stat
Wydarzenie już się odbyło

Westerplatte. Spotkania z Historią

1 i 2 września 2018 r. Wartownia nr 1 na Westerplatte i inne obiekty na półwyspie staną się bohaterami corocznego festiwalu "Westerplatte. Spotkania z Historią" zorganizowanego w ramach uczczenia 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Podczas dwóch dni odbędzie się cykl pokazów rekonstruktorów nawiązujących do obrony Wojskowej Składnicy Tranzytowej. Na półwyspie będzie można zobaczyć także zabytkowy sprzęt wojskowy używany przez Polaków walczących na frontach w latach 1939-1945.

29 maja - 31 grudnia 2021, godz. 11:00, 12:30, 14:00

bilety 29 zł
ulgowy 12 - 19 zł
paź 1-3

piątek - niedziela

Gdynia
- We współczesnym świecie często obraz, symbol znaczą więcej niż przemowy czy szkolne lekcje historii. Westerplatte to miejsce godne naszej pamięci, ale też miejsce, któremu jesteśmy winni przekazywanie rzetelnych informacji o wydarzeniach wrześniowych kolejnym pokoleniom. Zapraszam do zatrzymania się i wspomnienia ówczesnych bohaterów - mówi prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Tegoroczna edycja festiwalu, która rozegra się w sobotę i niedzielę z okazji 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej, będzie miała bardziej rozbudowaną formułę niż jej zeszłoroczna odsłona. Widzowie zobaczą cztery duże pokazy pirotechniczno-rekonstrukcyjne nawiązujące do obrony półwyspu przed niemiecką agresją w dniach 1-7 września 1939 r., a także szereg mniejszych scenek na terenie całego Westerplatte. Udział w festiwalu weźmie ok. 100 rekonstruktorów z całego kraju zrzeszonych w kilku grupach rekonstrukcyjnych.

- Nasze wydarzenie poświęcone będzie w głównej mierze wydarzeniom z września 1939 r., ale chcemy także zwrócić uwagę widzów, na fakt, iż nasi rodacy walczyli na wszystkich frontach wojny. W części poświęconej "Polakom na frontach II wojny światowej" zaprezentujemy grupy odtwarzające między innymi Polaków walczących w armii brytyjskiej, amerykańskiej, czy Armii Czerwonej. Towarzyszyć im będzie pokaz sprzętu wojskowego, w tym czołgów (Sherman, M3 Stuart, T-34). Nie zabraknie też polskiej kawalerii - mówi Grzegorz Jedlicki z Muzeum Gdańska, kierownik Wartowni nr 1.

"Westerplatte - Spotkania z historią" rozpocznie o godzinie 10:00 apelem rekonstruktorów przy Cmentarzyku Obrońców Westerplatte. O godzinie 12:00 i 19:00 odbędą się dwa z czterech głównych pokazów z użyciem ładunków pirotechnicznych. W południe rekonstruktorzy zainscenizują potyczkę przy Wartowni nr 1, a wieczorem zgromadzeni widzowie będą mogli zobaczyć bombardowanie ruin Nowych Koszar.

2 września odbędą się dwa pozostałe główne pokazy z użyciem pirotechniki. Głównym bohaterem pierwszej inscenizacji, która odbędzie się o godz. 12:00, będzie placówka "Fort". Jej obrońcy będą odpierać niemiecki atak wzdłuż plaży. O godz. 16:00 rekonstruktorzy przeniosą się pod Wartownię nr 1.

Podczas dwóch dni będzie można zobaczyć mniejsze inscenizacje rekonstruktorów na terenie całego półwyspu, a także odbyć przejażdżkę drezyną, skosztować tradycyjnej, wojskowej kuchni przygotowanej według dawnych przepisów, czy też nieodpłatnie zwiedzić Wartownię nr 1 na Westerplatte - oddział Muzeum Gdańska.

Program:

1 września, godz. 10:00-20:00

10:00 - apel rekonstruktorów pod Cmentarzykiem Obrońców Westerplatte, oddanie hołdu, złożenie kwiatów, salwa honorowa

12:00 - pokaz rekonstrukcyjny pod Wartownią nr 1

19:00 - pokaz pirotechniczno-rekonstruktorski "bombardowanie" - odbywać się będzie w rejonie Nowych Koszar

10:00-19:00

- pokazy zabytkowego sprzętu wojskowego, połączone z pokazami dynamicznymi "Polacy na frontach II wojny światowej"
- aktywne zwiedzanie Westerplatte
- scenki potyczek polskiej załogi z niemieckimi patrolami, próbnych alarmów bojowych, strzałów z dział, etc.
- kuchnia polowa (płatna, do wyczerpania zapasów)
- darmowe zwiedzanie Wartowni nr 1

2 września, godz. 10:00-17:00

12:00 - pokaz rekonstrukcyjny w rejonie placówki Fort - załoga Westerplatte odpiera atak niemiecki skierowany wzdłuż plaży

16:00 - pokaz rekonstrukcyjny pod Wartownią nr 1

10:00-17:00
- pokazy zabytkowego sprzętu wojskowego, połączone z pokazami dynamicznymi "Polacy na frontach II wojny światowej"
- scenki potyczek polskiej załogi z niemieckimi patrolami, próbnych alarmów bojowych, strzałów z dział, etc.
- aktywne zwiedzanie Westerplatte
- kuchnia polowa (płatna, do wyczerpania zapasów)
- darmowe zwiedzanie Wartowni nr 1 na Westerplatte


Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.