• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Wojciech Staroniewicz -'ALTERNATIONS'

maj 17

piątek, godz. 18:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
lip 22-23

poniedziałek - wtorek, godz. 20:00

bilety 149 - 179 zł
Kup bilet
Skład zespołu:

Wojciech Staroniewicz - saksofon
Sławomir Jaskułke - fortepian
Michał Barański - kontrabas
Hubert Zemler -perkusja


Zorganizowany trans, nieograniczona przestrzeń muzyczna w małej salce klubowej, swobodna improwizacja poddana surowym regułom – taką drogą podąża dzisiaj wielu muzyków jazzowych. Uciekać od tego, czy wpisać się w ten nurt? To pytanie zadaje sobie z pewnością każdy lider, zaczynając z nowym zespołem pracę nad nowym materiałem, który, jeśli sprawdzi się w ogniu walki, będzie mógł zmaterializować się na nowej płycie.
Nowy kwartet Wojciecha Staroniewicza jest próbą nieustannego łączenia tych przeciwieństw. Próbą zorganizowania ich z młodymi muzykami, w których grze ściera się stanowczość i łagodność, uporządkowanie i bezład, energia i wyciszenie – niekoniecznie w oderwaniu od siebie.
W tej muzyce jest na pewno więcej przestrzeni, niż w poprzednim projekcie Staroniewicza. Utwory nie są tak precyzyjnie zorganizowane, partie poszczególnych muzyków nie zazębiają się ze sobą tak ściśle, jak dotąd. Jest oddech, chwila na spojrzenie poza hermetyczny, muzyczny świat, nawet wtedy, gdy wydaje nam się, że siedzimy dokładnie zamknięci w jego środku.

Wojciech Staroniewicz - „najbardziej melodyjny polski saksofonista”. Grał na głównych scenach Jazz Jamboree i Warsaw Summer Jazz Days, poprzedzając koncerty Kenny'ego Garretta, Chicka Corei i Davida Sancheza. Jest jedynym polskim saksofonistą, który zakwalifikował się do półfinału Międzynarodowego Konkursu Improwizacji Jazzowej w Waszyngtonie.
Jako lider i sideman gra na wielu europejskich scenach jazzowych. Bierze udział w projekcie Fantazja Polska Włodzimierza Nahornego, od wielu lat współpracuje z norwesko-polską grupą Loud Jazz Band. Realizuje wspólny projekt z norweskim pianistą Helge Lienem.
W ostatnich latach koncertuje jako solista z Polską Filharmonią Kameralną Sopot Wojciecha Rajskiego. Także jako solista, z okazji 100-lecia Sopotu bierze udział w koncercie Cztery pory roku – wiosna. Wykonuje tam napisany przez siebie specjalnie na tę okazję utwór na orkiestrę kameralną i zespół jazzowy. Gra solowe improwizacje w musicalach „Porgy and Bess” i „The Witness” w reżyserii Ryszarda Ronczewskiego.
Staroniewicz otrzymał nominację do nagrody Prezydenta Miasta Sopotu Sopocka Muza 2001. Jest twórcą autorskich projektów muzycznych: „Karambola”, „Quiet City”, „Hand – made” i „Conversession”.

Sławomir Jaskułke - jest absolwentem Liceum Muzycznego im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku. Środowisko jazzowe usłyszało o nim po raz pierwszy podczas V Konkursu Standardów Jazzowych w Siedlcach. Dwukrotnie, w 2001 i 2002 roku, zwyciężył w rankingu Jazz Top magazynu “Jazz Forum” w kategorii "Nadzieja Roku".
Jako lider własnego tria koncertował w Europie, Ameryce Płd., Afryce, Izraelu i USA. Stale współpracuje ze Zbigniewem Namysłowskim. Koncert jego kwintetu na 44. JVC Jazz Jamboree został uznany za najlepszy występ na festiwalu.
Jaskułke ma na koncie współpracę z zagranicznymi jazzmanami, takimi jak David Murray, David Fiuczynski czy Erik Vloeimans. Ważną częścią jego działalności jest komponowanie muzyki do spektakli teatralnych (“Garbaty Anioł Porno”, wystawiany w Teatrze Wybrzeże) czy arcydzieł kina niemego (“Wicher”, “Joanna D'Arc”). Skomponował też muzykę do projektu Gdańsk – Bremen Jazz Bridge, a w 2006 roku reprezentował Polskę na festiwalu Music Beyond Borders w Hongkongu.

Michał Barański, to według niektórych muzyków, jak np. Leszek Możdżer, muzyczne odkrycie roku 2004. Mimo młodego wieku występował w takich miejscach jak Knittig Factory w Nowym Jorku, Jazz Bakery w Los Angeles, czy na Mail Jazz Festival w Colorado. Razem z Paweł Kaczmarczyk Trio jest laureatem Jazz nad Odrą 2004 i Bielskiej Zadymki Jazzowej 2005. Współpracuje z amerykańskimi i polskimi jazzmanami: Rogerem Kellaway'em, Williamem Galisonem, Nigelem Kennedy, Benny Maupinem, Tomaszem Stańko, Zbigniewem Namysłowskim, Piotrem Baronem, Januszem Muniakiem, Grzegorzem Nagórskim, Joachimem Menclem, Maciejem Sikałą, Jose Torresem, Agą Zaryan, Mieczysławem Szcześniakiem, a także z rockową formacją Mate.o, Natalią Niemen i zespołem New Life M oraz chórem gospel Trzecia Godzina Dnia.

Hubert Zemler - ukończył Akademię Muzyczną w Warszawie w klasie perkusji.
Jako perkusista klasyczny koncertował m.in. z Wielką Orkiestrą Symfoniczną stołecznej Akademii Muzycznej, orkiestrą Sinfonia Varsovia, Polską Orkiestrą Radiową, Filharmonią Narodową, kierowanymi przez Jerzego Maksymiuka, Elmera Bernsteina, Jacka Kasprzyka czy Jana Krenza.
Jako muzyk jazzowy jest laureatem wielu nagród indywidualnych i zespołowych na takich konkursach jak Jazz nad Odrą we Wrocławiu (1999, zespół Galaxy), Jazz Juniors w Krakowie (2000, New Orchestra Wojciecha Pulcyna; 2001, trio Jana Smoczyńskiego), konkurs zespołów jazzowych Sax Clubu w Gdyni (2000, w kwintecie Jacka Namysłowskiego). Wraz z Mukatam Quartet koncertował w Syrii, Jordanii, Egipcie i Libanie.
Nagrywa i koncertuje w kraju i za granicą z różnymi projektami jazzowymi, m.in. z Wojciechem Staroniewiczem, norweskim pianistą Helge Lienem, Adamem Pierończykiem, Dominikiem Bukowskim, Łukaszem Poprawskim, Jackiem Namysłowskim. Jako timbalero wchodzi w skład międzynarodowej orkiestry salsowej Reia Ceballo - Calle Sol.


Rezerwacja:
tel.: 058 555 33 33
Informacja:
Lucyna Labudda
tel.: 504 038 470




koncerty w Trójmieście

Opinie