stat
Impreza odwołana

Wolne Polki na 102 (7 opinii)

Z okazji 102 rocznicy wywalczenia przez kobiety praw wyborczych, zbieramy się na ulicy, by nadal walczyć o siebie i o wszystkich, których prawa są zagrożone gdy ogranicza się prawa kobietom. Będziemy wzmacniać się w walce, bo gdy jesteśmy razem, w niezgodzie na ten opresyjny system, rośnie w nas siła i odwaga do bycia zmianą, której pragniemy. Z tej okazji zapraszamy Was wszystkie do wzięcia udziału w performatywnym, antypatriarchalnym przemarszu ze śpiewem i ruchem zaczerpniętym od Chilijskiego kolektywu LASTESIS -Gwałciciel na Twojej drodze, w polskiej wersji językowej. Zapraszamy też mężczyzn, by maszerowali ramię w ramię z kobietami, bo Wolna Polka to Wolna Polska. Start o 18:00 w sobotę z Placu Przyjaciół Sopotu.

sty 24

niedziela, godz. 18:00

Gdańsk, Ul. Nowe Ogrody 30/34
102 lata temu, 28.11.1918 kobiety wywalczyły sobie prawa wyborcze w Polsce. Dekretem Piłsudskiego kobiety zostały uznane za pełnoprawne obywatelki tego kraju. Ale niektórym nadal się nie układa w głowie, że kobieta to człowiek. Pełne prawa kobiet są traktowane jak coś nad czym należy debatować, prowadzić dyskusje światopoglądowe, urządzać referenda, zamiast uznać je za prawa człowieka, tak po prostu. W obecnej sytuacji powstaje refleksja czy prawa przyznawane przez patriarchalny system nie są przypadkiem traktowane jak przywilej, który można cofnąć. Więc ta rocznica, która niesie dumę z walki i zwycięstwa tych wszystkich kobiet, emancypantek, sufrażystek, niesie też gorzkie refleksje. Nadal musimy wychodzić na ulice i walczyć o swoje prawa. I będziemy to robić aż obalimy opresyjny system i wywalczymy pełnię praw, wolność i równość dla wszystkich.

Ponad 1O2 lata temu polskie emancypantki wołały słowami Nałkowskiej Chcemy całego życia, i to nadal aktualne. Chcemy całego życia, chcemy naszego życia, po swojemu, bez zatwierdzania przez gremium patriarchalnych okupantów, czy to przystoi kobiecie, czy taka nasza rola, miejsce, czy zasłużyłyśmy i czy dziadom to się opłaci. Dość ochłapów z pańskiego stołu! Dość zasady dziel i rządź! PRAWA to nie przywileje dane od łaskawych panów! Nasza WOLNOŚĆ należy do Nas! Walka trwa!

Opinie (7) 5 zablokowanych

 • A co z milionami kobiet w krajach muzułmańskich? (1)

  ...może będziecie upominać się o prawa tych kobiet do człowieczeństwa

  • 17 2

  • Jeśli są ich miliony, to to jest siła. Muszą jednym głosem powiedzieć, że chcą zmian!!!

   • 0 0

 • A jakich praw kobiety w Polsce są obecnie pozbawione?
  Są wręcz uprzywilejowane, choćby w Kodeksie Pracy czy w ubezpieczeniu emerytalnym.

  • 14 4

 • Wychodzenie na ulice i walka kobiet o prawa wyborcze 102 lat temu to wierutna bzdura. Kobiety, w wiekszosci, oprocz malej grupy emancypantek, nie byly zainteresowane uzyskaniem praw wyborczych. Wiazalo sie to bowiem z obowiazkami rownymi mezczyznom i kobiety tego nie chcialy. Prawa wyborcze zostaly nadane kobietom przez mezczyzn - tych strasznie szowinistycznych swinskich panow.

  • 11 3

 • Odwołane? (1)

  A to szkoda :)

  • 5 5

  • Ojoj, a co to się stało?

   Mama dała szlaban na wyjścia w weekend? xD

   • 8 1

 • dać im 500plus, urlopy macierzyńskie, alimenty, za to teraz wdzięczność...

  w sobotę na klubikach, potem fotka na instagrama, tatuażyk i sek... w ubikacji, a w poniedziałek skrobanka...a najlepiej dać jeszcze tym od lgbtqia+ dzieci adoptować...ludzie weźcie się opamiętajcie i idźcie do pracy, bo od nieróbstwa wam się w głowie przewraca chyba

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.