stat

Wehikuł Czasu

W najbliższą sobotę, 28 września 2019 r., w Twierdzy Wisłoujście odbędzie się festiwal Wehikuł Czasu. Od 10:00 do 17:30 zwiedzający zobaczą rekonstruktorów wcielających się w postacie z okresu XV-XX wieku. O godz. 16:00 odbędzie się walka rycerska, w której udział weźmie zwycięzca licytacji przeprowadzonej w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Do zabytkowej fortyfikacji będzie można dopłynąć promem z Nowego Portu. Wstęp na wydarzenie jest biletowany.

Wehikuł Czasu to wydarzenie, które powstało w Twierdzy Wisłoujście 2011 r. Festiwal przybliżał mieszkańcom Gdańska historię regionu i fortyfikacji. Po kilku latach przerwy powrócił do zabytkowej fortyfikacji.

- Wehikuł Czasu to ostatnia okazja by zwiedzić Twierdzę Wisłoujście w tym roku i poznać jej historię dzięki kilkudziesięciu rekonstruktorom. Począwszy od 1 października fortyfikacja morska staje się schronieniem dla chronionych gatunków nietoperzy, m.in. Nocka Łydkowłosego, czy Nocka Natterera. Bramy otworzymy ponownie dopiero 1 maja 2020 r. - mówi Maciej Flis z Muzeum Gdańska, kierownik oddziały Twierdza Wisłoujście.

Podczas widowiska zobaczymy średniowiecznych rycerzy, muszkieterów z XVII wieku i oddziały gdańskiego garnizonu XVIII w., wojska polskie z września 1939 roku oraz grupę rekonstrukcyjną służby zasadniczej wojska polskiego. Główną atrakcją będzie pokaz walki rycerskiej, którą stoczy Piotr Celej oraz zwycięzca licytacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Pojedynek rozpocznie się o godz. 16:00 na dziedzińcu fortyfikacji.

W ramach Wehikułu Czasu będzie można zwiedzić wieżę z tarasem widokowym, Dom Komendanta z wystawą archeologiczną, dwie kazamaty oraz bastion fortu położony bezpośrednio nad Wisłą. Przy ognisku wypieczemy przygotowane przez siebie specjały, w kuchni polowej będzie można zakupić ciepły posiłek. Dostępne będą również leżaki dla osób strudzonych zwiedzaniem.

Do Twierdzy Wisłoujście będzie można dotrzeć nie tylko samochodem, czy rowerem. Jeśli dopiszą warunki pogodowe, od godziny 10:00, co 30 min z przystanków tramwaju wodnego Nowy Port (nabrzeże zbożowe) będzie kursował żaglowiec Baltic Star. W przypadku większej ilości chętnych niż miejsc na pokładzie kursy odbywać się ze zwiększoną częstotliwością. Za przeprawę będzie można zapłacić również kartą płatniczą. W dniu Wehikułu Czasu obowiązuje specjalna taryfa dla seniorek oraz seniorów. Osoby powyżej 60. roku życia zapłacą za bilet złotówkę. Pozostali zwiedzający zapłacą 15 zł za bilet normalny, 7 zł za bilet ulgowy, ale najkorzystniej jest zabrać rodzinę. W cenie 35 zł fortyfikację może zwiedzić 8 osób, w tym dwie dorosłe. Bilety obejmują usługę przewodnicką.

Przeczytaj także

Informacja o biletach

 • Bilet normalny
  15 zł
 • Bilet ulgowy
  7 zł
Wstęp: biletowany (15 zł normalny, 7 zł ulgowy, 35 zł rodzinny (do 8 osób, w tym dwie dorosłe)

Parking: przed fortyfikacją i na ul. Charpentiera
Komunikacja miejska: www.ztm.gda.pl oraz przeprawa z przystani Nowy Port

Koszt przeprawy w obie strony: normalny 10 zł; ulgowy 5 zł; przewóz roweru 5 zł/szt.
Koszt przeprawy w jedną stronę: normalny 6 zł; ulgowy 3 zł; przewóz roweru 3 zł/szt.
Istnieje możliwość zapłaty za przeprawę kartą płatniczą na pokładzie.
*Rejsy żaglowcem "Baltic Star" mogą zostać odwołane przez organizatora np. na skutek złych warunków atmosferycznych.

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij
 • spektakl dramatyczny , warsztaty , widowisko / show
  sty 26
  niedziela, g. 11-18
  Gdańsk, Hevelianum
  Urodziny Heweliusza

Najpopularniejsze wydarzenia

 • 3 godz
 • |
 • 12 godz
 • |
 • 3 dni
 • |
 • 7 dni