• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

XXII Energa Maraton Solidarności (24 opinie)

XXII ENERGA Maraton "Solidarności" 15 sierpnia odbędzie się na trasie z zeszłego roku. Była bardziej atrakcyjna i przyjemna dla uczestników. Nadal przebiegać będzie przy licznych trójmiejskich zabytkach oraz historycznych miejscach związanych z Grudniem 70 i Sierpniem 80, ale na przykład zamiast męczących podbiegów pojawią się nadmorskie odcinki. Do startu już zapisało się ponad 500 zawodniczek i zawodników z 24 państw.

W tym roku Biuro zawodów w dniach 13 i 14 sierpnia będzie mieściło się w Gdańsku - SALA BHP ul. Doki 1 obok Europejskiego Centrum Solidarności a 15 sierpnia w Gdyni - Młodzieżowy Dom Kultury obok startu od Al. Marszałka J. Piłsudskiego
13.08.16 r - 11:00 - 19:00
14.08.16 r - 11:00 - 19:00
Gdynia:
15.08.16r - 6:30 - 8:30

Maraton "Solidarności" to nie tylko impreza sportowa. To także okazja do oddania hołdu poległym stoczniowcom w Grudniu 1970 roku oraz strajkującym w Sierpniu 1980 roku. Właśnie w nawiązaniu do dziesiątków kurierów, którzy przenosili meldunki między stoczniami Gdańska i Gdyni, bieg prowadzi przez całe Trójmiasto. W tym roku wystartuje już po raz 21. na królewskim dystansie pełnego maratonu - 42 kilometrów i 195 metrów. Tradycyjny jest dzień startu - 15 sierpnia. Mogą startować osoby, które ukończyły 18 lat.

Z dnia na dzień lista zgłoszeń rośnie. Chcą biegać m.in. mieszkańcy nawet tak odległych państw jak Argentyna, Brazylia, Kanada, USA, czy Chiny. Zresztą od lat to jeden z najbardziej międzynarodowych biegów w Polsce.

Zapisy przyjmowane będą do dnia startu. Jednak warto, by nie czekać na ostatnią chwilę. Czym wcześniejsze zgłoszenie, tym niższa opłata startowa. Do 15 lipca zapłacimy 79 złotych, do 8 sierpnia - 89 zł, a akces uczestnictwa 14 i 15 sierpnia to wydatek 150 zł. Z opłat zwolnione są osoby 60-letnie i starsze, członkowie "Solidarności" oraz ci którzy ukończyli wszystkie poprzednie Maratony "Solidarności".

Zgłoszenia i płatności są dokonywane za pośrednictwem portalu Datasport pod adresem:
https://online.datasport.pl/zapisy/portal/zawody.php?zawody=2155

Maraton to tradycja i historia, ale także otwartość na nowe projekty i innowacje. Aby odpowiedzieć na stale rosnące zainteresowanie biegami na tym dystansie przez coraz większe rzesze amatorów, bardziej sprzyjająca będzie trasa na gdańskim odcinku, czyli tam, gdzie prowadzą ostatnie kilometry dystansu. Natomiast bez zmian pozostaje limit czasu. Na pokonanie trasy będzie maksymalnie pięć i pół godziny.

- Trasa w tym kształcie otrzymała właśnie atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki (PZLA) i światowej federacji (IAAF) na pięć najbliższych lat. Mamy nadzieje, że przez ten okres żadnych zmian już nie będzie - mówi Małgorzata Leśniewicz, kierownik organizacyjny maratonu.

Bieg rozpocznie się w tradycyjnym miejscu, wstać trzeba będzie o godzinę wcześniej niż to było w poprzednich edycjach. Start honorowy wyznaczono 15 sierpnia już o 9:00 pod pomnik Pamięci Ofiar Grudnia 70' w Gdyni, a start ostry nastąpi pół godziny później obok Urzędu Miasta przy Al. Piłsudskiego.

Trasa na odcinku gdyńskim i sopockim jest identyczna jak w poprzednim roku. W Gdańsku tak samo pobiegniemy tylko do skrzyżowania Al. Zwycięstwa z u. Hallera przy Operze Bałtyckiej, choć i tutaj będą zmiany.

- Od granicy Gdańska, czyli od skrzyżowania z ul. Czyżewskiego maratończycy biegną lewym pasem. Prawy pozostawiony będzie dla pojazdów. Tak będzie aż do skrętu w ul. Hallera. Tam biegniemy prawym pasem, następnie lewym pasem ulicami: Czarny Dwór , Dąbrowszczaków, Kołobrzeską, Chłopską, Pomorską, Kapliczną, Piastowską i z powrotem wbiegamy na Czarny Dwór, Hallera, Kliniczną ,Jana z Kolna , Nową Wałową obok ECS-U, Hali BHP. Na Nowej wałowej jest nawrót i przez II Bramę Stoczni Gdańsk kierujemy się na Długi Targ. Meta będzie w tym samym miejscu co w latach ubiegłych - dodaje kierownik Leśniewicz.

