• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Zagan Acoustic / Folk & Roll

Paweł Zagańczyk: Jak bardzo ciekawe mogą okazać się inspiracje muzyką folkową? Czy swoistego rodzaju muzyczna Cepelia może być absorbująca? Siedmiu polskich kompozytorów stworzyło z myślą o zespole szereg wyjątkowych kompozycji. Zaczynem do ich powstania była muzyka ludowa z różnych regionów Polski a nawet świata. Ważnym impulsem do powstania tego krążka jest również przypadająca w 2014 roku dwusetna rocznica urodzin Oskara Kolberga - wybitnego polskiego etnografa i folklorysty. Na koncercie w Żaku zagramy kompozycje: Krzesimira Dębskiego, Artura Guzy, Anny Marii Huszczy, Krzysztofa Kubali, Radosława Kujawy, Piotra Słopeckiego oraz Macieja Zimki.

INFORMACJA O WYKONAWCACH
ZAGAN ACOUSTIC / Folk & Roll / premiera 
Paweł Zagańczyk - akordeon / Jarosław Stokowski - kontrabas / Andrzej Wojciechowski - klarnet / Joachim Łuczak - skrzypce

folk / reggae / world - koncerty w Trójmieście


ZAGAN ACOUSTIC tworzą czterej wykształceni klasycznie instrumentaliści. Każdy z muzyków wnosi do zespołu swoje indywidualne spojrzenie, wpływające ostatecznie na brzmienie całego kwartetu. Grupa powstała w 2006 roku w Akademii Muzycznej w Gdańsku z inicjatywy Joachima Łuczaka i Pawła Zagańczyka - od którego nazwiska pochodzi nazwa grupy. W repertuarze muzyków znajdują się głównie autorskie kompozycje. Zarejestrowane zostały One na debiutanckiej płycie zatytułowanej "3:1". Album nagrany został z pierwszym klarnecistą zespołu - przedwcześnie zmarłym Jakubem Kubalą.

JAROSŁAW STOKOWSKI - absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku, w czasie studiów zdobył bardzo duże doświadczenie grając jednocześnie klasykę jak i rozrywkę. Jako kontrabasista klasyczny współpracuje zarówno z Płocką Orkiestrą Symfoniczną, jak również z Elbląską Orkiestrą Kameralną, Polską Filharmonią Kameralną Sopot, Filharmonią Bałtycką, Orkiestrą Symfoników Gdańskich czy też World Orchestra Grzecha Piotrowskiego. W 2011 roku koncertował z Orkiestrą Sinfonia Varsovia na Festiwalu Światowych Orkiestr Symfonicznych w Moskwie.
Pierwszym zespołem do którego został zaproszony był zespół Meadow Quartet, z którym koncertuje i zdobywa liczne nagrody na festiwalach i konkursach po dziś dzień. Chwilę później dołączył do zespołu Zagan Acoustic. Razem z Pawłem Zagańczykiem i Piotrem Słopeckim współtworzy zespół aktorki i wokalistki Emilii Komarnickiej. Jest też kontrabasistą Gaby Janusz. Jarosław Stokowski współpracuje z muzykami jazzowymi m.in. z: Tomaszem Sowińskim, Piotrem Manią, Dariuszem Herbaszem, Pawłem Kaczmarczykiem czy Marcinem Wasilewskim. Od 2013 roku jest członkiem Adam Wendt Acoustic Set.

ANDRZEJ WOJCIECHOWSKI - klarnecista, absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku, uczestnik licznych kursów mistrzowskich, m.in. w latach 2002-2003 studiował w klasie mistrzowskiej Joan Enric Lluna pod egidą Conservatori Superior De Musica w Castello. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień na licznych konkursach i festiwalach, m.in. na Międzynarodowym Konkursie Kameralnym im. K. Bacewicza w Łodzi 2010, Malta International Music Competition (2013). Dwukrotnie otrzymał stypendium Ministra Kultury. Koncertował w Niemczech, Italii, Monaco, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Hiszpanii, Danii, Holandii, Czechach, RPA i wielu miastach Polski. Jest pierwszym klarnecistą Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. Stale współpracuje z Polską Filharmonią Kameralną Sopot. Wraz ze Sławomirem Wilkiem (fortepian) współtworzy formację Inspiro Duo. Jest również członkiem Mozartowskiego Zespołu Basethornowego, Gdańskiego Trio Stroikowego. Od października 2007 r. jest pedagogiem Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku.

