stat
Impreza już się odbyła

Wykłady i spacery o Oliwie. Lokalni Przewodnicy

Związki J.R.R. Tolkiena z Polską, Gdańskiem i Zaroślakiem, ptactwo Dolnego Miasta, architektura Nowego Portu, ślady rodu Ferberów na Oruni, historia, architektura i przyroda Oliwy oraz Dzień Wolnej Sztuki na Zaspie. Tematy te oznaczają, że rozpoczął się kolejny sezon wiosennych, otwartych wykładów oraz spacerów Lokalnych Przewodników i Przewodniczek. Do grona dzielnic, w których to mieszkańcy opowiadają historię Gdańska, dołącza Oliwa!

Harmonogram wykładów znajduje się na:
www.ikm.gda.pl/lokalni-przewodnicy-i-przewodniczki.

Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki to miłośnicy Gdańska, pasjonaci historii swoich dzielnic. Dzielą się nimi z mieszkańcami oraz turystami podczas bezpłatnych, letnich spacerów. Wcześniej, od kwietnia do czerwca, uzupełniają swoją wiedzę praktyczną i teoretyczną na otwartych wykładach. Na spotkania może przyjść każdy zainteresowany lokalnymi opowieściami, przeszłością dzielnicy, jej mieszkańcami, przyrodą i architekturą.

- Przed nami ósme lato ze spacerami Lokalnych Przewodników i Przewodniczek. Rozpoczęliśmy od Zaspy i oprowadzania po Kolekcji Malarstwa Monumentalnego, dziś do dzielnic, o których opowiadają mieszkańcy dołącza szósta - Oliwa. Program wykładów, spotkań i spacerów jest obszerny. Mamy nadzieję, że wiele osób będzie chciało poznać lepiej tę dzielnice i latem, w roli Lokalnych Przewodników i Przewodniczek, oprowadzać będzie po Oliwie alternatywnymi szlakami - mówi Barbara Sroka z Instytutu Kultury Miejskiej.

Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki w Oliwie, wykłady i spacery od 23 kwietnia do 2 lipca.
Oliwa jest piękną dzielnicą, która od lat swoim klimatem, architekturą i przyrodą przyciąga mieszkańców i turystów na długie spacery. Klasyczne - po Parku Oliwskim, czy na Wzgórze Pachołek, ale też do Doliny Ewy czy do Doliny Radości. Uwieczniona w wielu powieściach Stefana Chwina, Pawła Huelle czy Güntera Grassa, od tego lata opowiadana będzie również przez Lokalnych Przewodników i Przewodniczki. Bogaty program wykładów ze znawcami dzielnicy obejmuje historię dzielnicy (wcześniej cysterskiej wsi), jej rozwój, biografie znanych Oliwian, legendy, architekturę i rozwój urbanistyczny, ważne miejsca dla różnych religii: katedrę Oliwską, meczet czy synagogę oraz cmentarz Oliwski.

Wykłady i spacery zostały przygotowane pod kątem osób, które chciałyby dzielić się swoją wiedzą oraz odkrywać tę część Gdańska dla innych. Od tego roku każdy pasjonat i miłośnik Oliwy może zostać Lokalnym Przewodnikiem po tej dzielnicy!

Miejsce wykładów: Oliwski Ratusz Kultury, Sala Sceniczna, ul. Opata Jacka Rybińskiego 25.

PROGRAM WYKŁADÓW I SPACERÓW W OLIWIE
23 kwietnia, godz. 17.30 | Sławomir Rut, Historia Oliwy do 1772 roku - wykład

7 maja, godz. 18.00 | Wojciech Walania, Nowa Oliwa dzisiaj i jutro - wykład. Miejsce: Olivia Sky Club, spotykanie przed Olivia Tower, Al. Grunwaldzka 472a.

13 maja, godz. 12.00 | Marian Chomicki, Park Oliwski i Pachołek - spacer. Start: przed Oliwskim Ratuszem Kultury

14 maja, godz. 18. 00 | Sławomir Rut, Historia Oliwy w latach 1772 - 1945 - wykład

19 maja, godz. 12.00 | Cystersi i Brygidki, spacer. Start: przed Oliwskim Ratuszem Kultury

21 maja, godz. 18.00 | Sławomir Rut, Historia Oliwy po 1945 roku - wykład

27 maja, godz. 12.00 | Marcin Wilga, Skarby dolin oliwskich - spacer. Start: przed Oliwskim Ratuszem Kultury

28 maja, godz. 18.00 | Marcin Wilga, Geomorfologia Oliwy - wykład

3 czerwca, godz. 12.00 | Marian Chomicki, Oliwska Gospódka - spacer. Start: przed Oliwskim Ratuszem Kultury

4 czerwca, godz. 18.00 | prof. Andrzej Januszajtis, Architektura Oliwy - wykład

10 czerwca, godz. 12.00 | Anna Perz, Architektura Oliwy - spacer. Start: przed Oliwskim Ratuszem Kultury

11 czerwca, godz. 18.00 | dr Barbara Bańkowska, Portret urbanistyczny Starej Oliwy - wykład

17 czerwca, godz. 12.00 | Świątynie Oliwskie - Synagoga - spacer. Start: pętla tramwajowa w Oliwie przy budce dyspozytora

18 czerwca, godz. 18.00 | dr Katarzyna Rozmarynowska, Parki i ogrody oliwskie - wykład

24 czerwca, godz. 12.00 | Świątynie Oliwskie - Meczet - spacer. Miejsce spotkania: godz. 11:45 przed Meczetem przy ul. Abrahama 17A.

25 czerwca, godz. 18.00 | Tomasz Strug, Wybitni Oliwianie - wykład

2 lipca, godz. 18.00 | prof. Kazimierz Nowosielski, Nekropolia oliwska - wykład ze spacerem.

Przeczytaj także

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.