stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Wieczór z Gwiazdami: Oni + Istny Cyrk

Wydarzenie w ramach

Zapraszamy na Wieczór z Gwiazdami: Oni + Istny cyrk do Teatru na Plaży.

bilety 25 zł
Kup bilet

Tomek i Przyjaciele: Tomek ratuje cyrk

mar 21

sobota, godz. 10:00, 12:30, 15:00

bilety 55, 70, 85 zł
Kup bilet
Teatr Razem "ONI"

Spektakl to wynik rozmów. Rozmów o kobiecości, męskości, dorosłości, pracy. Rozmów o braku rozmów o kobiecości, męskości, dorosłości, pracy. Kim są ONI w świecie osób pełnosprawnych. Może stanowią plemię jakieś obcej cywilizacji, które nieustannie próbujemy rehabilitować, dostosowywać, porównywać. A może to nasz świat po prostu tak wygląda. Dążymy do czegoś czego nie potrafimy nazwać i zmuszamy innych by robili to samo. Normalność i nienormalność. Kategoria. Sort. Dzielimy wszystko wokół siebie. Przyznajemy, dajemy, odbieramy, decydujemy. Bo wiemy lepiej. Wiemy lepiej?

O Teatrze:
Teatr Razem powstał w 2005 roku na bazie współpracy Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (Koło w Gdańsku) z Integracyjnym Klubem Artystycznym "Winda". Od początku istnienia Teatr tworzą wolontariusze i podopieczni Programu "Starszy Brat - Starsza Siostra", realizowanego przy PSONI. Celem tego projektu jest tworzenie sieci przyjaźni pomiędzy osobami z niepełnosprawnością intelektualną oraz pełnosprawną młodzieżą z gdańskich szkół średnich i uczelni. Obok polskich wolontariuszy od dwóch lat do teatru dołączają także wolontariusze zagraniczni, przyjeżdżający do stowarzyszenia na roczne projekty w ramach wolontariatu europejskiego (European Voluntary Service w ramach Programu "Młodzież w działaniu").

Integralna częścią grupy teatralnej jest zespół muzyczny Remont Pomp, pod dowództwem Jarka Marciszewskiego. Każdego roku obie grupy podsumowują swoją działalność wspólnym występem w ramach festiwalu Lato Ludzi w Teatrze Leśnym w Gdańsku Wrzeszczu. Wystawione tam dotychczas spektakle to kolejno: Labirynt, Upadek Ikara, Ucieczka do... , Samotność, Z nas, My, Zapraszamy na show, Przedstawienie czas zacząć, Dzień z życia, Jak Gyom chciał zostać starszym Panem, Opowieść o wielkim wstydzie, ONI. Teatr Razem oraz Remont Pomp występował na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Ulicznych FETA, Międzynarodowym Biennale "Terapia i Teatr" w Łodzi oraz Międzynarodowych Spotkaniach Artystycznych w Elblągu. Od ośmiu lat Teatr Razem działa w strukturach Teatru Gdańskiego Archipelagu Kultury.

Reżyseria: Jarek Rebeliński
Muzyka: Jarek Marciszewski/Remont Pomp
Wizualizacje: Aleksandra Szumska

-----

Teatr Przebudzeni "Istny Cyrk"Przełamywanie duszy słonia, czyli najgłówniejszy etap tresury...

Polega to na zamknięciu kilkumiesięcznego słoniątka w bardzo ciasnym pomieszczeniu i przywiązaniu go linami oraz łańcuchami w celu całkowitego unieruchomienia. Następnie zadaje się ból i rany (bije się słonia) ostrą częścią haka po całym ciele - nawet w środku ucha - do momentu, aż słonik nie przestanie się bronić i krzyczeć. Gdy opadnie z sił oznacza to, że jego dusza została przełamana, a on jest gotowy do tresury właściwej. Połowa malców nie przeżywa.

Inspiracją do stworzenia spektaklu stały się osobiste przeżycia aktorów - sytuacje, wydarzenia, ludzie, słowa, zdania, epitety, jak również sytuacje i sceny, które Zespół napotkał na swojej twórczej drodze. Ponadto przy pracy nad scenariuszem cennym źródłem okazały się takie filmy, jak: "Człowiek - słoń", "Cyrk Motyli", "Dziwolągi" oraz książka "Jarmark Odmieńców". Materiały te okazały się być adekwatne do doświadczeń aktorów i przesłania spektaklu. Jak dalece i przewrotnie można pojmować piękno i brzydotę, normalność i dziwaczność, świętość, obsceniczność i wolność..? Gdzie są granice do przełamania duszy? Czy zostały przekroczone? Odpowiedzią na pytania są: zdrowy dystans, humor, pasja, samorealizacja, poczucie wartości i wiary we własne siły - nawet tych najsłabszych stron.

Scenariusz: Zespół
Reżyseria: Monika Kazimierczyk i Dariusz Wychudzki
Premiera: 28 kwietnia 2018

O Teatrze:
Teatr "Przebudzeni" funkcjonuje od maja 2003 roku. Teatr to dla Grupy swoista forma terapii i wyrażenia siebie, a spektakle to swego rodzaju manifesty. Zespół uczestniczy w cyklicznych zajęciach z teatroterapii, muzykoterapii, wykorzystuje pantomimę oraz elementy tańca i relaksacji. Główną metodą działań jest drama. "Przebudzeni" aktywnie uczestniczą we wszelkich warsztatach, festiwalach i przeglądach, stając przede wszystkim do rywalizacji z zespołami pełnosprawnymi, burząc tym samym mity i stereotypy dotyczące osób niepełnosprawnych.

Praca każdego aktora Teatru "Przebudzeni" jest swoistą misją. Potwierdzają to również wszelkie występy lokalne, na które Zespół zawsze żywo reaguje, współpracując przez to z ośrodkami kultury, szkołami i innymi placówkami. Pytanie co takiego niezwykłego jest w występach "Przebudzonych", że chce się ich oglądać? Mówiąc krótko: autentyzm, świadomość sceniczna, warsztat i pomysł, a wszystko to przeplatane humorem i dystansem do problemów.

"Przebudzeni" niemal od początku swojego istnienia nastawieni byli na współpracę, twórcze działania i integrację z młodzieżą pełnosprawną. Strzałem w dziesiątkę okazała się realizacja projektu finansowanego ze środków unijnych Fundacji Młodzież, w ramach którego wraz z Młodzieżową Grupą Teatralną "Zmysł" udało się wypracować fantastyczne efekty i przyjaźń na całe życie! Wspólne wyjazdy, warsztaty, akcje, konfrontacje trwały kilka lat i są nadal kontynuowane... również z nowymi ludźmi, min. z Grupą "Ło/Men" z Lubawy... Takie działania niesamowicie procentują w obie strony.

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Najpopularniejsze wydarzenia

  • 3 godz
  • |
  • 12 godz
  • |
  • 3 dni
  • |
  • 7 dni