PAWEŁ ZAGAŃCZYK - absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku. Laureat ponad dwudziestu konkursów akordeonowych. Występował na Litwie, w Anglii, Estonii, Finlandii, Słowacji, Niemczech, Szwecji i Szwajcarii.
Wykonawstwo Pawła Zagańczyka cechuje umiejętność odnalezienia się w wielu stylistykach i gatunkach muzycznych. Współpracuje z jazzmanem - saksofonistą Adamem Wendtem, czego owocem jest płyta zatytułowana Acoustic Travel. Z kwartetem Zagan Acoustic, którego jest założycielem, wykonuje muzykę improwizowaną, będącą fuzją muzyki folkowej, jazzowej oraz poważnej.

Wśród dyrygentów obok których występował są: Michał Nesterowicz, Maja Metelska, Jerzy Maksymiuk, Bohdan Jarmołowicz czy Janusz Przybylski. Na swoim koncie ma wiele prawykonań muzyki współczesnej takich twórców jak: Krzesimir Dębski, Mikołaj Majkusiak, Krzysztof Olczak, Gerhard Stäbler czy Marek Czerniewicz.

Paweł Zagańczyk organizuje m.in. festiwal Gdańska Sztuka Interpretacji Muzyki Akordeonowej, którego VII edycja odbyła się w grudniu 2014 r. Nagrał solową płytę "Tango", ukazującą ten gatunek w twórczości różnych kompozytorów. Paweł Zagańczyk koncertuje na bandoneonie z niemieckiej manufaktury Uwe Hartenhauera. Laureat wielu nagród, w tym Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce oraz stypendysta Ministra Kultury.

JOACHIM ŁUCZAK - skrzypek, aranżer, absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku. Współzałożyciel zespołu Zagan Acoustic oraz Kwartetu Smyczkowego The Tonacja. Jako instrumentalista i aranżer współpracuje z wieloma instytucjami, m.in.: Teatrem Muzycznym w Gdyni, Teatrem Wybrzeże w Gdańsku, czy Polską Filharmonią Kameralną w Sopocie. Laureat wielu konkursów, m.in. otrzymał I Nagrodę w kategorii zespołowej na Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym Muzyki Popularnej i Rozrywkowej "CONCERTINA 2009" w Giżycku.

SUTARI / WIANO
Basia Songin - śpiew, bęben obręczowy, basetla, perkusjonalia, woda, tarka kuchenna / Kasia Kapela - śpiew, skrzypce, perkusjonalia, deska kuchenna, nóż, kieliszek, butelki / Zosia Barańska - śpiew, skrzypce, perkusjonalia, mikser kuchenny, klucze płaskie

SUTARI to siła trzech kobiecych głosów i bogatej wyobraźni muzycznej. Eksperymentują z brzmieniami, wplatając w śpiew różnorodne techniki wydobywania dźwięków, od mocnego ludowego śpiewania po miękki słowiański soul, szept lub okrzyk inspirowany ptasim zawołaniem. Dopełniają to instrumenty, niekiedy wydobyte z domowych pieleszy, jak tarka, mikser kuchenny, klucze czy wanna wypełniona wodą. Muzyka zespołu powstaje w oparciu o ludowe pieśni polskie, litewskie a także własne kompozycje. Zachowując styl, temperament, melodykę, rytm a przede wszystkim treść tradycyjnych pieśni - bliską kobiety, inteligentną, atrakcyjną - trio wydobywa z nich współczesne elementy, brzmienia i interpretacje.

