• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
PATRONAT

Wakacyjny Zawrót Głowy, czyli sezon letni na Górze Gradowej i w Domu Zdrojowym

Budowanie z wyobraźnią, poskramianie płomieni podczas pokazów naukowych, pokoje zagadek, musztra i pokazy artyleryjskie, a także zwiedzanie fortu z przewodnikiem i wiele innych. Od 22 czerwca gdańskie centrum nauki Hevelianum zaprasza zarówno na Górę Gradową, jak i do Domu Zdrojowego w Brzeźnie na pełne wrażeń wakacje. Każdy znajdzie tu coś dla siebie!

Wydarzenie:

W ramach programu wakacyjnego zaplanowano liczne atrakcje. Odbędą się rodzinne warsztaty, projekcje filmów, wystawy, pokazy naukowe, spacery z przewodnikami i nocne obserwacje nieba!
Nowością na Górze Gradowej są warsztaty rodzinne: Podaj cegłę - zabawa murowana!, podczas których będzie można z miniaturowych cegiełek wybudować wszystko, co tylko podsunie wyobraźnia.
Ponadto dostępna jest plenerowa wystawa czasowa pt. UCZONE, prezentująca 12 współczesnych gdańskich naukowczyń. Na entuzjastów kosmosu natomiast czeka nietuzinkowa i unikatowa wystawa KOSMICZNA BAZA. Warto ruszyć też Z Energią do zwiedzania Dookoła świata i zmierzyć się z zagadkami w Łamigłówce w ramach interaktywnych wystaw stałych Hevelianum.
W Domu Zdrojowym w Brzeźnie pojawi się nowy, fascynujący pokój zagadek Tajemnica zaginionego rękopisu. Dla fanów odkrywania historii tego miejsca przygotowano spotkania Lata temu w Brzeźnie. Prócz tego będzie można wybrać się z przyrodnikiem na rodzinne terenowe wędrówki i odkryć tajniki pasjonującego świata flory i fauny.
Nie zabraknie corocznie wyczekiwanych wydarzeń plenerowych. Odbędą się obserwacje gwieździstego nieba podczas kolejnej edycji flagowego Nocnego Podglądania Wszechświata na Górze Gradowej, a w malowniczej scenerii okolic Domu Zdrojowego w Brzeźnie kolejna odsłona kina plenerowego Filmy z klimatem.
Zatem wakacje czas start! Cała przyjemność w odkrywaniu!

PROGRAM
22 czerwca - 1 września 2024

WAKACJE NA GÓRZE GRADOWEJ | Gradowa 6, Gdańsk

PODAJ CEGŁĘ - ZABAWA MUROWANA! | warsztaty rodzinne
godziny: 12:00, 14:00
kiedy: soboty, niedziele
wiek: 713 lat/wraz z opiekunami
cena: 40 zł + 5 zł/opiekun
A gdyby tak uwolnić wyobraźnię, zaprojektować i wykonać własną budowlę?
Jest to możliwe w Hevelianum podczas warsztatów rodzinnych, na których z prawdziwych minicegiełek będziecie mogli zbudować to, co wymyślicie. Cegły pójdą w ruch, a wspólna zabawa jest murowana! To co razem zbudujecie, zabierzecie ze sobą do domu! A to nie koniec, bo klej używany do łączenia cegiełek rozpuszcza się w wodzie, dzięki czemu zabawa może trwać bez końca.
Podczas warsztatów poznacie też wiele ciekawostek związanych z Fortem Góry Gradowej, gdzie mieści się Hevelianum oraz o aktualnie odnawianych zabytkowych budynkach tworzących kompleks pod tajemniczą nazwą Zespół Poszpitalny Bożego Ciała.

WAKACYJNY ZAWRÓT GŁOWY | pokaz naukowy
godziny: 11:00, 13:00
kiedy: poniedziałek, niedziela
wiek: 7+/dzieci wraz z opiekunami
cena: 20 zł/ulgowy, 25 zł/normalny 
Podczas pokazu naukowego zawładniemy elektrycznością, zobaczymy to, co niewidzialne, poskromimy płomienie i zmierzymy się z ekstremalnym zimnem, a także przeprowadzimy wystrzałowe reakcje chemiczne. Za jednym razem zobaczycie najlepsze eksperymenty z repertuaru Hevelianum!

W PRACOWNI HEWELIUSZA | escape room
godziny: 14:30, 16:00
kiedy: poniedziałek niedziela
wiek: dorośli i 8+/dzieci wraz z opiekunami
cena: 120 zł/13 osoby, powyżej 3 osób każda kolejna: +15 zł/os.
Duch Heweliusza błądzi po Górze Gradowej, próbując odzyskać utracone wspomnienia. Jedyną szansą na walkę z amnezją jest rozwiązanie zagadek ukrytych w warsztacie genialnego astronoma. Niedostępna na co dzień przestrzeń w Hevelianum zamienia się w strefę poświęconą Heweliuszowi i jego wybitnym osiągnięciom, nie tylko z dziedziny astronomii.

