• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Wioska Bioróżnorodności

Pod egidą Komisji Europejskiej stworzymy Wioskę Bioróżnorodności przy trawniku na Skwerze Kuracyjnym. Jej celem będzie zapoznanie dorosłych i dzieci z tematyką bioróżnorodności. Każdy, kto odwiedzi Wioskę, będzie mógł obejrzeć wystawę, która przybliży problem związany z ochroną bioróżnorodności. Dzieci będą miały możliwość uczestniczenia w zajęciach plastycznych. Młodzież zostanie zaproszona do zrobienia sobie zdjęcia, które następnie będzie można opublikować na Facebooku. Odważni będą mieli szansę wzięcia udziału w quizie na temat różnorodności biologicznej. Dla wszystkich, którzy wezmą udział w zajęciach, przygotowane zostały bioróżnorodne upominki.

Dlaczego ochrona bioróżnorodności jest tak ważna?
W Europie 1 na 6 gatunków ssaków jest zagrożony wyginięciem. Wymarcie jedynych gatunków wpływa na inne, co wywołuje efekt domina i powoduje znikanie z powierzchni Ziemi kolejnych roślin i zwierząt. Ich wymieranie ma katastrofalny wpływ na gospodarkę, rolnictwo oraz inne aspekty naszego życia. W 2010 roku - Międzynarodowym Roku Różnorodności Biologicznej - Komisja Europejska zainicjowała kampanię, której głównym celem jest zwiększenie świadomości wśród społeczeństwa na temat zagrożeń wynikających ze spadku bioróżnorodności.

Co możemy zrobić?
Badania wykazały, e publiczna świadomość na temat bioróżnorodności jest niska - tylko 38% Europejczyków deklaruje, że rozumie, czym jest bioróżnorodność, podczas gdy 28% z nich słyszało o bioróżnorodności, ale nie zna znaczenia tego słowa. O ile większość mieszkańców starego kontynentu zgadza się ze stwierdzeniem, że spadek różnorodności biologicznej to poważny problem, o tyle jedynie 17% uważa, że dotyczy ich bezpośrednio. 28% ankietowanych nie podejmuje żadnych prób ochrony bioróżnorodności, przede wszystkim dlatego, że deklaruje, iż nie wie, jakie działania mogliby podjąć. 22% respondentów zadeklarowało, że najlepszym, co Unia Europejska może zrobić na rzecz zatrzymania spadku bioróżnorodności jest dostarczenie jej obywatelom lepszych informacji, co wpłynie na wzrost ich świadomości na temat roli i wpływu przyrody na ich życie. Wyzwanie, jakie postawiła przed sobą Komisja jest bardzo duże, a klucz do jego realizacji tkwi w aktywacji obywateli i indywidualnych działaniach, jakie podejmują lub będą podejmować na rzecz ochrony bioróżnorodności. Główne przesłanie realizowanej kampanii wyrażone jest w bardzo prosty sposób: "Pszczoła jest powiązana z drzewem, które jest powiązane z kwiatem, który jest powiązany z Tobą". Kampania została podzielona na dwa etapy - pierwszy pokazujący, że coś złego dzieje się z bioróżnorodnością i uświadamiający obywatelom, jak bardzo problem spadku bioróżnorodności dotyczy ich samych i drugi ilustrujący, jak możemy przyczynić się do jego zahamowania.

Opinie