stat
Impreza już się odbyła

Zlot Jachtów z Duszą "Próchno i Rdza" (1 opinia)

  • piątek - niedziela, 9 - 11 października
  • Lokalizacja
    Zatoka Gdańska
  • Bilety
    wstęp wolny

W dniach 8-11 października 2020 na wodach Zatoki Gdańskiej odbędą się dwa zloty "Próchno - zlot drewnianych jachtów z duszą" i "Rdza - zlot stalowych jachtów z duszą" Maksymalna liczba uczestników każdego ze zlotów wynosi 150 osób.

W sobotę 10 października o g. 11:00 jachty wypłyną z gdyńskiej Mariny i ustawią się o g. 12:00 w szyku paradnym (ok. 30 jednostek), płynąc następnie wzdłuż Bulwaru Nadmorskiego do Molo w Orłowie oraz dalej do Molo w Sopocie.


Dołożymy wszelkich starań by zapewnić bezpieczeństwo sanitarne uczestników, dlatego też program zlotu będzie trochę inny niż w latach ubiegłych. Cały czas pracujemy nad tym byście się dobrze bawili na zlocie. Najważniejsze jest to, że znów będziemy mogli się spotkać w wielkiej rodzinie jachtów z duszą i wspólnie razem pożeglować.

Wielka parada rozpocznie się w sobotę, w południe. Weźmie w niej udział 30 jednostek, które już w piątek w większości pojawią się w gdyńskiej marinie. Z uwagi na pandemię, nie będzie jednak możliwe ich zwiedzanie. Za to organizatorzy zachęcają do podziwiania sobotniej parady.

Program "Próchno i Rdza" 2020
Program "Próchno i Rdza" 2020
Zlot Próchno i Rdza organizowany jest co roku na wodach Zatoki Gdańskiej w drugi weekend października. Miłośnicy klasycznych jachtów o konstrukcjach drewnianych i stalowych spotykają się, aby móc pokazać społeczeństwu kawałek pływającej historii. Wszystkie te jednostki nie pozostają w tyle w dzisiejszych czasach, potrafią rewelacyjnie konkurować ze współczesną myślą konstruktorów jachtów laminatowych. Nie są co prawda tak przestronne, nie posiadają wygodnych kabin, wystarczy jednak pierwszy sztorm, by w pełni docenić stabilność i bezpieczeństwo masywnych kadłubów.

Zlot "stalówek" i "próchna" ma na celu zapoczątkowanie nowej tradycji, spotkania się i zasmakowania zdrowej rywalizacji podczas wspólnego rejsu po Zatoce Gdańskiej. Pod polską banderą pływa kilkadziesiąt takich jachtów. Większość z nich to stalowe "Jotki" oraz mahoniowe Opale. Mijają się od czasu do czasu na morzu. Zdarza się, iż dwie, czasem trzy spotykają się w jednym porcie. Mają one na swoim koncie wiele dalekich wypraw, które przyczyniły się znacząco do rozwoju polskiego żeglarstwa. Od kilku lat staramy się raz w roku zebrać w jednym miejscu jak najwięcej tych wspaniałych jednostek organizując zlot Próchno i Rdza.

Przeczytaj także

Opinie (1)

  • Wprowadzacie ludzi w błąd tym opisem. Wstęp wolny i w programie szanty, ale udziału wziąć nie mozna bo sa tylko dla załóg.

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.