Przypomnijmy, że w sierpniu 1980 roku Sala BHP była centrum wielkiego strajku. Tu podpisano najważniejsze w 1980 roku "Porozumienia Sierpniowe", dzięki którym narodził się Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność". Pełnym regulamin XXII ENERGA Maratonu "Solidarności" dostępny pod adresem internetowym:
https://www.maratongdansk.home.pl/regulaminSZCZEGÓŁOWA TRASA XXII ENERGA MARATONU SOLIDARNOŚCI:
GDYNIA

1. Aleja Marszałka Piłsudskiego
2. ul. Świętojańska
3. Skwer Kościuszki
4. ul. Jana Pawła II nawrót (do końca ulicy)
5. Jana Pawła II
6. Skwer Kościuszki
7. ul. Świętojańska
8. Aleja Marszałka Piłsudskiego
9. Aleja Zwycięstwa

SOPOT
10. Aleja Niepodległości

GDAŃSK
11. Aleja Grunwaldzka - lewym pasem
12. ul. Hallera (prawą jezdnią, lewym pasem)
13. Czarny Dwór - kontra lewą stroną
14. ul. Dąbrowszczaków
15. ul. Kołobrzeska
16. ul.Chłopska
17. ul. Pomorska
18. ul. Kapliczna
19. ul. Piastowska
20. Czarny Dwór - kontra lewą stroną
21. ul. Hallera - kontra lewą stroną
22. ul. Kliniczna
23. ul. Jana z Kolna
24. ul. Nowa Wałowa
25. Rybaki Górne - nawrót
26. Nowa Wałowa
27. Doki - II Brama Stoczni Gdańsk
28. ul. Łagiewniki
29. ul. Gnilna
30. ul. Rajska
31. ul. Wielkie Młyny
32. ul. Pańska
33. ul. Węglarska
34. ul. Tkacka
35. ul. Długa

META
36. Długi Targ


Informator drogowy o utrudnieniach w ruchu ENERGA Maraton "Solidarności" - 15 sierpnia 2016 r.

W związku z organizacją XXII ENERGA Maratonu "Solidarności" w dniu 15 sierpnia 2016 r. część gdańskich ulic będzie wyłączona z ruchu kołowego. Aby umożliwić Państwu dostosowanie swoich planów do zmian w ruchu drogowym wywołanych imprezą, podajemy orientacyjne czasy kaskadowego wyłączania lub ograniczania ruchu na poszczególnych ulicach, którymi pobiegnie maraton.

Zwracamy się do Państwa z prośbą, o takie zaplanowanie korzystania z samochodu w dniu Maratonu, by w podanych przedziałach czasowych uniknąć utrudnień wyjazdu z okolicznych posesji i parkingów.

GODZINY UTRUDNIEŃ:

Al. Marszałka Piłsudskiego (prace przygotowawcze do startu i demontaż po starcie)
godz. 7:00-11:00

Start honorowy: 9:00 - Pomnik Ofiar Grudnia 70'
Start ostry: 9:30 - Aleja Piłsudskiego

5 km - Gdynia (punkt odżywczy) 9:45-10:10

10 km - Sopot - Al. Niepodległości (punkt odżywczy) 10:00-10:50

Od skrzyżowania ul. Czyżewskiego z Aleją Grunwaldzką w Gdańsku do skrętu przy Operze Bałtyckiej w ulicę Hallera bieg prowadzony będzie lewym pasem w kierunku Jelitkowa.

15 km - Gdańsk - ul. Pomorska (punkt odżywczy) 10:20-11:30

20km - Gdańsk- ul. Grunwaldzka - Jaśkowa Dolina (punkt odżywczy)
godz. 10:35-12:05

Półmetek: Gdańsk Wrzeszcz - Opera Bałtycka - Al. Zwycięstwa

25 km - Gdańsk - ul. Czarny Dwór (punkt odżywczy)
godz.10:45-12:45

Ulica Czarny Dwór jest kontrowana zawodnicy z Hallera biegną lewym pasem a wracają prawym będzie przedzielona pachołkami. Punkt odżywczy dla biegnących w stronę Jelitkowa.

30 km - ul. Pomorska (punkt odżywczy) 11:05-13:20

35 km - ul. Hallera (punkt odżywczy) 11:20-14:00

Ulica Hallera jest kontrowana zawodnicy biegną lewym pasem a wracają prawym będzie przedzielona pachołkami. Punkt odżywczy dla biegnących w stronę ul. Czarny Dwór ( kierunek Centrum).

40 km - ul. Nowa Wałowa (punkt odżywczy) 11:35-14:40

Po nawrocie na ul. Nowa Wałowa przez II Bramę Stoczni ulicami (Łagiewniki ,Gnilna ,Rajska, Wielkie Młyny, Pańska, Węglarska, Tkacka, Długa, Długi Targ)
META (Długi Targ) 11:40-15:00

Przepraszamy za niedogodności, licząc na Państwa wyrozumiałość. Zapraszamy do kibicowania na trasie biegu co znacznie pomoże zawodnikom.

