• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła

V Żeglarska Parada Świętojańska

 • sobota, 19 czerwca 2021, godz. 12:00
 • Lokalizacja
  Gdynia Sopot Gdańsk, Zatoka Gdańska
 • Bilety
  wstęp wolny

Załogi ponad 60 jednostek wpisały się już na listę uczestników tegorocznej Żeglarskiej Parady Świętojańskiej, która odbędzie się w sobotę 19 czerwca. Tym razem jachty i żaglowce przepłyną z Gdyni do Gdańska. Natomiast mieszkańcy Trójmiasta i turyści będą mogli z lądu obserwować korowód małych i dużych żagli.

Parada wyruszy z wysokości główek wejścia południowego Portu Gdynia, a jej pierwszym głośnym i dobrze widocznym akcentem będzie koncert Męskiego Chóru Szantowego Zawisza Czarny z pokładu harcerskiego żaglowca "Zawisza Czarny". Okazją do występu będzie 60. rocznica podniesienia bandery na żaglowcu.

- Koncertu będzie można wysłuchać z gdyńskiej plaży miejskiej i Bulwaru Nadmorskiego między 11.30 a 12.30 - informuje Jerzy Jałoszewski, koordynator Parady. - Statek podpłynie na odległość około dwustu metrów od brzegu.

Plaża i Bulwar to w Gdyni główne miejsca, z których będzie można obserwować Paradę. Dobrymi punktami widokowymi będą również mola w Orłowie i Sopocie. Żeglarską Paradę Świętojańską będzie też można oglądać w serwisie Youtube za pośrednictwem kamery umieszczonej na maszcie "Daru Młodzieży".

Wprawdzie tegoroczna Parada Świętojańska zakończy się na wysokości mola w Gdańsku-Brzeźnie, ale jej uczestnicy dotrą aż do Gdańska. Tam publiczność będzie mogła podziwiać jachty i żaglowce płynące Motławą w kierunku centrum miasta. Na wysokości Żurawia jachty zaczną zawracać do cumowania. Wydarzenie zakończy impreza integracyjna uczestników Parady na poszczególnych jachtach.
Chęć udziału w Żeglarskiej Paradzie Świętojańskiej wyraziły już załogi m.in.: "Daru Młodzieży", "Pogorii", "Zawiszy Czarnego" i "Generała Zaruskiego" oraz jachtów "Antica", "Lady Dana 44" i "Legia". Wśród jednostek płynących w Paradzie będzie również tradycyjna łódź kaszubska pomeranka wystawiona przez burmistrza Jastarni Tyberiusza Narkowicza. Wzdłuż Parady popłynie jacht "I love Poland".

- "I love Poland" pod pełnymi żaglami zaprezentuje swoje możliwości, przede wszystkim pokaże jaki jest szybki - mówi Jerzy Jałoszewski.

Lista zgłoszeń wciąż jest otwarta. Można pisać do koordynatora imprezy na adres: jerzy.jaloszewski@dalmor.pl.

Paradzie będą towarzyszyły wydarzenia na lądzie i wodzie. Wśród nich druga edycja Regat o Puchar Jana na jachtach klasy 2020. Jeśli zaś ktoś chciałby stanąć oko w oko z piratem, to w czasie trwania Parady będzie miał ku temu okazję, choć nie na morzu, a na lądzie. Wszyscy gotowi na takie spotkanie, zwłaszcza najmłodsi, powinni go wypatrywać w rejonie Bulwaru Nadmorskiego.
Żeglarska Parada Świętojańska jest jednym z elementów rozpoczynającego się w sobotę 19 czerwca Święta Morza. Wystartuje po raz piąty. Pierwsze trzy edycje odbyły się w nocy. W ub. roku wydarzenie zostało - ze względu na pandemię koronawirusa - przeniesione na porę dzienną. I okazało się to strzałem w dziesiątkę. Paradę obejrzały z brzegu tłumy widzów. Wzięło w niej udział ponad sto jachtów i żaglowców.

Organizatorami V Żeglarskiej Parady Świętojańskiej, która odbędzie się w ramach Święta Morza w Gdyni, są: Pomorski Związek Żeglarski, Jerzy Jałoszewski - gł. koordynator parady, Marek Lenard - gdański koordynator oraz Artur Pierzyński - komandor parady. Partnerzy V ŻPŚ to Miasto Gdynia, Miasto Gdańsk, Port Gdynia, Urząd Morski w Gdyni, Dalmor Property Management.

Wszystkie szczegóły dotyczące Parady znaleźć można na stronie: zeglarskaparadaswietojanska.pl.
Dariusz Olejniczak

V Żeglarska Parada Świętojańska - szczegółowy program

11.00-12.00 - Formowanie Parady od wysokości główek wejścia południowego Portu Gdynia
11.30-12.30 - Koncert Męskiego Chóru Szantowego Zawisza Czarny (z pokładu "Zawiszy Czarnego" z okazji 60. rocznicy żaglowca)
12.00 - Start do Parady
12.00-15.00 - Parada na wodach Zatoki Gdańskiej
15.30-16.30 - Wejście na Motławę, Parada - cumowanie
16.30-do wieczora - Impreza integracyjna na poszczególnych jachtach

Opinie