stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

VII Wrzeszczańskie Dni Muzyki Organowej

Wrzeszczańskie Dni Muzyki Organowej to cykl koncertów organowych, który od siedmiu lat gości w kościołach Gdańska - Wrzeszcza. Organizatorem wydarzenia, jak co roku jest Winda - Gdański Archipelag Kultury.

Przez wiele lat koncerty w ramach WDMO odbywały się w kościele Piotra i Pawła przy ul. Sobótki, a także w Kolegiacie Najświętszego Serca Jezusowego przy ul. Zator-Przytockiego, czyli tzw. "na Czarnej". Tegoroczna, siódma edycja WDMO będzie miała miejsce w kościele Księży Jezuitów przy ul. Mickiewicza 11 (parafia św. Krzyża, kościół pod wezwaniem św. Andrzeja Boboli). W tej świątyni znajdują się wyjątkowe organy autorstwa organmistrzów Paula Voelknera z Bydgoszczy,  wybudowane w 1916 roku. Usłyszymy młodych organistów: Marka Rogalskiego oraz Patryka Podwojskiego.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Program:

8 września, godz. 20:00 - Marek Rogalski


O artyście:
Jest absolwentem Szkoły Muzycznej II stopnia w Elblągu, gdzie założył i prowadził (2006-2010) Młodzieżową Orkiestrę Rozrywkową. Za działalność z tym zespołem otrzymał stypendium artystyczne Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego. 
Uzyskał tytuł licencjata (2013) i magistra (2015) w zakresie Dyrygentury Chóralnej w klasie dr hab. A. Grucza-Rogalskiej, prof. AM, w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. W latach 2012-2014 studiował także Dyrygenturę Symfoniczno-Operową w klasie prof. E. Wiesztordt. W 2013 ukończył studia I stopnia specjalności Muzyka Kościelna w klasie organów prof. B. Grabowskiego na tejże uczelni, a w 2017 kończy studia II stopnia spec. Muzyka Kościelna w klasie organów dr hab. A. Szadejko, prof. AM i klasie improwizacji prof. B. Grabowskiego. Otrzymywał stypendium Rektora AM dla najlepszych studentów. Czynnie uczestniczył w kursach mistrzowskich z zakresu dyrygentury chóralnej, organów, improwizacji oraz chorału gregoriańskiego. Posiada kilkunastoletnią praktykę jako organista, chórzysta i kantor liturgiczny. Jest autorem muzyki dwóch musicali dziecięcych oraz wielu aranżacji kameralnych i orkiestrowych.

15 września godz. 20:00 - Patryk Podwojski

O artyście:
Organista Archikatedry w Gdańsku- Oliwie. Urodził się w Elmshorn (Niemcy). Ukończył Szkołę Muzyczną I stopnia w Starogardzie Gdańskim . Następnie rozpoczął naukę gry na organach w Diecezjalnej Szkole Muzycznej II stopnia w Pelpinie . Kontynuował naukę w Szkole Muzycznej II stopnia im. Fryderyka Chopina w Gdańsku Wrzeszczu w klasie organów mgr Błażeja Musiałczyka, którą ukończył z wyróżnieniem. W 2016 r. ukończył studia I st. z wyróżnieniem na Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie organów prof. Romana Peruckiego, dr Hanny Dys i mgr Macieja Zakrzewskiego. Obecnie jest studentem roku dyplomowego. W 2018 roku rozpoczął również studia w klasie improwizacji organowej prof. Wolfganga Seifena na Universität der Künste w Berlinie. W plebiscycie Dziennika Bałtyckiego został osobowością 2015 roku powiatu Starogardzkiego w dziedzinie kultury. Pełni funkcję prezesa Fundacji Promocji Sztuki im. Feliksa Nowowiejskiego, z którą organizuje koncerty muzyki organowej . Jest również dyrektorem Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Żukowie oraz Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej na Kociewiu. Koncertuje aktywnie jako solista i kameralista, współpracuje ze znakomitym saksofonistą Szymonem Zawodnym tworząc duet "Sound of Fusion". Oprócz wykonawstwa muzyki organowej interesuje się rownież problematyką strojenia organów i ich naprawy. Odbywał praktyki u organmistrza Jerzego Kureckiego. W 2017 roku wydał debiutancką płytę nagraną na wielkich organach Archikatedry w Gdańsku- Oliwie.

 

Przeczytaj także

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij
 • muzyka poważna , muzyka chóralna
  kwi 25
  czwartek, g. 16:00
  Gdańsk, Olivia Business Centre
  Koncert Wielkanocny

Najpopularniejsze wydarzenia

 • 3 godz
 • |
 • 12 godz
 • |
 • 3 dni
 • |
 • 7 dni