Autobus ze zdjętymi zawodnikami podjeżdża od Podwala Przedmiejskiego, Słodowników do "Miasteczka dla zawodników" i ratownik odprowadza do bazy. Autobus czeka na odjazd do Gdyni - 16.30 - dla chętnych zawodników.Informacja o biletach

 • Bilet normalny
  79 - 89 zł
od 16.03 do 15.07.2016 r - 79 zł
od 16.07 do 08.08.2016r - 89 zł

Opinie (24) 2 zablokowane

 • (2)

  teraz Gdańsk zobaczy jak fajnie być zablokowany na cały dzień.

  • 21 15

  • Gdańsk miał to tydzień wcześniej przed Gdynią

   to kolejny maraton!

   • 2 2

  • Gdańsk jest blokowany cały rok przez blacho smrody zatruwajace miasto

   • 2 5

 • (1)

  proponuję od teraz już co łykend zamykać główne trasy to się mieszkańcy przyzwyczają i nie będą narzekać :)

  • 25 10

  • sam się zamknij.

   • 3 5

 • 3 razy w roku (czyli na 365 dni), na kilka godzin zamkniete jest (częściowo!) kilka ulic (7)

  ale płakać trzeba, ze sie z Dzesiką i Brajanem nie dojedzie pod drzwi centrum handlowego

  W Gdansku sa 2 maratony i jeden półmaraton, o Westerplatte nie piszę bo tam blokuje sie ulice 1,5 h dla jednego z Terminali Portowych

  • 27 22

  • CH

   Centra handlowe to są akurat w tym dniu pozamykane.

   • 7 1

  • Precz z tym - na plażę!!!

   Maraton blokuje trase dojazdu na dworzec i na lotnisko, a także do pracy.

   • 6 6

  • Ok, 3 maratony. Dolicz: mase krytyczną, rolkarzy, pedalarzy, inne okolicznościowe biegi, marsze, zgromadzenia, protesty itd.

   Więc nie mów, że to są tylko 3 dni utrudnień w roku, bo tego jest znacznie więcej.

   • 2 1

  • to moze Tobie "runner zakoniczynLG" zamknąc trzeba wyjazd z mieszkania skoro tak Ci to nie przeszkadza? mi osobiście bardzo, bo za kazdym razem jest ten sam problem z wydostaniem sie z letnicy, brzezna i nowego portu...

   • 2 1

  • Proponuję, żeby te kilka dni

   te niewielkie utrudnienia były na Zakoniczynie - nic wiecej.

   • 1 0

  • A np. triathlon miesiąc temu to nie był w Gdańsku?

   Brzeźno i N. Port odcięte. Apeluję do organizatorów aby pomyśleli jak układają trasy i nie odcinali całych dzielnic jak dzisiaj pętla wokół Przymorza. Wykorzystujcie skrzyżowania dwupoziomowe jak np. na Zaspie gdzie ruch i biegacze nie kolidowaliby ze sobą.

   • 1 1

  • Ty tepy kretynie, dzis handel nie dziala.

   • 2 0

 • komuś odbiła szajba! (3)

  przecież w tym samym czasie jest zamknięta aleja Grunwaldzka ze względu na remont nawierzchni - chyba, że nareszcie biegacze zajmą się robotą i będą nosili worki z asfaltem.
  Bieganie po ulicach miasta nie podnosi poziomu sportowego społeczeństwa (zobacz igrzyska w RIO - jak słabo wypadamy) lecz przynosi kasę organizatorom.
  Życzę szczęścia zawodnikom którzy się nałykają smrodu asfaltu we Wrzeszczu!

  • 6 12

  • a ty won ze świata

   • 0 3

  • zgadzam sie won z miasta czy li wynosc sie nawiec tam ci nic przeszkadzac trolu spas@laku przeszkadzac

   • 1 2

  • Aleję Grunwaldzką otworzą w poniedziałek o 4:00

   • 0 1

 • W Miescie powinny sie odbywac imrezy sportowe co tydzień!! By miasta złapało oddech od zatruwajacych spalin!

  Na szczęście niedługo się skończy niedługo handel w niedziele i nie będziecie mieli okazji zatruwać miasta!!Przynajmniej w niedziele!!Dzieki imprezom sportowym miasto łapie oddech od zatruwających je spalin!!

  • 14 11

 • ciekawe

  czy znowu jakiś korpo sportowiec dostanie zawału na mecie.

  • 7 2

 • ciekawe czy myślą przewodnią było zrobienie czegoś taniego ku uciesze gawiedzi, że wymyślili, żeby se społeczeństwo pobiegało

  • 3 3

 • potrzebne to komu jak świni siodło

  • 9 6

 • Czy w Sopocie oba pasy będą zajęte?
  Nie wiem jak było w zeszłym roku.

  • 0 1

 • Brawa za kreatywność

  Święto Wojska Polskiego, Święto Solidarności, to dawaj zorganizujmy biegi, już do porzygania za przeproszeniem. Ile można organizować to samo? ludzie może chcieli by pójść na jakieś pokazy, wspólny trójmiejski koncert. Nie... bo po co. Lepiej zorganizować biegi zablokować całe trójmiasto, aby nawet na głupi spacer po bulwar się nie dostać.

  • 7 4

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.