• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Wodowanie sztuk - Opowieści Fontanny Heweliusza (1 opinia)

Gdańskiej Fontannie Heweliusza przez cały sezon letni akompaniują dzwony. Są to dzwony szczególne. Wodne urządzenie występuje razem z najcięższym instrumentem świata - carillonem Kościoła św. Katarzyny. Gdańsk to pierwsze europejskie miasto, które wykorzystuje takie oryginalne połączenie. Wieczorne pokazy wody, światła i dźwięku odbywają się w każdy piątek, sobotę i niedzielę o 21:45.

27 października 2023 - 3 marca 2024

bilety 35 - 79 zł
ulgowy 31 - 36 zł
ZGRANY DUET
Fontanna Heweliusza została oddana do użytku w sierpniu 2014 roku. Znajduje się na Skwerze przy Wielkim Młynie w Gdańsku. To projekt zaawansowany technologicznie i nowoczesny pod względem architektonicznym. Zastosowane rozwiązania umożliwiają tworzenie różnorodnych obrazów wodnych i świetnych, które mogą pojawiać się w nieskończonej ilości kombinacji. Dzięki temu fontanna zmienia się umożliwiając odpoczynek dorosłym i bezpieczną zabawę dzieciom, a także tworząc kameralne widowiska wodno-świetlne.

Carillon Kościoła św. Katarzyny został odbudowany w latach 1989-1998 posiada 50 dzwonów i jest największym carillonem koncertowym w Polsce i w Europie Środkowej. Najpotężniejszy dzwon o imieniu "Katarzyna" waży dokładnie 2835 kg. Carillon posiada dwa systemy gry: automatyczny i ręczny, co czyni z niego pełnowartościowy instrument muzyczny.

Od 2016 roku na Skwerze przy Wielkim Młynie odbywają się pokazy Fontanny Heweliusza z akompaniamentem carillonu Kościoła św. Katarzyny w Gdańsku. W ubiegłym roku zaprezentowano utwór skomponowany przez Pana Kamila Cieślika "Opowieści fontanny Heweliusza". Utwór zwyciężył w konkursie "Fontannie bije ten dzwon", który miał wyłonić muzykę dla fontanny.

- Jesteśmy dumni, że udało nam się dokonać w Gdańsku niespotykanego dotychczas połączenia efektów fontanny, z największym instrumentem świata - zespołem dzwonów wieżowych. Postanowiliśmy wykorzystać sąsiedztwo tych dwóch atrakcji, by stworzyć niesamowity spektakl światła, wody i dźwięku - mówi Paweł Adamowicz, Prezydent Gdańska.

CO NOWEGO W TYM ROKU?
Wszystkie wydarzenia kulturalne przy Fontannie Heweliusza odbywają się pod nazwą "WODOWANIE SZTUK". Atrakcja startuje już w maju. W każdy majowy i czerwcowy weekend (piątek, sobota, niedziela o 21:45) będzie można usłyszeć utwór "Opowieści Fontanny Heweliusza". W sierpniu program pokazów zostanie poszerzony o drugą kompozycję. Organizatorzy zachęcą wówczas do poznania nowego utworu "Nihil Contant" autorstwa Pani Katarzyny Kwiecień-Długosz, która otrzymała drugą nagrodę w konkursie "Fontannie bije ten dzwon". W wakacje, Fontanna i Skwer przy Wielkim Młynie będą również miejscem spotkań w ramach Letnich Koncertów Carillonowych. Podczas koncertów, w każdy lipcowy i sierpniowy piątek zagrają artyści na żywo. Organizatorzy mają zamiar zaprosić najlepszych carillonistów z całego świata.

Organizatorami pokazów są: Miasto Gdańsk, Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna, Muzeum Historyczne Miasta Gdańska i Polskie Stowarzyszenie Carillonowe.

Opinie (1)

  • już mnie uszy bolą

    ten dźwięk mnie nawiedza w koszmarach. Ileż można to napierdzielać? Współczuję sobie, że mieszkam niedaleko...eh

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.