stat
Impreza już się odbyła

Wielkanocne śniadania dla potrzebujących

  • sobota - niedziela, 20 - 21 kwietnia 2019
  • Gdańsk
  • wstęp wolny

Osoby samotne, potrzebujące, bezdomne - wszyscy, którzy czują potrzebę spotkania przy świątecznym stole, rozmowy, zjedzenia ciepłego posiłku w gronie życzliwych osób - mogą skorzystać z dwóch propozycji organizowanych w Gdańsku. Będzie dużo smakołyków, paczki i świąteczna atmosfera. Przyjdźcie, jedzenia na pewno wystarczy dla każdego.

20 kwietnia (sobota) godz. 12:00 - Śniadania wielkanocne na Targu Węglowym
21 kwietnia (niedziela) godz. 07:40 - śniadanie przy dworcu PKP

W Święta Wielkanocne śniadania dla osób bezdomnych przygotowane zostaną także w schroniskach na terenie Gdańska. Do stołu zasiądą m.in. przebywający w placówkach przy ulicy Równej 14, Zakopiańskiej 40 i Żaglowej 1.


Śniadania wielkanocne na Targu Węglowym mają wieloletnią tradycję. Organizowane są od ponad dwudziestu lat. Co roku z tej formy pomocy korzystają setki osób. Start o godz. 12.00, w Wielką Sobotę, 20 kwietnia.

- Żur, bigos, pierogi, biała kiełbasa, ciasta i oczywiście paczki - wszystko, czym możemy się podzielić, będzie czekać na potrzebujących także w tym roku - mówi Piotr Dzik, restaurator i radny, który jest współorganizatorem wydarzenia. - Nikt nie jest tak biedny, żeby nie mógł pomóc drugiemu człowiekowi. I nikt nie jest tak bogaty, żeby nie potrzebował pomocy drugiego człowieka.

Piotr Dzik od lat powtarza te słowa i każdego roku, są one aktualne. Radny i restaurator jest pomysłodawcą wydarzenia, ale nie byłoby ono możliwe na taką skalę, gdyby nie pomoc członków Polskiej Izby Gospodarczej Restauratorów i Hotelarzy, którzy wspierają tę inicjatywę.

21 kwietnia, w Niedzielę Wielkanocną, o godz. 7.40, przy dworcu PKP rozpocznie się śniadanie organizowane przez studentów z gdańskiego Duszpasterstwa Akademickiego "Górka".

- Jak co roku, już po raz 27, studenci z gdańskiego Duszpasterstwa Akademickiego "Górka" organizują śniadanie dla bezdomnych i ubogich - mówi Urszula Michalik, koordynatorka wydarzenia. - Jest to jedna z akcji organizowanych w ramach Kuchni św. Mikołaja - kontynuacja "Środowej Zupy", wydawanej co tydzień w zimowe miesiące obok Technikum Łączności w Gdańsku. Wolontariusze spodziewają się około 600 osób i oczekują ich na parkingu przy dworcu PKP w pierwszy dzień świąt. Przygotowują wielki gar żurku, a także paczki z najbardziej potrzebnymi rzeczami codziennego użytku, jedzeniem i przekąskami. Tego dnia chcą poświęcić swój czas drugiemu człowiekowi, nie tylko jedząc wspólnie śniadanie wielkanocne, ale służąc rozmową, wsparciem i obecnością.

W Święta Wielkanocne śniadania dla osób bezdomnych przygotowane zostaną także w schroniskach na terenie Gdańska. Do stołu zasiądą m.in. przebywający w placówkach przy ulicy Równej 14, Zakopiańskiej 40 i Żaglowej 1.

- Te śniadania dedykowane są przede wszystkim podopiecznym placówek i przez to możliwości schronisk są ograniczone - wyjaśnia Tomasz Maruszak, kierownik Noclegowni św. Brata Alberta mieszczącej się przy ul. Żaglowej. - Aktualnie przebywa u nas 70 osób i na tyle osób będziemy przygotowani, jeśli jednak pojawi się ktoś, kto zechce nam towarzyszyć, kilka dodatkowych miejsc na pewno znajdziemy.

Przeczytaj także

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij