• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

17. Festiwal Metropolia Jest Okey | Koncert Next to Nothing

pop

Festiwal Metropolia Jest Okey 2023 powraca, by zaskoczyć i zachwycić. To nie tylko wydarzenie pełne artystycznych przeżyć, to podróż po ciekawych miejscach kultury w regionie, spotkania z lokalną sceną muzyczną i pomorską bohemą. Rozmowy, wystawa, koncerty, spotkania literackie, teatr impro - wiele okazji do spotkań z artystami, pisarzami, ludźmi sztuki i twórcami lokalnej kultury. Podróż pełna emocji i wrażeń, gdzie każdy dźwięk, obraz i słowo układają się w niepowtarzalny symfoniczny krajobraz trójmiejskiej metropolii.

Skumulowana kreatywna energia ostatnich 17 lat oraz doświadczenie, przekształciły się w manifestację sztuki, muzyki i kultury, która przetacza się przez miasta Gdańsk, Gdynię i Żukowo. Metropolia to nie tylko festiwal to rytuał zakończenia roku, który budzi zmysły i otwiera na nowe.
Bądź częścią Metropolii, gdzie każdy jest okey!

pop - koncerty w Trójmieście


Koncert "Next to Nothing" Jakub Borowczyk i Aleksandra Dąbrowska
27 grudnia 2023 / środa / 18:00 / wstęp wolny
Ratusz Staromiejski (ul. Korzenna 33/35, Gdańsk)

Next to Nothing
Projekt muzyczny stworzony przez kontratenora Jakuba Borowczyka oraz pianistkę Aleksandrę Dąbrowską. Jest to inicjatywa artystyczna powstała z pasji i chęci zgłębiania nurtu minimalistycznego w muzyce. Owocem wieloletniej współpracy artystów jest płyta zawierająca wykonania utworów kompozytorów minimalistycznych.

Na szczególną uwagę zasługuje cykl "Six Celan Songs" Michaela Nymana. Kompozycja napisana jest do słów Paula Celana - poety postmodernistycznego. Będzie to jej polska prapremiera - w dodatku w nietypowym składzie wykonawczym, na kontratenor i fortepian.

Jakub Borowczyk
Student szkoły doktorskiej Akademii Muzycznej w Gdańsku. Aktywnie koncertuje w Polsce i za granicą, z dużym powodzeniem wykonuje muzykę operową, kantatowo-oratoryjną i lirykę wokalną ze szczególnym uwzględnieniem literatury współczesnej (w listopadzie 2019w Minoritenkirche/ Wiedeń zaśpiewał partię solową w dziele Lery Auerbach pt. "Goetia.72. In umbra lucis (2019) z zespołem Cracow Singers, z którym występował również w 2020). Stara się ukazywać iż głos kontratenorowy jest głosem uniwersalnym - nie ograniczonym tylko do wykonawstwa muzyki baroku.

Aleksandra Dąbrowska
Pianistka i korepetytorka na Akademii Muzycznej w Gdańsku, pracująca na stanowisku Asystenta. Laureatka wielu nagród o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Koncertowała m.in we Francji, Belgii, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Australii. Specjalizuje się w pracy ze śpiewakami operowymi, natomiast jej kariera artystyczna przebiega dwutorowo. Aktywnie koncertuje jako muzyk klasyczny, równolegle rozwijając swój autorski projekt pod nazwą Odet (Nagroda dla Artysty Roku / Soundedit Spotlight 2019).

Przeczytaj także

Opinie