,90 zł
przedsprzedaż 19,90 - 27,90 zł
Debiutancki film Kazimierza Kutza, składający się z trzech nowel (adaptacji opowiadań Józefa Hena), których akcja toczy się podczas II wojny światowej. Bohaterami filmów są: wiejski chłopak odznaczony tytułowym Krzyżem Walecznych (Krzyż), pies SS z obozu koncentracyjnego (Pies) oraz młoda wdowa (Wdowa) po kapitanie. W każdej z opowieści życie przeciwstawia się szaleństwu wojny, a reżyser podejmuje próbę przedstawienia wojennej problematyki w skrajnie realistycznej estetyce, pozbawionej symboli i metafor.

Prelekcja: dr Grażyna Świętochowska  filmoznawczyni, polonistka, adiunktka w Instytucie Badań nad Kulturą Uniwersytetu Gdańskiego. Przez wiele lat pełniła funkcję redaktorki naczelnej czasopisma naukowego Panoptikum. Interesuje ją historia kultury audiowizualnej Europy Centralnej oraz obszar wspólny kina, sztuki, architektury i designu, który najpełniej realizuje się w przestrzeni targów światowych. Jej książka Kino mniejsze. W kręgu czeskiej i słowackiej Nowej Fali (Gdańsk, 2022) została wyróżniona prestiżową doroczną nagrodą Polskiego Towarzystwa Badań nad Filmem i Mediami za najlepszy debiut 2022 roku.

Wstęp na pokaz bezpłatny.

Akademia Polskiego Filmu to ogólnopolski program edukacyjny, upowszechniający wiedzę o historii polskiego kina. W jego ramach realizowane są zajęcia dla studentów i wolnych słuchaczy. Seanse filmowe połączone są z wykładami prowadzonymi przez filmoznawców z wielu uniwersytetów z całej Polski, znawców danego tematu. Wstęp na seanse i wykłady jest otwarty również dla osób spoza Uniwersytetu Gdańskiego. Program powstał z inicjatywy i środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Głównym organizatorem projektu jest Filmoteka Narodowa oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Opinie

 • impreza filmowa , festiwal filmowy , przegląd
  kwi 15-17
  poniedziałek - środa, g. 17:00
  Gdynia, Gdyńskie Centrum Filmowe
  Dni Krytyki Filmowej