• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Actus Humanus: Accademia Bizantina

Wydarzenie w ramach

Precyzja kwartetu smyczkowego, dynamika dużej orkiestry i niepowtarzalna barwa - to konstytutywne cechy założonego w 1983 zespołu Accademia Bizantina. Dochodzą do nich także wartości demokratyczne, które jednakowo nakazują traktować wkład, zaangażowanie, ale i dzielić satysfakcję wszystkich członków formacji. Równości i "kameralnemu" podejściu muzycy są wierni po dziś dzień, dzięki czemu decyzje dotyczące celów i kierunków działania podejmowane są wspólnie.

Styl pracy orkiestry także godzien jest podkreślenia, na każdym bowiem etapie dochodzenia do artystycznej prawdy założeniem jest połączenie filologii oraz studiów nad dawną praktyką wykonawczą z wielkim pietyzmem i szacunkiem przy badaniu partytury, będących ucieleśnieniem najszlachetniejszej tradycji włoskiej muzyki kameralnej. Niebagatelny wpływ na oblicze zespołu i jego dynamiczny artystyczny rozwój miała także współpraca z wielkimi autorytetami muzycznego świata - pianisty Jörga Demusa, skrzypka Carla Chiarappy, dyrygenta Riccarda Mutiego czy Luciana Berio.

muzyka dawna - koncerty w Trójmieście


W latach 1996-2012 kierunek muzyczny formacji powstawał pod okiem niezwykłego duetu twórczego. Dyrygent i klawesynista Ottavio Dantone i Stefano Montanari potrafili harmonijnie połączyć swoje działania w rolach dyrektora muzycznego i koncertmistrza, dając z siebie to, co mieli najlepszego w dziedzinie tak artystycznej,jak i ludzkiej.

Dyscyplina i wyrafinowanie Dantonego, energia i dar inspiracji Montanariego, entuzjazm i podporządkowanie poszczególnych instrumentalistów dopasowujących się do siebie niczym kamyki bizantyjskiej mozaiki, plasują Accademię Bizantinę pośród najbardziej wyrafinowanych i żywiołowych formacji muzyki dawnej na międzynarodowej scenie wykonawczej.

W 2012 roku kierownictwo artystyczne i muzyczne Accademii Bizantiny złożono na ręce Ottavia Dantonego. Od tego czasu formacja ma na swoim koncie znaczące projekty we współpracy ze skrzypkami Viktorią Mullovą i Giulianem Carmignolą, które zaowocowały nagraniami dla wytwórni Onyx i Deutsche Grammophon.

Accademia Bizantina nagrywała także dla takich wytwórni, jak Decca, L'Oiseau Lyre, Harmonia Mundi, Naïve, Arts, Denon i Amadeus. Wiele jej wydawnictw otrzymało nagrody Diapason d'Or i Midem, a także doczekało się emisji na żywo w Radio France, Rai Radio Tre, RSI oraz WDR. Nagranie Purcell - O Solitude z Andreasem Schollem i Christophe'em Dumaux przyniosło Accademii Bizantinie w grudniu 2011 roku nominację do nagrody Grammy.

Accademia Bizantina występowała na najbardziej prestiżowych festiwalach i scenach koncertowych w Europie, Izraelu, Japonii, Meksyku, USA i Ameryce Południowej.

Opinie