• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

8 Przegląd Nowego Kina Francuskiego (1 opinia)

Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

8. Przegląd Nowego kina Francuskiego / Kino Żak
12 - 18 maja 2017 r.

18 - 24 marca 2024, godz. 20:00 - 22:00

Gdańsk,
bilety 20 zł
ulgowy 10 - 18 zł
www.klubzak.com.pl

Organizowany przez Instytut Francuski w Polsce (we współpracy z dystrybutorem Gutek Film) Przegląd Nowego Kina Francuskiego to zestawienie najciekawszych filmów wyprodukowanych nad Sekwaną w ostatnich latach. W jego programie znalazły się dzieła prezentowane na międzynarodowych festiwalach (w Cannes czy Karlowych Varach), nagradzane Cezarami francuskiej Akademii Filmowej i nominowane do Oscara.

Kino francuskie reprezentowane będzie przez niezwykle zróżnicowane pod względem formy i problematyki filmy - z jednej strony "Martwe wody", czyli najnowsze dzieło Brunona Dumonta, autora znanego choćby z "Małego Quinquina" czy "Poza szatanem"; z drugiej zaś - skromną animację Michaela Dudoka de Wita zatytułowaną "Czerwony żółw", docenioną przez krytykę i Amerykańską Akademię Filmową. Ponadto w programie znalazły się, między innymi, historia legendarnego francuskiego badacza oceanów Jacques-Yves'a Cousteau ("Odyseja", reż. Jérôme Salle), filmowy portret niepiśmiennej imigrantki obdarzonej talentem poetyckim ("Fatima", reż. Philippe Faucon) czy najnowszy komediodramat z powszechnie uwielbianym Omarem Sy w roli głównej ("Jutro będziemy szczęśliwi", reż. Hugo Gélin). Łącznie w trakcie przeglądu pokażemy dziewięć filmów potwierdzających niezmiennie wysoką formę francuskiej kinematografii.

Program przeglądu

12.05.2017


G.18.00 / CZERWONY ŻÓŁW / La tortue rouge / r. Michael Dudok de Wit / Belgia, Francja, Japonia / 2016 / MFF w Cannes 2016: Nagroda specjalna w Przeglądzie Un Certain Regard / 80 min.

"Czerwony żółw" to uniwersalna i poetycka opowieść o cyklach natury i biegu życia. Film skupia się na losach rozbitka, który podczas sztormu ratuje się na tropikalnej wyspie. Początkowo to odludne miejsce jawi mu się jako więzienie, z którego próbuje za wszelką cenę uciec. Jednak jego nastawienie zaczyna się zmieniać, kiedy odkrywa tajemnice wyspy...

G.20.00 / MARTWE WODY / Ma Loute / r. Bruno Dumont (Mały Quinquin, Poza szatanem, Camille Claudel, 1915) / wyk. Juliette Binoche (Sils Maria, Zapiski z Toskanii, Ukryte), Fabrice Luchini (U niej w domu, Subtelność, Żona doskonała), Valeria Bruni Tadeschi (5x2, Zwariować ze szczęścia, Dobry rok) / Francja, Niemcy / 2016 / 122 min.

Lato 1910 roku. Wielu turystów znika bez śladu podczas wakacji na pięknych plażach północnej Francji. Cieszący się uznaniem inspektorzy policji pojawiają się na miejscu, by zbadać okoliczności tajemniczych zdarzeń.

***
13.05.2017

G.18.00 / FATIMA / r. Philippe Faucon / Francja / 2015 / Cezar 2016: Najlepszy film, Najbardziej obiecująca aktorka, Najlepszy scenariusz adaptowany / 79 min.

Fatima mieszka sama z córkami : zbuntowaną piętnastoletnią Soaud i osiemnastoletnią Nesrine, która właśnie zaczyna studia medyczne. Jak każda matka, Fatima chce zapewnić swoim dzieciom jak najlepszą przyszłość, ale ponieważ słabo mówi po francusku, może pracować tylko jako sprzątaczka. Nieszczęśliwy wypadek sprawi, ze przez jakiś czas nie będzie mogła pracować. Zacznie wtedy pisać po arabsku o wszystkim tym, o czym nie potrafiła mówić po francusku.

***
14.05.2017

G.16.15 / TOUR DE FRANCE / r. Rachid Djaidani / wyk. Gérard Depardieu (Danton, Zielona karta, Vatel) / Francja / 2016 / 95 min.

Dwudziestoletni raper Far'Hook wskutek pewnych porachunków musi na jakiś czas opuścić Paryż. Producent Bilal proponuje, by Far'Hook wybrał się z jego ojcem Sergem na wycieczkę po francuskich portach śladem malarza Josepha Verneta. Pomimo szoku pokoleniowego i kulturowego między obiecującym raperem a murarzem z północnej Francji zawiązuje się niezwykła przyjaźń.

G.18.00 / mamy2mamy / Telle mère, telle fille / r. Noémie Saglio / wyk. Juliette Binoche (Sils Maria, Zapiski z Toskanii, Ukryte), Lambert Wilson (Odyseja, Ludzie Boga) / Francja / 2017 / 94 min.

Dla Mado jej 47 lat, to nowa 20-tka! Imprezuje, szaleje, bawi się. Marzy o motorze i różowym kasku, by podbić ulice Paryża i serca pięknych mężczyzn. Jest absolutnym przeciwieństwem swojej córki - odpowiedzialnej, dojrzałej, a nawet trochę sztywnej - 30-sto letniej Avril. I może to wszystko nie byłoby aż takie dziwne, gdyby nie fakt, że obie mieszkają razem, córka wychowuje i pilnuje matkę, nie zawsze skutecznie. Gdyby tego było mało - obie zachodzą w ciąże, jedna bardziej, druga mniej planowaną. Burza hormonów, armagedon rodzinnych animozji. Jak przeżyć, urodzić i nie zwariować?
Bridget Jones po francusku, czyli Juliette Binoche w niemożliwie komediowej roli.