UCZONE | plenerowa wystawa czasowa
kiedy: poniedziałek niedziela
wiek: bez ograniczeń
wstęp: bezpłatnie
Poznajcie 12 gdańskich współczesnych naukowczyń eksplorują różne obszary nauki, pochodzą z różnych uczelni i placówek badawczych, ale wszystkie chcą zostawić po sobie lepszy świat. Zapraszamy do odwiedzania ekspozycji na Górze Gradowej przez całe wakacje.

ASTROBAZA | warsztaty dla dzieci
miejsce: Kreatywny Plac Zabaw
godziny: 10:30, 12:00, 13:30
kiedy: poniedziałek niedziela
wiek: 36 lat/dzieci wraz z opiekunami.
cena: dziecko/25 zł + opiekun/5 zł
Układ Słoneczny to wyjątkowe miejsce we Wszechświecie, a Wy wcielicie się w rolę jego odkrywców. Założycie stroje astronautów, wykonacie testy sprawnościowe przed międzyplanetarną podróżą i wykorzystacie roboty, które pomogą Wam w kosmicznej eksploracji. Przeprowadzicie obserwacje meteorytów i nauczycie się je odróżniać od zwykłych kamieni. Ahoj kosmiczna przygodo!

NOCNE PODGLĄDANIE WSZECHŚWIATA 2024 | wydarzenie plenerowe
data: 16 sierpnia
wstęp: bezpłatnie
Nocne Podglądanie Wszechświata to jedno z flagowych wydarzeń plenerowych odbywających się od ponad 10 lat w niepowtarzalnej scenerii Góry Gradowej, na terenie centrum nauki Hevelianum. W tym roku spotykamy się 16 sierpnia, by wspólnie liczyć spadające gwiazdy i obserwować rozgwieżdżone niebo.
Jak zawsze przygotowaliśmy dla Was liczne, dodatkowe atrakcje związane z Kosmosem.

Dookoła Świata, Łamigłówka, Z Energią! | pakiet wystaw interaktywnych
godziny: 10:0018:00
kiedy: poniedziałek niedziela
dla kogo: dzieci w wieku szkolnym i dorośli
wstęp: www.bilety.hevelianum.pl
Przemierz wszystkie kontynenty wszerz i wzdłuż, odkryj prawa przyrody rządzące światem i naszym codziennym życiem, przekonaj się, że matematyka jest nie tylko bardzo przydatna, ale też zabawna i inspirująca.

FORT NOCĄ. SPOTKANIE Z DUCHAMI GÓRY GRADOWEJ | zwiedzanie
z przewodnikiem
godzina: 20:00
kiedy: czwartki, piątki
wiek: 12+
cena: 50 zł/ulgowy, 60 zł/normalny
Nocny spacer przez labirynty podziemnych korytarzy i tajemnicze fortyfikacje. Przewodnik w historycznym mundurze oprowadzi Cię po niedostępnych na co dzień zakamarkach dawnego fortu. Być może kryją się w nich nie tylko nietoperze?

ZABAWOWY PLAC BUDOWY | Konstrukcje z Megaklocków
godzina: 11:00, 12:00, 13:00, 14:00
kiedy: poniedziałek - niedziela
cena: Dziecko 10zł | Rodzic 5zł

MUSZTRA I POKAZ ARTYLERYJSKI GARNIZONU GDAŃSK | spotkanie z grupą rekonstrukcyjną
godzina: 12:00 
kiedy: niedziele
wiek: bez ograniczeń wiekowych
cena: bezpłatnie
Lufa o wadze 130 kg, koła średnicy 110 cm, laweta długości 230 cm to wymiary mieszkanki Hevelianum! Replika armaty o imieniu Elżbieta, na cześć drugiej żony Jana Heweliusza, da o sobie usłyszeć w każdą pierwszą niedzielę miesiąca, w samo południe. Grupa rekonstrukcyjna Stowarzyszenia Garnizon Gdańsk, w pełnym rynsztunku, zaprezentuje jej możliwości.

KOSMICZNA BAZA odkryj z nami kosmos!
godziny: 10:0018:00
kiedy: wtorek niedziela
cena: 28 zł/ulgowy, 35 zł/normalny, 25 zł grupowy*
KOSMICZNA BAZA to wyjątkowa przestrzeń. Znajdziecie tu m.in. interaktywną wystawę, z którą będziecie mieli okazję niemalże przenieść się na Międzynarodową Stację Kosmiczną, jednocześnie badając jej zakamarki. Ekspozycja ma charakter innowacyjny, zawiera nowoczesne eksponaty oraz prototypowe rozwiązania, będąc pierwszym tego typu przedsięwzięciem w skali kraju.
*W przypadku rezerwacji grupowych prosimy o kontakt pod tel. 665 666 814 lub adresem mailowym: kosmicznabaza@mae.pl

