• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło
PATRONAT

Zjazd absolwentów z okazji 70-lecia Sopockiego Ośrodka Nauk Ekonomicznych (1 opinia)

25 czerwca 2016 r. zapowiada się jako prawdziwe święto polskich nauk ekonomicznych. Z okazji 70-lecia powołania pierwszej wyższej szkoły ekonomicznej o morskim profilu kształcenia, w niepodległej Polsce spotkają się absolwenci Sopockiego Ośrodka Nauk Ekonomicznych, których tradycje kontynuuje Uniwersytet Gdański. Są wśród nich uznani ekonomiści, prezesi największych polskich firm, ministrowie, premierzy, a nawet były prezydent Rzeczpospolitej Polskiej.

Historia Sopockiego Ośrodka Nauk Ekonomicznych rozpoczęła się 17 sierpnia 1946, gdy formalnie powołana została Wyższa Szkoła Handlu Morskiego, która działalność dydaktyczną prowadziła już od 21 listopada 1945. Warto wspomnieć, że geneza tego Ośrodka sięga już lat przedwojennego dwudziestolecia, kiedy zaczęto w Gdyni tworzyć warunki do kształcenia kadr dla budowanego portu. Wspominamy ten okres szerzej, na końcu niniejszej informacji prasowej. W 1952 roku szkoła została przekształcona w Wyższą Szkołę Ekonomiczną w Sopocie, a w 1970, wspólnie z Wyższą Szkołą Pedagogiczną dała początek Uniwersytetowi Gdańskiemu. Istniejące wówczas w ramach WSE Wydział Ekonomiki Produkcji i Wydział Ekonomiki Transportu, stały się wydziałami Uniwersytetu Gdańskiego. W 1993 roku wydziały zmieniły nazwy na Wydział Zarządzania i Wydział Ekonomiczny. Absolwenci wszystkich tych szkół i wydziałów spotkają się 25 czerwca w Sopocie na zjeździe organizowanym przez Stowarzyszenie Absolwentów Wyższej Szkoły Handlu Morskiego w Sopocie, Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Sopocie i Wydziałów Ekonomicznych Uniwersytetu Gdańskiego.

Zjazd zaplanowany na 25 czerwca będzie okazją, nie tylko do spotkań międzypokoleniowych różnych roczników absolwentów Sopockiego Ośrodka Nauk Ekonomicznych, ale także okazją do podsumowania jego dorobku i wskazania dalszych perspektyw jego rozwoju, w kontekście niełatwych, choć ciekawych uwarunkowań i wyzwań dla gospodarki globalnej i polskiej w XXI w. W obchody aktywnie włączą się studenci Uniwersytetu Gdańskiego, którzy zaprezentują uczestnikom zjazdu dokonania studenckich kół naukowych, działających w ramach Wydziału Zarządzania i Wydziału Ekonomicznego.

PROGRAM

REJESTRACJA

Szczegółowy program Zjazdu 70-lecia jest już dostępny na stronie Stowarzyszenia - www.zjazd70-lecia.ug.edu.pl, podobnie jak system rejestracji elektronicznej na Zjazd. Program został podzielony na dwie części: przedpołudniową na terenie Uczelni w Sopocie w godz. 10-16, o charakterze oficjalnym oraz wieczorną, biesiadną, która rozpocznie się o godz. 18.00.

Stowarzyszenie Absolwentów WSHM, WSE i WE UG zaprasza wszystkich absolwentów (niezależnie od przynależności do Stowarzyszenia) do elektronicznego systemu rejestracji zjazdowej. Można też zgłaszać się analogowo. Koszt uczestnictwa w Zjeździe, z częścią wieczorną obchodów wyniesie 150 zł. Wpłaty można dokonywać na rachunek Zjazdu, podany poniżej, do 30 kwietnia 2016 r.

