• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Wykłady i spacery o Oruni. Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki

Związki J.R.R. Tolkiena z Polską, Gdańskiem i Zaroślakiem, ptactwo Dolnego Miasta, architektura Nowego Portu, ślady rodu Ferberów na Oruni, historia, architektura i przyroda Oliwy oraz Dzień Wolnej Sztuki na Zaspie. Tematy te oznaczają, że rozpoczął się kolejny sezon wiosennych, otwartych wykładów oraz spacerów Lokalnych Przewodników i Przewodniczek. Do grona dzielnic, w których to mieszkańcy opowiadają historię Gdańska, dołącza Oliwa!

Harmonogram wykładów znajduje się na:
www.ikm.gda.pl/lokalni-przewodnicy-i-przewodniczki.

Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki to miłośnicy Gdańska, pasjonaci historii swoich dzielnic. Dzielą się nimi z mieszkańcami oraz turystami podczas bezpłatnych, letnich spacerów. Wcześniej, od kwietnia do czerwca, uzupełniają swoją wiedzę praktyczną i teoretyczną na otwartych wykładach. Na spotkania może przyjść każdy zainteresowany lokalnymi opowieściami, przeszłością dzielnicy, jej mieszkańcami, przyrodą i architekturą.

- Przed nami ósme lato ze spacerami Lokalnych Przewodników i Przewodniczek. Rozpoczęliśmy od Zaspy i oprowadzania po Kolekcji Malarstwa Monumentalnego, dziś do dzielnic, o których opowiadają mieszkańcy dołącza szósta - Oliwa. Program wykładów, spotkań i spacerów jest obszerny. Mamy nadzieję, że wiele osób będzie chciało poznać lepiej tę dzielnice i latem, w roli Lokalnych Przewodników i Przewodniczek, oprowadzać będzie po Oliwie alternatywnymi szlakami - mówi Barbara Sroka z Instytutu Kultury Miejskiej.

Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki na Oruni, wykłady i spacery od 9 kwietnia do 21 maja.
Po raz trzeci dzielnicowe spacery i wykłady odbędą się na Oruni. - Poznamy dzieje ważnych zakładów przemysłowych działających kiedyś na terenie dzielnicy. Odkryjemy tajemnice organów w kościele św. Jana Bosko i historię schowanej pod ziemią "Oruńskiej świątyni wody". Pochylimy się nad planami budowy osiedla zwanego Orunią "Górn". Zgłębimy dzieje rodu Ferberów i ich wpływ na rozwój Lipiec. Ujawnimy smutną przeszłość obozu karnego w Maćkowach. W trakcie spaceru rowerowego odwiedzimy ciekawe miejsca w pobliżu Oruni i pokażemy walory turystyczne okolicy. Wyposażeni w nową wiedzę ruszymy na wspólne, wakacyjne zwiedzanie dzielnicy - zaprasza Aleksandra Abakanowicz, Lokalna Przewodniczka po Oruni.

Miejsce wykładów i start spacerów: Stacja Orunia GAK, ul. Dworcowa 9.
Dojazd na Orunię autobusami: 132, 189, 200, 205, 207, 210, 232.

PROGRAM WYKŁADÓW I SPACERÓW NA ORUNI
9 kwietnia, godz. 18.00 | Ryszard Kopittke, Między planami a rzeczywistością - osiedle zwane Orunią "Górną", wykład

16 kwietnia, godz. 18.00 | Jan Daniluk, Obóz karny SS i policji w Maćkowach pod Gdańskiem, wykład

23 kwietnia, godz. 18.00 | dr hab. Andrzej Szadejko, Tajemnice organów z Kościoła św. Jana Bosko, wykład

7 maja, godz. 18.00 | Ryszard Kopittke, Orunia industrialna, wykład i spacer

14 maja, godz. 18.00 | Aleksander Masłowski, Ferberowie w Lipcach i nie tylko, wykład

20 maja, godz. 16.00 | Ryszard Kopittke, Krzysztof Ostaszewski, Śladami rodu Ferberów - spacer rowerowy po Lipcach i Niegowie. Zapisy od 7 maja 2018: kontakt@ikm.gda.pl, tel. 58 301 2016. Prosimy o zabranie kasków rowerowych.

21 maja, godz. 18.00 | Ewa Pastuszak - Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna, Oruńska świątynia wody - historia zbiornika "Stara Orunia" - wykład

Przeczytaj także

Opinie