stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Vox Luminis

Wydarzenie w ramach

Vox Luminis działa od 2004 roku i zdołał zachwycić swym talentem już całą Europę. Ansambl, specjalizujący się w wykonawstwie muzyki od wieku XVI po XVIII, powstał w belgijskim Namur, składa się w lwiej części z absolwentów jednej z najważniejszych uczelni, centrum rozwoju muzyki dawnych wieków - Konserwatorium w Hadze.

lis 27

sobota, godz. 20:15

bilety 80 - 120 zł
Kup bilet
sty 8

sobota, godz. 19:00

bilety 58 - 100 zł
ulgowy 48 - 80 zł
Kup bilet
Talent śpiewaków szybko dostrzegła belgijska wytwórnia Ricercar, dla której wydali oni dotychczas cztery solowe albumy i z którą związani są kontraktem na wyłączność. Już w 2007 roku, kiedy ukazały się wokalne dzieła Domenica Scarlattiego (wśród nich słynne Stabat Mater) w ich interpretacji, wiadomo było, że należy pilnie śledzić karierę zespołu. W 2010 roku Vox Luminis wydał album drugi, zawierający Sacrae Cantiones Samuela Scheidta z kilkoma premierowymi kompozycjami. Niemniej prawdziwy rozgłos i uwielbienie krytyki zdobyła płyta z Musicalische Exequien Schütza z roku 2012, wyróżniona tytułami Baroque Vocal Gramophone Award, International Classical Music Award, a wreszcie Nagrania Roku przyznawanego przez prestiżowy magazyn "Gramophone". Także pozostałe rejestracje zdobyły liczne nagrody: Editor's Choice (również przyznawany przez redakcję Gramophone), Diapason d'Or, Choc de Classica, Muse d'Or Baroque, Preis der Deutschen Schallplatten Kritik, Joker magazynu "Crescendo" oraz Prix Caecilia. Najnowszym albumem, wydanym w 2013 roku, jest zbiór angielskich kompozycji funeralnych, zawierający utwory Thomasa Morleya, Thomasa Tomkinsa i Henry'ego Purcella.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Zespół zapraszany jest na największe europejskie festiwale: francuskie Ambronay czy Rencontres Musicales de Vézelay, niemieckie Ratingen Bachtage i Muziekfest Stuttgart. Koncertował także w Holandii, Portugalii i Chorwacji. Mnogość występów i uznanie melomanów oraz specjalistów nie są bezzasadne - ansambl znany jest z pieczołowicie opracowanych programów podpartych doskonałym zestrojeniem głosów odznaczających się wyśmienitą indywidualną techniką i tembrem. Nie bez znaczenia jest także entuzjazm, którym Vox Luminis zaraża publiczność podczas swych występów.

Szefem artystycznym i założycielem formacji jest Lionel Meunier, który dał się poznać niegdyś jako instrumentalista i śpiewak o szczególnej muzykalności, tembrze i nienagannej technice, a obecnie jako doskonały dyrygent oraz pomysłowy lider formacji, podejmujący śmiałe wyzwania muzyczne.

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.