SUTARI zadebiutowały w 2012 roku na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia "Nowa Tradycja"  zdobywając II nagrodę jury i nagrodę publiczności. Wkrótce potem został ogłoszony przez dziennikarzy specjalizujących się w muzyce etno/folk/world "Najciekawszym nowym zespołem roku 2012". Zwyciężczynie 10. edycji "Battle of the Bands", konkursu organizowanego przez jedno z największych wydawnictw z muzyką świata - World Music Network. Są także autorkami entuzjastycznie odbieranego przez krytykę i publiczność muzycznego performansu "Watermelon".

WIANO to na wskroś przemyślany debiut, mogący wyjść jedynie z ... kuchni doświadczonych artystek. Płyta olśniewa wszechstronnością autorek na każdym kroku realizacji, począwszy od polifonicznej koncepcji Sutartines i świadomej kwerendy ludowych tekstów, poprzez pełną kontrastów aranżację, fuzję instrumentów dawnych, klasycznych i "codziennych", aż po użycie narracyjnej klamry i zainfekowanie tradycji ludowej myślą feministyczną. Tymi działaniami udaje się artystkom przede wszystkim stawić czoło dyskryminacji kobiet, tak silnie zakorzenionej w tradycji folkloru. Udaje się to dzięki odwróceniu kulturowego kontekstu kuchni, która w koncepcie zespołu staje się inkubatorem idei, fundamentem emancypacji, oraz orężem awangardy. Tej ideologicznej płaszczyźnie WIANA towarzyszy wspaniała muzyka. Momentami liryczna i zmysłowa innymi razy transowa, dzika, nieokiełznana. Często surowa, oszczędna i chropowata, zawsze piękna i oryginalna.
Bartosz Nowicki / 1uchem1okiem.blogspot.com

Przeczytaj także

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    13 - 35 zł
13 zł – I pula / 23 zł - II pula – zniżka* na Kartę Dużej Rodziny
15 zł – I pula / 25 zł – II pula – zniżka* dla studentów, uczniów, seniorów
20 zł – I pula / 30 zł – II pula – zniżka* na Kartę do Kultury
25 zł – I pula / 35 zł – II pula
I pula w sprzedaży do ostatniej niedzieli przed koncertami
* wyłącznie za okazaniem ważnej legitymacji i KARTY przy zakupie biletów (1 bilet na 1 legitymację / 1 KARTĘ)

Sprzedaż biletów oraz rezerwacje prowadzi kasa Klubu Żak codziennie w godzinach od 15.00 do 21.00 (w sb i nd od g.16.00). Kontakt: kasa@klubzak.com.pl; Tel. 58 344 05 73 lub 58 345 15 90 – w.117

Rezerwacje: kasa@klubzak.com.pl. Potwierdzone rezerwacje należy odebrać w ciągu 5 dni od dnia potwierdzenia rezerwacji. Rezerwacje można opłacić przelewem po uzgodnieniu z pracownikiem Kasy Klubu Żak. Nie przyjmujemy rezerwacji na ostatnie 20 miejsc na dany koncert.
Zakupione bilety nie podlegają zwrotom.
Liczba biletów w danej puli limitowana.
Wszystkie ceny zawierają podatek VAT.

Liczba miejsc siedzących na koncerty jest ograniczona, miejsca nie są numerowane, a w przypadku dużego zainteresowania danym koncertem wszystkie miejsca stojące (aktualne informacje na facebook.com/KlubZak).
Na koncertach obowiązuje zakaz rejestracji koncertów i fotografowania profesjonalnym sprzętem (nie dotyczy fotografów akredytowany).

Sprzedaż biletów bez zniżek na koncerty przez sieć eventim.pl zgodnie z ich regulaminem sprzedaży (on-line oraz m.in. w EMPIK-ach oraz w sklepach Media Markt i Saturn – trzeba podać nazwę sieci Eventim).

Opinie

NIE PISZ Z NIENAWIŚCIĄ I HEJTEM.

TAKIE OPINIE SKASUJEMY.

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.