• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

VI Nocne Misterium Krzyża - Wielki Piątek

W Wielki Piątek (15 kwietnia) o godzinie 21:45, Bractwo Świętego Pawła zaprasza na VI nocne Misterium Krzyża. Wydarzenie inspirowane jest andaluzyjską tradycją procesji Semana Santa, sięgającą XIV w.

Wydarzenie powoli wpisuje się w Gdańską tradycję Wielkiego Piątku i z roku na rok na nabożeństwo przybywa coraz więcej mieszkańców, pragnących w ten sposób przybliżyć się do tajemnicy śmierci naszego Zbawiciela.

Celem Misterium jest podsumowanie liturgii Wielkiego Piątku. Procesja Krzyża, rozpocznie się od modlitwy i śpiewu tradycyjnych pieśni wielkopostnych, pasyjnych, lamentacyjnych, przechodząc w ciszę, którą przerywa dźwięk bębnów i kołatek. Zakapturzonym maszerującym, niosącym sześciometrowy krzyż, będzie towarzyszyć jedynie naturalne światło pochodni, świec, lampionów z ogniem. Warto dodać, że w czasach średniowiecznych w Gdańsku funkcjonowało wiele bractw pokutnych, które organizowały tego typu procesje.

Czas trwania: ~2h.
Początek: 21:45 Bastion św. Gertrudy
Trasa: pl. Wałowy, Rzeźnicka, Świętej Trójcy, Kocurki, Żabi Kruk, Pod Zrębem, Dolna Brama, Grodza Kamienna, Reduta Wilk, Reduta Wyskok, prof. Kieturakisa, Łąkowa, Długie Ogrody, Stągiewna, Długi Targ, Długa, Tkacka, Piwna.
Zakończenie: około północy w Bazylice Mariackiej.

Bractwo św. Pawła to oddolny ruch mężczyzn w ramach Kościoła Katolickiego. Jesteśmy mężami, ojcami, synami i braćmi, w różnym etapie swojego życia - od studentów do ludzi ustatkowanych. Łączy nas wspólna pasja, czyli wiara i świadomość wielkiego dziedzictwa naszych przodków.

Przeżywając wspólnie czas, dzielimy się sobą i razem doświadczamy kryzysów, jak i zwycięstw. Dążymy do tego by być wartościowymi i prawdziwymi mężczyznami, chcącymi odnaleźć się w realiach dzisiejszego świata, nie zatracając przy tym wartości chrześcijańskich i patriotycznych. Pragniemy nawzajem uczyć się bycia lepszym mężem i ojcem, stawania się bliżej naszego wzoru Jezusa Chrystusa.

Opinie