Impreza już się odbyła

Zaczytani - zbiórka książek i wspólne czytanie z Wojciechem Mazolewskim (1 opinia)

Forum Gdańsk debiutuje w ogólnopolskiej akcji społecznej organizowanej przez Fundację Zaczytani.org. W ramach wydarzenia prowadzona jest zbiórka książek, które zasilą biblioteki w szpitalach, hospicjach, domach dziecka, domach pomocy społecznej, świetlicach wiejskich i środowiskowych oraz centrach aktywności lokalnej. Przedsięwzięciu towarzyszy wystawa "Zaczytanych Ławek", czyli mebli w kształcie otwartych książek.

- W ramach partnerstwa lokalnego organizujemy zbiórkę książek, które przekazane zostaną do szpitali. Forum Gdańsk będzie jednym z trzech miejsc w Polsce, na terenie którego odbędzie się Wielki Happening Zaczytanych Ławek. Tego dnia będziemy wspólnie czytać i dyskutować - mówi Magdalena Gibney, dyrektor Forum Gdańsk. I dodaje: - Zapraszam do oddawania książek w dobrym stanie technicznym. Książki zbierane będą w Punkcie Informacyjnym na pierwszym piętrze.

Wyjątkowy zasięg

Tegoroczna, piąta edycja zbiórki obejmuje ponad 300 punktów w 74 miastach na terenie Polski. Do akcji włączyło się ponad 500 placówek oświatowych. Zbiórka potrwa do 26 maja. - Projekt Zaczytanych to jedna z najciekawszych inicjatyw społecznych, z którymi miałam do czynienia. To naprawdę ważne aby dzieci w szpitalach mogły liczyć na wsparcie. Czytanie to jedna z form radzenia sobie z trudnymi sytuacjami. Z książek dzieci dowiadują się wiele o emocjach i uczuciach, a także uczą się w jaki sposób radzić sobie z trudnymi sytuacjami. Bardzo się cieszę, że wiele dzieci otrzymuje wsparcie cudownych bohaterów literackich: Elmera, Martynki, Nusi czy Tupcia Chrupci no i oczywiście od Zaczytanych - powiedziała Katarzyna Pakosińska - Ambasadorka Zaczytanych.

Dotychczas zebrano ponad 1 170 152 książki w 2 131 punktach na terenie Polski. Powstało 880 zaczytanych bibliotek.

Wystawa Zaczytanych Ławek

Na dziedzińcu Forum Gdańsk znajduje się wystawa mebli w kształcie otwartych książek. 10 ławek zdobi przestrzeń miejską, część z nich malowano ręcznie. Te dzieła sztuki przyciągają wzrok i inspirują. Każda ławka posiada niepowtarzalny wzór oraz wyjątkową nazwę na przykład Ławka Spełnionego Twórcy, Ławka Odwagi, Ławka Pstryk, Ławka Sowy Mądrej Głowy i inne. Ambasadorami ławek są między innymi Andrzej Mleczko, Mateusz Damięcki, Beata Pawlikowska, Małgorzata Ostrowska, Anna Dereszowska, Katarzyna Pakosińka oraz Michał Rusinek.

Wielki Happening
18 maja w Forum Gdańsk odbędzie się widowiskowe czytanie książek połączone z interaktywnym teatrzykiem dla dzieci. Organizowane będą wydarzenia czytelnicze, szkolenia z zakresu komunikacji bez przemocy oraz terapeutycznych elementów literatury. Pomaganie jest proste. Wystarczy przejrzeć domową bibliotekę

Przeczytaj także

Opinie (1)

 • brawo!!!

  bardzo pozyteczna akcja!!!

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

 • imprezy i akcje charytatywne
  kwi 19
  poniedziałek, g. 9:00 - 13:00
  Wejherowo, Filharmonia Kaszubska
  Akcja Krew!
 • czytanie performatywne
  kwi 26
  poniedziałek, g. 19:00
  Online
  PC Drama