stat
Impreza już się odbyła

Weekend Niepodległości

Z okazji 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości zapraszamy do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku na uroczyste obchody i rodzinne atrakcje. 

7 grudnia 2019 - 15 września 2020, godz. 10:00 - 16:00

bilety 12 zł
ulgowy 8 zł
paź 10-11

sobota - niedziela

bilety 12 zł
ulgowy 8 zł

10 i 11 listopada 2018 r. podczas Weekendu Niepodległości w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku świętować będziemy wyjątkowy jubileusz. Wielki sukces naszych przodków, jakim było odzyskanie Niepodległości i budowa wolnego Państwa, jest dla nas powodem do dumy.

muzyka chóralna - koncerty w Trójmieście


W tym wyjątkowym czasie Muzeum zaprasza do wspólnego świętowania i uczestnictwa w wielu ciekawych wydarzeniach. W ramach cyklu filmowego "W starym kinie" zaprezentujemy polskie filmy z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Dla zwiedzających otworzymy dwie wystawy czasowe: pierwszą będzie prezentacja rzeźbiarskich wizerunków Ojców Niepodległości, drugą opowieść o obozie szkoleniowym "Kościuszko" w Niagara-on-the-Lake, w którym szkolono ochotników Armii Polskiej we Francji. Nie zabraknie również zajęć edukacyjnych dla dzieci, pokazu broni oraz sprzętu wojskowego przygotowanego przez grupy rekonstrukcyjne, a także koncertów w wykonaniu chóru Soli Deo oraz jazzowej aranżacji żołnierskich melodii w wykonaniu Ewy Rzeszotarskiej. Wzniosłym momentem będzie wspólne śpiewanie Hymnu Narodowego w ramach akcji "Niepodległa do Hymnu" - 11 listopada o godz. 12:00 w asyście chóru Soli Deo.
 
Program:
10.11.2018 r. (sobota) godz. 11:00-18:00

Przegląd filmowy kinematografii polskiej z okresu dwudziestolecia międzywojennego w ramach muzealnego cyklu

"W starym kinie":
12:00 - "Rapsodia Bałtyku" - polski film fabularny, melodramat z 1935 r. w reżyserii Leonarda Buczkowskiego,

13:45 - "Każdemu wolno kochać" - polska komedia romantyczna z 1933 r. w reżyserii Mieczysława Krawicza,

15:15 - "Szaleńcy" - polski film fabularny z 1928 r. w reżyserii Leonarda Buczkowskiego,

17:45 - "Cud nad Wisłą" - polski niemy film fabularny z 1921 r. w reżyserii Ryszarda Bolesławskiego.

Projekt "Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie" jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach XI Priorytetu "Kultura i dziedzictwo kulturowe" Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Seanse odbędą się w Kino Muzeum na poziomie -3 w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

WSTĘP WOLNY

13:00 - Wernisaż wystawy rzeźb przedstawiających ojców polskiej niepodległości: Romana Dmowskiego, Józefa Hallera, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Józefa Piłsudskiego, Ignacego Daszyńskiego oraz Wojciecha Korfantego. Autorem popiersi jest Eliasz Dyrow - artysta urodzony w Kijowie, ale w ramach repatriacji, razem z rodziną osiedlony w Jarosławiu, zwycięzca międzynarodowego konkursu współczesnej sztuki portretowej "Art. Portrait Club International Festival" 2016 w kategorii "Eksperymentalne Formy Rzeźbiarskie".

Wernisaż odbędzie się na poziomie -3 MIIWŚ.

11:00-17:00 - Pokazy grup rekonstrukcyjnych:

zajęcia dla dzieci (malowanie twarzy, pokaz broni oraz umundurowania, zajęcia plastyczne, gra na wystawie głównej "Bohaterowie Polski Niepodległej"), dziedziniec: pokaz samochodu ciężarowego Dodge WC 52 ze zbiorów Muzeum, oraz samolotu Lublin R-XIII ter/hydro będącego własnością Stowarzyszenia Historycznego Morskiego Dywizjonu Lotniczego w Pucku.

11.11.2018 r. (niedziela) godz. 12:00-19:00

12:00 - Uroczyste odśpiewanie Hymnu Narodowego wraz z chórem Soli Deo w ramach akcji "Niepodległa do Hymnu" na Placu przed wejściem głównym do Muzeum. (Akcja "Niepodległa do Hymnu"

W budynku Muzeum:

13:00 - Wernisaż wystawy "W drodze do niepodległości. Kanadyjski przystanek OBÓZ KOŚCIUSZKO w Niagara-on-the-Lake 1917-1919". Wystawa poświęcona jest obozowi szkoleniowemu Kościuszko dla polskich ochotników do Armii Polskiej we Francji - wielkie kanadyjsko-francusko-amerykańsko-polskie przedsięwzięcie w niewielkim miasteczku - Niagara-on-the-Lake w kanadyjskiej prowincji Ontario. Autorką wystawy jest dr Anitta Maksymowicz z Muzeum Ziemi Lubuskiej.

Wernisaż odbędzie się na poziomie -2 w MIIWŚ.

13:30-15:00 - Koncert chóru Soli Deo, który zaprezentuje utwory Fryderyka Chopina i Mieczysława Karłowicza. Towarzyszyć im będzie wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Pomysł muzycznego świętowania niepodległości wynika z przeświadczenia, że zabytki naszej kultury muzycznej wydatnie wzbogacają świadomość naszych doświadczeń kulturowych z przeszłości. Wystąpią: Waldemar Bączyk (dyrygent, tenor), Donata Zuliani (mezzosopran), Michał Kaleta (pianista), Małgorzata Trzebiatowska (prowadzenie).

Koncert odbędzie się w Sali Konferencyjnej na poziomie -3 MIIWŚ.

18:00-19:00 - Koncert Ewy Rzeszotarskiej wraz z zespołem w aranżacji jazzowej. Artystka zaprezentuje bukiet pieśni wojskowych i patriotycznych z dwudziestolecia międzywojennego jak i okresu II wojny światowej. Nie zabraknie klasycznych piosenek "O Mój Rozmarynie" jak i wzruszających melodii o żołnierskich losach.

Koncert odbędzie się w Sali Konferencyjnej na poziomie -3 MIIWŚ.

11:00-17:00 - Pokazy grup rekonstrukcyjnych:

zajęcia dla dzieci (malowanie twarzy, pokaz broni oraz umundurowania, zajęcia plastyczne, gra na wystawie głównej "Bohaterowie Polski Niepodległej"), dziedziniec: pokaz samochodu ciężarowego Dodge WC 52 ze zbiorów Muzeum, oraz samolotu Lublin R-XIII ter/hydro będącego własnością Stowarzyszenia Historycznego Morskiego Dywizjonu Lotniczego w Pucku.

Zwiedzanie wystawy głównej w dniu 11 listopada: odpłatne 1 zł.

Bilety do nabycia w kasach Muzeum.

Na wszystkie wydarzenia WSTĘP WOLNY 

Więcej informacji: Weekend Niepodległości w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij