stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Zbliżenia - Festiwal Kultury Żydowskiej (45 opinii)

 • środa - niedziela, 6 - 10 września 2017,
  godz. 17:00
 • Gdańsk
 • wstęp wolny

Pomysłodawcą i kierownikiem merytorycznym Festiwalu jest Marek Brand, teatrolog, dramaturg, reżyser, aktor i prozaik. Twórca autorskiego Teatru "Zielony Wiatrak" działającego w Trójmieście od 1994 roku. Idea tego wydarzenia zrodziła się i kiełkowała w jego głowie od dawna by się w końcu zmaterializować.

V Festiwal Kultury Żydowskiej ZBLIŻENIA 06-10 września 2017 r.
PROGRAM
Środa 06.09.2017 r.

Galeria Wnętrz City Meble, Al. Grunwaldzka 211
17:00 "Gdańskie Miniaturki" - otwarcie wystawy Jakuba Skrzypczaka oraz wykład "TAJEMNICE ŻYDOWSKICH NALEWEK"
18:00 "Klezmo Jam" - koncert klezmerski trójmiejskich muzyków jazzowych

folk / etno / world - koncerty w Trójmieście


Czwartek, 07.09.2017 r.
Nowa Synagoga, ul. Partyzantów 7

17:30 Oficjalne otwarcie festiwalu
17:45 "Dzieci Eretz Izrael" - Wernisaż wystawy fotografii Agnieszki Traczewskiej oraz spotkanie z artystką
19:30 "Dybuk - Na pograniczu światów" - wykład Mieczysława Abramowicza

Piątek, 08.09.2017 r.
Galeria Wnętrz City Meble, Al. Grunwaldzka 211
19:00

PREMIERA "Najlepsze przyjaciółki" (Chawerot hachi towot) - Premiera próby czytanej dramatu Anat Gov w tłumaczeniu Agnieszki Olek

UWAGA: Tylko dla widzów powyżej 16 roku życia!!

Sobota, 09.09.2017 r.
Biblioteka Manhattan, Al. Grunwaldzka 82

15:30 "Sopocka Kantorka" - wykład Belli Czarnoty-Szwarcman
16:30 "Opowieść o Szmuelu Jozefie Agnonie" - spotkanie z Piotrem Pazińskim

Nowa Synagoga, ul. Partyzantów 7
18:00 "Women Voices" - koncert Katarzyny Kadłubowskiej (Polska) i Ayelet Ori Benita (Izrael)
20:00 "Shofar" - Koncert muzyczny Trio Mikołaja Trzaski

Niedziela, 10.09.2017 r.
Galeria Wnętrz City Meble, Al. Grunwaldzka 211
11:00 *Spotkanie z kuchnią koszerną - Hanka Kossowska (obowiązują zapisy od 01.09.2017 r.)

Nowa Synagoga, ul. Partyzantów 7
11:00 *Mistyczne znaczenie liter hebrajskich - warsztaty, Jakub Skrzypczak i Urszula Drobiszewska (obowiązują zapisy od 01.09.2017 r.)
11:00 *Warsztaty muzyczne - Ayelet Ori Benita i Katarzyna Kadłubowska (obowiązują zapisy od 01.09.2017 r.)
11:00 *Lekcja języka hebrajskiego - warsztaty, Ewa Soroczyńska (obowiązują zapisy od 01.09.2017 r.)
13:00 *Kaligrafia liter hebrajskich - warsztaty, Emilia Rolka (obowiązują zapisy od 01.09.2017 r.)
15:30 "Perek Szira"- promocja książki Jakuba Skrzypczaka
16:30 "Akademia Musica Judaica", koncert inspirowany motywami muzyki żydowskiej przygotowany przez studentów i profesorów Akademii Muzycznej w Gdańsku
18:00 "Wokół fenomenu humoru żydowskiego" - wykład, dr Agnieszka Żółkiewska
20:00

"Od Juliana do Mariana" - program muzyczno-kabaretowy, Teatr Zielony Wiatrak

*Uwaga: ograniczona liczba miejsc. Zapisy od 01.09.2017 pod adresem festiwalzblizenia@gmail.com
Wstęp na wszystkie wydarzenia bezpłatny.
Organizatorzy zastrzegają możliwość zmiany programu.


Wszelkie aktualności i ostateczny program będzie zamieszczany i aktualizowany na oficjalnej stronie wydarzenia
www.zblizeniafestiwal.org

Sopocka Kantorka | Wykład Belli Szwarcman Czarnoty | 09.09.2017 | Biblioteka Manhattan

"Sopocka Kantorka" to wykład Belli Szwarcman-Czarnoty o Żydówce Betty Abramson, urodzonej w 1924 roku w Grecji, która przyjechała jako dziecko do Sopotu, dokąd interesy przywiodły jej ojca. Dziewczynka marzyła o tym, by śpiewać, i to w synagodze. Nie było to łatwe z uwagi na przepisy religii żydowskiej, nad którymi zatrzymamy się chwilę.

Krok po kroku, zaczynając od występów w chórze chłopięcym synagogi sopockiej - Betty Abramson, później Robbins - zmierzała do celu. Osiągnęła go w 1952 roku, w Stanach Zjednoczonych.