Spotkanie przedstawicieli Stowarzyszenia Absolwentów z dziekanami wydziałów ekonomicznych UG i przedstawicielami Samorządu Studenckiego. Od lewej: Elżbieta Gończ, Koordynator Organizacji Zjazdu, prof. UG, dr hab. Krzysztof Dobrowolski, Dziekan Wydziału Ekonomicznego, prof. dr hab. Jerzy Bieliński, Dziekan Wydziału Zarządzania, Romuald Meyer, prezes Stowarzyszenia, Robert Wasilewski, przewodniczący Rady Samorządu Studentów WE i Kacper Wiśniewski, przewodniczący Rady Samorządu Studentów WZ.
Spotkanie przedstawicieli Stowarzyszenia Absolwentów z dziekanami wydziałów ekonomicznych UG i przedstawicielami Samorządu Studenckiego. Od lewej: Elżbieta Gończ, Koordynator Organizacji Zjazdu, prof. UG, dr hab. Krzysztof Dobrowolski, Dziekan Wydziału Ekonomicznego, prof. dr hab. Jerzy Bieliński, Dziekan Wydziału Zarządzania, Romuald Meyer, prezes Stowarzyszenia, Robert Wasilewski, przewodniczący Rady Samorządu Studentów WE i Kacper Wiśniewski, przewodniczący Rady Samorządu Studentów WZ.
Historia Sopockiego Ośrodka Nauk Ekonomicznych
W 1927 roku powstało Towarzystwo Szkoły Handlu Morskiego i Techniki Portowej w Gdyni, którego celem działalności była budowa kompleksu Morskich Szkół Zawodowych w Gdyni. Szkoły miały przygotowywać wykwalifikowaną kadrę dla rozwijającego się młodego portu. W kompleksie planowano, między innymi, wybudować Szkołę Handlu Morskiego dla kształcenia przedsiębiorców i pracowników biur handlowych i przewozowych. Wykonanie podzielono na 3 części: Szkołę Morską i Szkołę Jungów, którą wybudować miało Ministerstwo Przemysłu i Handlu z własnych środków. Ministerstwo Oświaty miało wybudować gmach Szkoły Handlu Morskiego. W październiku 1929 roku, w jednym z budynków, rozpoczęła swoją działalność Szkoła Handlu Morskiego i Techniki Portowej. W 1931 roku szkołę przemianowano na Instytut Handlu Morskiego i Techniki Portowej. Była to jedyna w Polsce przed 1939 szkoła ekonomiczna zawodowa typu wyższego o takim profilu kształcenia. Szkoła posiadała Wydział Eksportowo-Importowy, Bankowy i Budowlano-Drogowy oraz laboratoria towaroznawcze. Nauka trwała 3 lata, a program obejmował przedmioty specjalistyczne oraz naukę dwóch języków obcych. Po 4 latach (zatem około 1934 r.) szkołę zlikwidowano. Formalnie, na nowo powołana Wyższa Szkoła Handlu Morskiego w 1946 r., rozpoczęła działalność dydaktyczną od 21 listopada 1945. W 1952 roku szkoła została przekształcona w Wyższą Szkołę Ekonomiczną w Sopocie, a w 1970 dała początek Uniwersytetowi Gdańskiemu w ramach którego stworzyła Wydział Ekonomiki Produkcji i Wydział Ekonomiki Transportu. W 1993 roku wydziały zmieniły nazwy na Wydział Zarządzania i Wydział Ekonomiczny. Takie były początki, które legły u podstaw dzisiejszej formuły Uniwersytetu Gdańskiego i jego imponującego kampusu.

Czas: 25 czerwca 2016 r.,
Miejsce: Wydział Ekonomiczny Uniwersytetu Gdańskiego i Wydział Zarządzania w Sopocie, ul. Armii Krajowej

Organizatorzy: Stowarzyszenie Absolwentów Wyższej Szkoły Handlu Morskiego w Sopocie, Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Sopocie i Wydziałów Ekonomicznych Uniwersytetu Gdańskiego, JM Rektor Uniwersytetu Gdańskiego Prof. Bernard Lammek

https://www.zjazd70-lecia.ug.edu.pl/strona-glowna

Przeczytaj także

Opinie (1)

  • Egzamin z organizacji i zarządzania.

    Sposób przygotowania zjazdu będzie sprawdzianem z umiejętności organizacyjnych stowarzyszenia absolwentów i władz uczelni. Jak na
    razie idzie kiepsko. Zgłoszenia uczestników zjazdu nie spotykają się z
    jakąkolwiek odpowiedzią.

    • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.