Impreza już się odbyła

Wspólne sadzenie drzew (1 opinia)

 • sobota, 12 maja 2018, godz. 11:00 - 14:00
 • Lokalizacja
  Gdańsk, Leśnictwo Metablewo
 • Bilety
  wstęp wolny

5 tysięcy sadzonek dębu bezszypułkowego zostanie posadzonych 12 maja w matemblewskim lesie. Drzewka będzie można sadzić od godz. 11.00 do 14.00. W programie ognisko, gorący posiłek, a każdy z uczestników otrzyma imienny certyfikat poświadczający fakt posadzenia drzewa. Mile widziana każda para rąk do pomocy!

Impreza na stale wpisała się już w kalendarz gdańskich wydarzeń. W ubiegłym roku około 2 tysięcy osób posadziło las na terenie gdańskich lasów w pobliżu Brętowa przy Lipnickiej Drodze.

- Każda okazja do mówienia o tym, jak ważny jest las w życiu człowieka jest bardzo cenna. Dlatego cieszy mnie fakt, że co roku udaje nam się zmobilizować gdańszczan do tego, żeby poświęcili swój wolny czas i wzięli udział w akcji sadzenia drzew. Warto przyjść i wnieść swoją cegiełkę do tego, żeby nasze dzieci mogły oddychać czystszym powietrzem - mówi Maciej Lorek, dyrektor gdańskiego Wydziału Środowiska.

Tegoroczna odsłona akcji odbędzie się na terenie Leśnictwa Matemblewo (szczegóły na plakacie). Teren przygotowany do sadzenia to 0,7 hektara, a do posadzenia będzie kilka tysięcy sadzonek dębu bezszypułkowego.

- W akcji może wziąć udział każdy. Mogą przyjść pojedyncze osoby, całe rodziny, ale także większe grupy uczestników. Zapraszamy każdego bez wyjątku - nie tylko mieszkańców Gdańska, również osoby mieszkające poza Trójmiastem, czy turystów. Przygotowaliśmy łącznie 5 tysięcy sadzonek dębu do posadzenia - mówi nadleśniczy Jacek Szulc z Nadleśnictwa Gdańsk. - Zapraszamy niezależnie od pogody. Wspólne, rodzinne sadzenie drzew to niezapomniana przygoda dla wszystkich. To zresztą fantastyczny sposób na aktywne spędzenie soboty- dodaje Szulc.

Na miejsce zbiórki łatwo będzie trafić dzięki oznaczeniom, które będą w dwóch punktach, które zaznaczono na mapce: od ul. Myśliwskiej (rejonu stacji PKM) oraz ul. Potokowej. Przy ulicy Potokowej i Myśliwskiej będą stali także wolontariusze, którzy pokierują do miejsca sadzenia.

- Tradycyjnie, uczestnikom wydawane będą certyfikaty, które w ubiegłym roku cieszyły się bardzo dużym powodzeniem. Wydano ich ponad pół tysiąca, z czego większość to zaświadczenia rodzinne 2+1, czyli liczbę uczestników możemy szacować na blisko półtora tysiąca! Mamy nadzieję, że dla nikogo nie zabraknie sadzonek - podkreśla Marcin Tryksza z Wydziału Środowiska.

Podobnie jak w latach poprzednich, sadzenie drzew organizuje gdański Wydział Środowiska wspólnie z Nadleśnictwem Gdańsk Lasów Państwowych. W sadzeniu będą pomagać leśnicy oraz wolontariusze.

Drzewa w liczbach:

- Drzewo mierzące ok. 25 m wysokości pochłania tyle dwutlenku węgla, ile dostarczają 2 domy jednorodzinne.

- 60-letnia sosna wydziela tyle tlenu, ile zużywają 3 osoby, a hektar lasu zaspokaja potrzeby 45 osób.
- 10-metrowe drzewo produkuje średnio około 118 kg tlenu rocznie, człowiek zużywa go 176 kg - 2 drzewa średniej wielkości zaspokajają potrzeby 1 osoby.
- Hektar zadrzewień śródmiejskich pochłania w ciągu godziny 8 kg dwutlenku węgla, tyle, ile oddychając, wydala 200 osób.
- 100 drzew usuwa 454 kg zanieczyszczeń rocznie, w tym 181 kg ozonu i 136 kg zanieczyszczeń pyłowych.
- Drzewa ograniczają zapylenie nawet o 75%.

Przeczytaj także

Opinie (1)

 • A skąd łopata?

  A łopatę to własną zabrać trzeba?

  • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.