• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

W Starym Kinie: film Janko Muzykant + prelekcja

Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście
Zapraszamy do Kina Muzeum na specjalny pokaz filmu Janko Muzykant (reż. Ryszard Ordyński), który jest jednym z najstarszych zachowanych polskich filmów dźwiękowych. Pokaz odbędzie się w ramach realizowanego przez Kino Muzeum cyklu filmowego W starym kinie. Przed projekcją zostanie wygłoszona prelekcja wprowadzające widzów w tematykę, okoliczności powstania oraz recepcję filmu. Wykład poprowadzi zaproszony specjalista w dziedzinie historii kina oraz cyfrowej rekonstrukcji filmowej.

6 czerwca 2023 r., godz. 17.30 | "Janko Muzykant" (1930), reż. R. Ordyński | Prelekcję przed seansem wygłosi Michał Pieńkowski, filmograf Filmoteki Narodowej Instytutu Audiowizualnego | Pokaz otwarty dla publiczności bezpłatne wejściówki należy pobrać w kasach lub online.
 
JANKO MUZYKANT
Reż. Ryszard Ordyński, 70 min, 1930, Polska, obyczajowy

Opis filmu: Jeden z najstarszych zachowanych polskich filmów dźwiękowych do niedawna znany był jedynie w niekompletnej wersji pozbawionej dźwięku. Zaginione oryginalne płyty ze ścieżką dźwiękową zostały odnalezione w prywatnej kolekcji za granicą i w 2018 roku kupione przez FINA. Janko Muzykant został zrekonstruowany i odrestaurowany cyfrowo przez Filmotekę Narodową Instytut Audiowizualny, dzięki czemu dziś możemy oglądać film w jego pierwotnym kształcie.

Dzieło Ryszarda Ordyńskiego jest ciekawym przykładem adaptacji klasyków literatury. Scenariusz został napisany w oparciu o znaną nowelę Henryka Sienkiewicza, która do dziś jest lekturą obowiązkową w polskich szkołach. Wprawdzie rozwój fabuły dość znacznie odbiega od oryginału (film opowiada dalsze dzieje bohatera, który w noweli zmarł jako dziecko), jednak jest to bardzo interesujący przykład kreatywnego podejścia scenarzystów filmowych w tym przełomowym dla światowego kina okresie.

Film zrealizowano w okresie przejściowym między kinem niemym a dźwiękowym. Muzykę prezentowaną wraz z filmem napisali znani kompozytorzy, zaś sam film wzorował się nieco na hollywoodzkich produkcjach i był zapowiedzią lżejszych obrazów obyczajowych kończących się happy endem,  zgodnie z regułami gatunku. (Opis: materiały prasowe FINA)

Informacja o biletach

Bezpłatne wejściówki należy pobrać w kasach lub online.

Opinie