• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

ARTshorts + spotkanie z Bartoszem Reetzem

Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

Zapraszamy na nasz pierwszy cykl ARTshorts, W ramach tych spotkań będziemy pokazywać artystyczne filmy krótkometrażowe z różnych dziedzin i stron świata. Gościem specjalnym i pomysłodawcą tego wydania jest - Bartosz Reetz.

18 - 24 marca 2024, godz. 20:00 - 22:00

Gdańsk,
bilety 20 zł
ulgowy 10 - 18 zł
Urodzony w 1984 roku w Grudziądzu. Absolwent produkcji filmowej i telewizyjnej w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Producent krótkometrażowych filmów fabularnych, w tym turecko-polskiej koprodukcji pt. "Unmade bed" w reżyserii Eytana Ipekera.
Bartosz Reetz zaprezentuje nam swoje debiutanckie dzieło "Przystanek", a także samodzielnie dobrany zbiór szortów obrazujących różne oblicza kina artystycznego. Po pokazach zapraszamy na spotkanie reżysera z publicznością. Chętnie podzieli się z Wami refleksjami na temat prezentowanych filmów, odpowie na wasze pytania i komentarze.
Spotkanie poprowadzi Piotr Gładkowski.

Program:

"Przystanek"
reż. Bartosz Reetz

Polska 2018, 14'
obsada: Jakub Gomółka, Zenon Reetz, Kazimierz Wyżga
produkcja: Bartosz Reetz / Sartoris Film
Arthouse'owy film Bartosza Reetza, wyznaczającego nowe horyzonty sztuki filmowej w polskim kinie.

Autor o "Przystanku":

"Punktem wyjścia do napisania scenariusza krótkometrażowego filmu fabularnego pt. "Przystanek" jest historia z Japonii. Przez trzy lata na stacji Kami-Shirataki (wyspa Hokkaido) zatrzymywał się pociąg. Wsiadała do niego tylko jedna pasażerka - uczennica, która dojeżdżała nim na lekcje do szkoły. Ponieważ po 26 marca 2016 roku rozpoczęła ona naukę w szkole wybudowanej znacznie bliżej domu, tego właśnie dnia pociąg po raz ostatni zatrzymał się na wspomnianej stacji.

W filmie "Przystanek", zamiast dalekiej Japonii i dworca kolejowego, mamy polską prowincję i przystanek autobusowy PKS na opustoszałej wsi. Jako końcowy kurs autobusu wybrałem dzień ogłoszenia wyników matury. Jest to ostatnia wizyta w szkole i moment przejścia: zakończenia jednego etapu w życiu i oczekiwania na rozpoczęcie kolejnego. Interesuje mnie uchwycenie stanu zawieszenia. Tylko ten jeden dzień - poznanie wyników egzaminu dojrzałości decydujących o przyszłości bohatera i zapowiedź jego rychłego wyjazdu do wielkiego miasta. Wielka ochota na wyrwanie się z prowincji (bohater odczuwa "kłujący ból peryferyjności") i jednoczesna nostalgia za mijającym "starym światem".

Zrealizowałem film ascetyczny, wolny od obcych naleciałości - literatury i maniery teatralnej. Pewien rodzaj sztuki apeluje do uczuć w sposób bezpośredni, inny czyni to przez oddziaływanie na inteligencję. Istnieje sztuka, która zmusza do uczestnictwa, do empatii i taka, która wywołuje dystans i skłania do refleksji. W kinie mistrzem sztuki refleksyjnej jest Robert Bresson, "patron duchowy" mojego pomysłu."
Światowa premiera odbyła się 9 marca 2019r. na Lisbon Film Rendezvous.

Zwiastun filmu:
https://vimeo.com/282729988

"Niezasłane łóżko" (Daginik Yatak / Unmade bed)
reż. Eytan Ipeker


Turcja, Polska 2015, 11'
obsada: Nazan Kesal, Hakan Çimenser
produkcja: Yoel Meranda (Kamara - Turcja), Bartosz Reetz (Sartoris Film - Polska)

"Women workers leaving the factory"(Obreras saliendo de la fábrica)
reż. José Luis Torres Leiva


Chile 2005, 21'
obsada: Diana Sanz, Julieta Figueroa, Sybila Oxley i Paulina Chamor
produkcja: Macarena López

"Ecce Homo"
reż. Dimitar Kutmanov


Wielka Brytania, Bułgaria, Rumunia 2015, 30'
obsada: Ada Lupu, Tabita Chirita, Viorel Lascu
produkcja: Andrei Lascu, Dimitar Kutmanov

"Wiara"
reż. Tatiana Fedorovskaya


Rosja 2017, 15'
obsada: Viktor Kruglyak, Dmitry Pervushi
produkcja: Andriej Konczałowski

Bilety w cenie 20 zł
Rezerwacje: bilety@kinokameralnecafe.pl lub 58 690 70 75
 

Opinie