***
15.05.2017

G.20.15 / JUTRO BĘDZIEMY SZCZĘŚLIWI / Demain tout commence / r. Hugo Gélin / wyk. Omar Sy (Nietykalni, Samba) / Francja, W.Brytania / 2016 / 118 min.

Samuel uwielbia swoje życie na Lazurowym Wybrzeżu - bez trosk, bez zobowiązań, z fajnymi ludźmi i lekką pracą. Ale pewnego dnia zjawia się u niego Kristin - przelotna sympatia - która zostawia mu kilkumiesięczne dziecko, Glorię. Jego córkę! Samuel, przerażony i zupełnie nieprzygotowany do roli ojca, leci do Londynu, by odnaleźć kobietę i oddać jej małą. Bez powodzenia...
8 lat później, kiedy Samuel i Gloria ułożyli sobie życie w Londynie i są nierozłączni, pojawia się Kristin, która chce odzyskać córkę...
Największy hit francuskiego kina od czasu "Za jakie grzechy dobry Boże"

***
16.05.2017

G.20.15 / ODYSEJA / L'odyssée / r. Jérôme Salle / wyk. Lambert Wilson (mamy2mamy, Ludzie Boga), Audrey Taoutou (Amelia, Bardzo długie zaręczyny, Niewidoczni) / Francja / 2016 / Cezar 216: Najlepszy dźwięk / 122 min.

Rok 1948. Jacques-Yves Cousteau mieszka z ukochaną żoną i synami w pięknym domu nad morzem Śródziemnym. Wydaje się, że ma wszystko, co potrzebne do szczęścia, ale od chwili, kiedy wynalazł skafander do nurkowania, jego myśli zaprząta tylko chęć odkrycia podwodnego świata. Marzenie zamienia się w obsesję, dla której jest gotów wiele poświecić...

***
17.05.2017

G.20.15 / DZIECIAK / Le fils de Jean / r. Philippe Lioret / wyk. Pierre Deladonchamps (Nieznajomy nad jeziorem) / Francja, Kanada / 2016 / 98 min.

Mathieu ma 33 lata i nigdy nie spotkał swojego ojca. Matka zawsze powtarzała mu, że jest owocem przypadkowego spotkania, które nie miało dalszego ciągu. Pewnego dnia mężczyzna dostaje telefon z informacją, że jego ojciec był Kanadyjczykiem i właśnie umarł. Okazuje się też, że Mathieu ma dwóch przyrodnich braci. I głównie z tego powodu, z chęci ich poznania decyduje się jechać na pogrzeb. Na miejscu, w Montrealu, zdaje sobie jednak sprawę z tego, że nikt go nie zauważa i się nim nie interesuje. Jest sam na wrogim terytorium...

***
18.05.2017

G.20.15 / WYPRAWA / Come un avion / r. Bruno Podalydès / wyk. Sandrine Kiberlain (Mając 17 lat, Fanka), Agnès Jaoui (Popatrz na mnie, Gusta i guściki) / Francja / 2015 / 105 min.

Michel od zawsze marzy o byciu pilotem. Jednak kiedy kończy 50 lat odkrywa w sobie inną pasję - kajakarstwo. Natychmiast kupuje w sieci składany kajak i cały potrzebny sprzęt i zaczyna przygotowania do wielkiej wyprawy. Na początku ćwiczy wiosłowanie na sucho w swoim salonie, ale żona Rachelle przekonuje go, aby wyruszył na w podróż za swoim marzeniem. Gdyby tylko wiedziała dokąd trafi jej mąż....


Nasza strona: www.klubzak.com.pl" target="_blank" rel="nofollow">www.klubzak.com.pl

KINO ŻAK / Gdańsk, ul. Grunwaldzka 195/197 / www.klubzak.com.pl" target="_blank" rel="nofollow">www.klubzak.com.pl / kasa@klubzak.com.pl / Tel. 58 344 05 73 w. 117
Kasa czynna w g.15.00 - 21.00, sb i nd od g.16, w sb i nd z seansami dla dzieci: 30 minut przed seansem.
Kino Żak zastrzega sobie prawo do zmiany programu.

Informacja o biletach

 • Bilet normalny
  18 zł
 • Bilet ulgowy
  14 zł
Bilety: 18 zł – normalne / 14 zł – zniżki* dla studentów, uczniów, seniorów, KARTA DO KULTURY* / 8 zł – czł. NHEF* oraz za okazaniem Karty Dużej Rodziny*
KINO ZA DYSZKĘ: Poniedziałki „za dyszkę”, Seniorskie środy „za dyszkę”, Studenckie piątki „za dyszkę”

* wyłącznie za okazaniem ważnej legitymacji, Karty, Karnetu przy zakupie biletów (1 bilet na 1 legitymację / 1 Kartę / 1 Karne-tu)

Bilet do Kina Żak = zniżka w Kawiarni Żak
Mamy strefę relaksu: kanapę, fotele, książki, czasopisma filmowe.

Bilety na seanse filmowe można nabywać w przedsprzedaży od dnia ogłoszenia repertuaru (na seanse kinowe sprzedajemy bilety wyłącznie w kasie Klubu Żak).

Opinie (1)

 • Grafik sie nie zgadza

  Wlasnie przyszedłem do Żaka celem zobaczenia filmu Odyseja. Okazuje sie ze graja film Barbara. Odyseja w ogóle nie jest grana. Patrzcie uwazniej na repertuar bo wrzucacie ludzi na minę

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.