WAKACJE W DOMU ZDROJOWYM W BRZEŹNIE | Zdrojowa 2, Gdańsk-Brzeźno

LATA TEMU W BRZEŹNIE | spotkanie z historią dzielnicy
godzina: 12:30
kiedy: 21.07, 18.08
cena: bezpłatnie
Zapraszamy na spotkania poświęcone historii Brzeźna. Rozmowy, prowadzone w lekkiej, przystępnej formie w pięknych wnętrzach zabytkowego Domu Zdrojowego, pozwolą zagłębić się w dzieje tej nadmorskiej dzielnicy Gdańska.
To doskonała okazja, aby odkryć dawne Brzeźno, dostrzec przemiany i poznać znaczenie, jakie miało dla mieszkańców oraz turystów. Spotkania z cyklu Lata temu w Brzeźnie to oferta dla całych rodzin, turystów oraz pasjonatów historii!

RODZINNE TERENÓWKI PRZYRODNICZE | spacery z przyrodnikiem
godziny: 10:0012:30
kiedy: 2 i 4 niedziela miesiąca
wiek: 7+/dzieci wraz z opiekunami
cena: 20 zł/ulgowy, 25 zł/normalny*
* Zniżka dla posiadaczy Gdańskiej Karty Mieszkańca: 10 zł/ulgowy, 15 zł/normalny
Cykl spacerów z przyrodnikami, którzy w wakacyjnej aurze przybliżą Wam pasjonujący świat flory i fauny parku w Brzeźnie. Tematy spacerów:
Ptasie tajemnice, Owady małe i duże, O czym szumią drzewa? Dawne dzieje roślin.

TAJEMNICA ZAGINIONEGO RĘKOPISU | escape room
godziny: 10:30, 12:00, 13:30
kiedy: poniedziałek niedziela
wiek: 7+/dzieci wraz z opiekunami
cena: 13 osoby: 120 zł, powyżej 3 osób: + 15 zł/os.
Jest 1924 rok. W nadmorskim uzdrowisku w Brzeźnie skradziono dzieło słynnej pisarki Madame Tadam! Dzieci i ich rodzice wcielą się w rolę detektywów, aby wspólnie rozwiązać tajemnicę zaginionego rękopisu. Znajomość zagadnień przyrodniczych ułatwi przejście kolejnych stacji. Nic nie jest proste, a tajemnica goni tajemnicę. Jednak warto odkryć prawdę, bo nagrodą jest ilustrowana karta przyrodnicza z ciekawym i nieco śmiesznym opowiadaniem gdańskiej pisarki Agnieszki Śladkowskiej oraz gra terenowa dla gotowych na eksplorację parku okalającego Dom Zdrojowy w Brzeźnie.

ŚLADAMI DAWNEGO KURORTU | zwiedzanie z przewodnikiem
godzina: 11:00
kiedy: 1 i 3 niedziela miesiąca
wiek: 12+
cena: 20 zł/ulgowy, 25 zł/normalny*
*Zniżka dla posiadaczy Gdańskiej Karty Mieszkańca: 10 zł/ulgowy, 15 zł/normalny
Czy wiecie, że Dom Zdrojowy w Brzeźnie to prawdziwy skarb? jedyny zachowany na całym wybrzeżu Zatoki Gdańskiej przykład architektury uzdrowiskowej, pochodzącej jeszcze z XIX wieku. Poznacie zabytkowe wnętrza, a podczas spaceru z przewodnikiem wzdłuż plaży i po nadmorskim parku odkryjemy ślady dawnego kurortu.

FILMY Z KLIMATEM | kino plenerowe
kiedy: czwartki w sierpniu
cena: bezpłatnie
Trzecia edycja plenerowego kina przed Domem Zdrojowym. Przy szumie fal będzie można obejrzeć filmy, których tematyka odnosi się do aktualnych wyzwań współczesnego świata związanych z ekologią, ochroną środowiska, zmianami klimatu, bioróżnorodnością i wpływem działalności człowieka na przyrodę.

Cała przyjemność w odkrywaniu!

Szczegółowe informacje na temat wakacji w Hevelianum dostępne na: www.hevelianum.pl
Bilety: można kupić w recepcji Hevelianum i online www.bilety.hevelianum.pl

Patronat medialny: trojmiasto.pl, gdansk.pl 

W ramach tego wydarzenia:

Informacja o biletach

 • Bilet normalny
  25 zł
 • Bilet ulgowy
  20 zł
Ceny biletów różnią się w zależności od konkretnej atrakcji lub wydarzenia. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą:
https://bilety.hevelianum.pl/
lip 26

piątek, godz. 19:00

bilety 20 zł

24 czerwca - 1 września 2024, godz. 14:30, 16:00

Gdańsk,
bilety 120 zł

Opinie