• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Zwykłe Życie - pokaz filmu i dyskusja

Pokaz filmu Zwykłe Życie oraz dyskusja z Adamem Jarniewskim (Poznaj Grenlandię), Kuba Witek (reżyser) - prowadzenie prof. Sebastian Konefał. Wydarzenie w ramach 7.edycji Nordic Focus Festival 2022.

Oficjalne otwarcie festiwalu prof. UG, dr hab. Arnold Kłonczyński Prorektor ds. studentów i jakości kształcenia UG

Zwykłe Życie reż. Kuba Witek
2022, Polska, 77 min. 


Zwykłe Życie reż. Kuba Witek, 2022, Polska, 77 min.
Zwykłe Życie reż. Kuba Witek, 2022, Polska, 77 min.


Kiedy Adam, polski student w Danii, poznał Grenlandkę Birthe, nie spodziewał się, że ta młodzieńcza miłość doprowadzi go do nieznanego i odległego miejsca na północnym krańcu świata. Z chłopaka wychowanego w polskim prowincjonalnym miasteczku wyrósł na mężczyznę, zapewniającego byt swojej rodzinie w trudnych arktycznych warunkach. Przez piętnaście lat zintegrował się z lokalną społecznością, z powodzeniem pracuje jako nauczyciel, ma trzy córki i potrafi zapolować na renifera.
Film Zwykłe Życie  realizowany był przy wsparciu Ambasady RP w Danii, a jego międzynarodowa premiera odbyła się w Centrum Kultury Grenlandzkiej w Kopenhadze.

Trailer  https://youtu.be/V0EDUk9F1qs

Zwykłe Życie reż. Kuba Witek, 2022, Polska, 77 min.
Zwykłe Życie reż. Kuba Witek, 2022, Polska, 77 min.


Sebastian Konefał stypendysta Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji (granty EEA). Autor książek Corpus futuri. Literackie i filmowe wizerunki postludzi (2013), Kino Islandii: Tradycja i ponowoczesność (2016) oraz Cinema of Iceland: Between Tradition and Liquid Modernity (2019). Prowadził gościnne wykłady m.in. na uczelniach w Reykjaviku, Trondheim oraz Tromso. Pracuje na Uniwersytecie Gdańskim na kierunkach Wiedza o Filmie i Kulturze Audiowizualnej oraz Produkcja Form Audiowizualnych. Zajmuje się badaniem kina nordyckiego, fantastyki i komiksów.  

Kuba Witek podróżnik i reżyser filmowy przez ostatnie siedem lat pracował na Grenlandii, Spitsbergenie, Wyspach Owczych, Islandii oraz Polsce i USA jako dokumentalista, autor książek i prelegent. Fascynuje go Północ, której mieszkańcy i natura najsilniej odczuwają efekty zmian klimatu i niszczycielskiej działalności człowieka. Dzięki wieloletniej uwadze poświęconej arktycznym rejonom, miał okazję przeprowadzić wiele rozmów z naukowcami, historykami, politykami i artystami, z których wielu jest bohaterami jego filmów. Jego projekty powstawały we współpracy z National Geographic Polska, Greenpeace, Ambasadami RP w Kopenhadze i Reykjaviku oraz różnymi instytucjami naukowymi.

Zwykłe Życie reż. Kuba Witek, 2022, Polska, 77 min.
Zwykłe Życie reż. Kuba Witek, 2022, Polska, 77 min.


Adam Jarniewski (ur. 1980) Seria szczęśliwych przypadków sprawiła, że w 2006 roku zamieszkał na Grenlandii, założył tam rodzinę i wiedzie spokojne życie tuż za kołem podbiegunowym. Swoje wrażenia z pierwszych lat spędzonych na największej wyspie świata opisał w książce Nie mieszkam w igloo(201. W zeszłym roku ukazała się jego druga pozycja, tym razem skierowana do dzieci i młodzieży. W Listach z Grenlandii  w rolę narratorki wciela się najstarsza córka autora, która zabiera swoich polskich rówieśników w podróż po Arktyce. Adam prowadzi profil Poznaj Grenlandię (FB, Instagram, YT) na którym szczerze relacjonuje bolączki i radości polarnego życia.

www.listyzgrenlandii.pl
http://www.poznajgrenlandie.pl/ 


 

Opinie