Zapraszamy do Biblioteki Manhattan na godz. 15:30

Opowieść o Szmuelu Jozefie Agnonie | spotkanie z Piotrem Pazińskim, promocja książki | 09.09.2017 | Biblioteka Manhattan

ksika paziskiDwanaście opowiadań Szmuela Josefa Agnona, jedynego izraelskiego laureata literackiego Nobla (w 1966 roku); w przekładzie i z posłowiem Piotra Pazińskiego.
Agnon jest jednym z ojców założycieli literatury izraelskiej, mistrzem Amosa Oza i Cruji Szalew. Urodzony w Buczaczu w 1888 roku, zmarły w Jerozolimie w roku 1970, żył w czasach zwątpienia w religię i tradycję, Zagłady, ale też tworzenia się żydowskiego państwa i świeckiej literatury hebrajskiej. Jego opowiadania i powieści czerpią zarówno z tradycji, jak i z nowoczesności. Widać w nich przemiany literatury żydowskiej: od tradycyjnej przypowieści po imaginacyjne pejzaże, którymi zachwycał się Jorge Luis Borges.

"Przez kilka lat usiłowałem wydostać się z cienia Agnona, walczyłem, by uwolnić swoje pisarstwo spod jego wpływów, od jego kwiecistego, wykwintnego, drobnomieszczańskiego niekiedy języka, od jego miarowej rytmiki, od pewnej midraszowej pogody ducha połączonej z ciepłym tchnieniem bogobojnej mowy, pulsu melodii jidysz i spokojnego falowania soczystej opowieści chasydzkiej.[...] Mimo całego wysiłku (z jakim starałem się od niego oswobodzić) wszystko, czego nauczyłem się od Agnona, zapewne nadal pobrzmiewa w moich książkach.
Amos Oz

Gdańskie miniaturki | Wystawa Jakuba Skrzypczaka | 06.09.2017 Galeria Wnętrz City Meble

male miniaturki"Gdańskie Miniaturki" to kolejna wystawa prac Jakuba Skrzypczaka, od lat związanego z Gdańskiem, artystą plastykiem, który zaprosi nas w podróż do maleńkiego rozmiarami, ale dużego wnętrzem, świata swoich impresji związanych z Gdańskiem. Sztuka, jaką uprawia ten artysta, to (jak sam mówi) "Sztuka śmieciowa".

Do tworzenia wykorzystuje bowiem różnego rodzaju rzeczy, które są wyrzucane, zapomniane lub niepotrzebne - "śmieci". Z papieru, drewna, metalu, starych książek, okładek, maszynek do mięsa i starych tablic z bezpiecznikami powstaje miniaturowy świat książeczek, domków, trójwymiarowych konstrukcji, a wszystko to mieści się na zwykłym stole.

Zapraszamy na godz. 17:00

Dzieci Eretz Izrael | Wernisaż wystawy fotografii Agnieszki Traczewskiej oraz spotkanie z artystką | 07.09.2017 r.


Traczewska 1Wejść do Mea Szearim (Sto Bram) - ortodoksyjnej dzielnicy w Jerozolimie, jest łatwo. Jednak nie każdy jest tam mile widziany, a już kobieta z aparatem fotograficznym narażona jest na wiele przykrości. Miejsce, w którym czas się zatrzymał, w którym ma się wrażenie, że oto przyjechało się do żydowskiego szettla położonego gdzieś w Polsce lub Rosji. Wszyscy patrzą na Ciebie jak na niepożądanego gościa. A ty nagle pytasz czy możesz zrobić zdjęcie, albo jeszcze gorzej, czy możesz zrobić zdjęcie dzieciom. Można naprawdę zostać obrzuconym kamieniami, zostać pobitym, narazić się na zniszczenie aparatu.

Jednak Agnieszce Traczewskiej się udało. Weszła w świat zamknięty, obcy, broniący się przed współczesnością. O tym jak tego dokonała będziemy mogli dowiedzieć się podczas wernisażu jej wystawy i spotkania, które odbędzie się podczas V edycji Festiwalu. Będzie można obejrzeć unikalne zdjęcia-portrety dzieci z ortodoksyjnych rodzin, mieszkających w Mea Szearim. Spotkanie z Agnieszką Traczewską poprowadzi Magdalena Grzebałkowska.

Zapraszamy na wernisaż 07.09.2017 r o godz. 17:30, Nowa Synagoga, ul Partyzantów 7.
Wystawę będzie można oglądać podczas Festiwalu.

Dybuk - Na pograniczu światów | wykład Mieczysława Abramowicza | 07.09.2017 r.


Pojęcie dybuka wywodzi się z żydowskiej mistyki, łączy się z głęboką wiarą w wędrówkę dusz; przekonanie, że dybuki istnieją realnie i mogą opanować ciało i umysł żyjącej osoby jest mocno zakorzenione w żydowskiej tradycji ludowej. Celem wykładu jest przybliżenie publiczności tego pojęcia poprzez omówienie wiary w metampsychozę, prezentacji wypowiedzi mistyków żydowskich i kilku przykładów z ludowej tradycji żydowskiej.

Dybuk od dawna jest niezwykle ważnym toposem kultury żydowskiej - pojawia się w literaturze, sztukach plastycznych, w teatrze i filmie. Najbardziej znanym dziełem literackim jest dramat S. An-skiego pt. "Dybuk". Na pograniczu dwóch światów, który od swej prapremiery w roku 1920 na stałe wszedł do żelaznego repertuaru teatrów nie tylko żydowskich, stał się również kanwą oper, filmów i spektakli telewizyjnych. Podczas wykładu - połączonego z prezentacją multimedialną m.in. przeźroczy, fragmentów filmów, oper i spektakli telewizyjnych - omówione zostaną życie i twórczość S. An-skiego, dzieje teatralne jego utworu oraz (pokrótce) obecność motywu dybuka w innych rodzajach sztuki (głównie filmu).

Zapraszamy na wykład 07.09.2017 r. o godz. 19:30 do Nowej Synagogi, ul. Partyzantów 7 w Gdańsku.

Przeczytaj także

Opinie (45) ponad 50 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najpopularniejsze wydarzenia

 • 3 godz
 • |
 • 12 godz
 • |
 • 3 dni
 • |
 • 7 dni