Impreza już się odbyła

Wielka Majówka - 10 lat Big Bandu Jana Konopa ze specjalnym udziałem Krystyny Prońko, Zespół 5/6 (2 opinie)

Wielka Majówka - 10 lat Big Bandu Jana Konopa ze specjalnym udziałem Krystyny Prońko oraz koncert zespołu zespołu 5/6.

Krystyna Stańko z Orkiestrą

lip 28

niedziela, godz. 18:00

Gdynia,
bilety 40-60 zł
Kup bilet

Gdańskie Noce Jazsowe

sie 23-25

piątek - niedziela, godz. 19:00

Gdańsk,
bilety 10 zł
Jan Konop Big Band jest założoną z inicjatywy trójmiejskich muzyków orkiestrą, wykonującą oraz propagującą muzykę jazzową i bigbandową.

jazz - koncerty w Trójmieście


Powstały na początku 2009 roku w Gdańsku zespół to najzdolniejsi studenci i absolwenci Wydziału Jazzu AM w Gdańsku, Katowicach, Wrocławiu, Poznaniuoraz Łodzi.
Jan Konop Big Band składa się z sekcji dętej (4/5 trąbek, 4 puzony, 5 saksofonów) oraz sekcji rytmicznej (fortepian, gitara, kontrabas, perkusja).
Wraz z zespołem często występowali zaproszeni soliści i wokaliści, m.in.: Jan "Ptaszyn" Wróblewski, Jarosław Śmietana, Wojciech Karolak, Adam Czerwiński, Maciej Sikała, Cezariusz Gadzina, Karen Edwards, Billy Neal, Z-Star, Peter Weiss, Ewa Bem, Ewa Uryga, Grażyna Łobaszewska czy KrystynaProńko.

Orkiestra, poza współpracą z wybitnymi muzykami, może pochwalić się również serią nagród zdobytych na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursachi festiwalach, m.in.:

Grand Prix na XV Mezinárodním Hudebním Festivalu Česká Kamenice/Dečin 2014 (Czechy, 13-15.06.2014)
Grand Prix na 16 Big Band Festiwalu w Nowym Tomyślu
I nagrodę na IV Big Band Festiwalu w Bydgoszczy - nagrody indywidualne dla najlepszego muzyka dla członków JK Big Bandu (Paweł Niewiadomski - NowyTomyśl i Jakub Hajdun (Paweł Niewiadomski - Nowy Tomyśl i Jakub Hajdun - Česká Kamenice/Dečin - Czechy)
Jury "21 st International Big Band Competition 2015 in Hoofddorp" (Holandia), wyselekcjonowało naszą orkiestrę do ścisłego finału, który odbył 30maja 2015 r.Muzyka którą gramy, to w większości swing, muzyka, którą rozpropagowały właśnie orkiestry jazzowe - big bandy.

Jan Konop - Po ukończeniu w 1979 r. PSM II st. w klasie puzonu A. Chodzińskiego, rozpoczął studia muzyczne na Wydziale Instrumentalnym A.M. w Gdańsku. Będąc jeszcze uczniem III klasy, rozpoczął w 1977 r. pracę w Operze Bałtyckiej w Gdańsku jako muzyk orkiestrowy. Po pierwszych kontaktach z jazzem w Big - Bandzie Jerzego Partyki, zafascynowany brzmieniem dużego zespołu, zmienił kierunek studiów, kontynuując naukę na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach. Był członkiem akademickiego big bandu Zbigniewa Kalemby i Andrzeja Zubka oraz Teatru Rozrywki w Chorzowie. W latach 1981 - 84 współpracował z PSJ w Bydgoszczy. Były to lata współpracy z Andrzejem Rosiewiczem. W latach 1984 -85 - "lead trombone" w Big Warsaw Band Stanisława Fiałkowskiego. Od 1984 r. również jako lead trombone stale współpracuje z ALEX BANDEM Aleksandra Maliszewskiego. Od 1994 r. również z Zygmuntem Kuklą. W 1995 r. podjął pierwsze próby tworzenia Big Bandu w Gdańsku (kontynuacja pracy Jerzego Partyki). Owocem były koncerty jubileuszowe PSM II st. w Sali Opery Bałtyckiej i a także Filharmonii Bałtyckiej. Ma na swoim koncie nagrania muzyki jazzowej, rozrywkowej, teatralnej i filmowej (m.in. w 1986 r. niespotykane nagranie z kwintetem puzonowym).

W latach 1997 - 2007 jako organizator i wykonawca stworzył przy współpracy Dyrekcji Opery Bałtyckiej cykl koncertów "Jazz w Operze", gdzie występowała czołówka wykonawców polskiej muzyki jazzowej (m.in. Ewa Bem, Jarosław Śmietana, Wojciech Karolak, Krystyna Prońko, i wielu innych).
Brał również udział w nagraniu płyty Leszka Kułakowskiego "Chopin and Other Songs" a w 1997 r. zadebiutował jako dyrygent w tym projekcie. Ze swoją sekcją 4 puzonów występował w latach 2000 i 2001 oraz 2010 z zespołem Chucka Mangione podczas koncertów w Polsce. Od 1999 roku działalność pedagogiczna w Pałacu Młodzieży w Gdańsku a od 2007 r. w Akademii Muzycznej w Gdańsku. W 2009 udało się stworzyć grupę (BIG BAND), z którą praca przyniosła efekty w postaci wyżej widocznych nagród.

Zespół 5/6 (pięć szóstych) to grupa wokalistów z różnych zakątków Polski ściśle związana ze sceną Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

Wykorzystując technikę śpiewu a'capella wykonują utwory z takich gatunków muzycznych jak pop, jazz, funk. Powstały miks brzmieniowy jest konsekwencją połączenia sześciu różnych charakterów oraz stylistyk muzycznych w jakich obracają się na co dzień.

W skład zespołu wchodzą osoby, które na co dzień razem studiują - Justyna Czarnota, Małgorzata Oleszczuk, Renata Tuszyńska, Irena Zapolska, Paweł Orłowski i Wiktor Gabor.

Zespół ma za sobą wiele koncertów, w szczególności na Pomorzu. Swój debiutancki koncert zagrali w Oliwskim Ratuszu Kultury. Występowali na VII Edycji Lidzbarskich Wieczorów Jazzowych, X Festiwalu Przyjemności Muzycznych w Ostrzycach oraz prowadzili Koncert Finałowy na 14 Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym MUNDUS CANTAT w Sopocie.

We wrześniu 2018 roku zespół zdobył złoto ( Excelent Golden Diploma ) na VIII Międzynarodowym Konkursie i Festiwalu Chóralnym "Canco Mediterrania" / 8th International Choir Festival and Competition "Canco Mediterrania" i Międzynarodowym Konkursie Chóralnym im. Pau Casalsa w Barcelonie i w Lloret de Mar.

Obecnie grupa młodych wokalistów pracuje nad swoimi aranżacjami utworów należących do szeroko pojętej muzyki rozrywkowej i przygotowuje się do nagrania debiutanckiej płyty.

Opinie (2)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najpopularniejsze wydarzenia

  • 3 godz
  • |
  • 12 godz
  • |
  • 3 dni
  • |
  • 7 dni