• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

V Nocne Misterium Krzyża

Serdecznie zapraszamy w Wielki Piątek, po raz piąty, na Nocne Misterium Krzyża, inspirowane andaluzyjską tradycją procesji Semana Santa, sięgającą XIV w.

Procesja ma charakter ascetyczny i pokutny. Pochód rozpocznie się od modlitwy i śpiewu tradycyjnych pieśni wielkopostnych, pasyjnych, lamentacyjnych, przechodzącymi w ciszę, którą przerywa dźwięk bębnów i kołatek.

Zakapturzonym maszerującym, niosącym sześciometrowy krzyż, będzie towarzyszyć jedynie naturalne światło pochodni, świec, lampionów z ogniem, kandelabrów. Warto dodać, że w czasach średniowiecznych w Gdańsku funkcjonowało wiele bractw pokutnych, które organizowały tego typu pochody.

Trasa Misterium:
Początek Misterium - Bastion Św. Gertrudy,
godz. 22.00 Uczestnicy Misterium przejdą ulicami:
Bastion św. Gertrudy - Pl. Wałowy - Rzeźnicka - Świętej Trójcy - Kocurki - Żabi Kruk - Pod Zrębem - Dolna Brama - Grodza Kamienna - Reduta Wilk - Reduta Wyskok - prof. Kieturakisa - Łąkowa - Długie Ogrody - Stągiewna - Długi Targ - Długa - Tkacka - Piwna - Bazylika Mariacka

Uczestnicy wydarzenia zobowiązani są do zachowywania szczególnej ostrożności ze względu na ograniczoną widoczność w porze nocnej, oraz w przejściach podziemnych i na terenie Bastionu św. Gertrudy (gdzie należy korzystać wyłącznie z wyznaczonych dojść).

Pomoc przedmedyczna udzielana będzie przez oznakowanych ratowników, którzy będą się poruszali razem z uczestnikami podczas przemarszu.

Zamiarem organizatora jest przeprowadzenie Misterium w sposób godny. Organizator przypomina wszystkim uczestnikom imprezy o obowiązku stosowania się do przepisów prawa i zasad współżycia społecznego.

Przeczytaj także

Opinie