stat
Impreza już się odbyła

Uruchomienie iluminacji świątecznych

Wydarzenie w ramach

Największy na świecie świetlny dźwig portowy, sekstant i fotel Heweliusza, chłopiec z blaszanym bębenkiem - takich iluminacji nie będzie nigdzie indziej. Tegoroczne, wyjątkowo oryginalne i liczne dekoracje świetlne Gdańska wprowadzą mieszkańców i turystów w zimowy nastrój, układając się przy tym w spójną, angażującą opowieść o niezwykłym mieście.

Zupełnie nowa koncepcja iluminacji została przygotowana i zaprojektowana z myślą o Gdańsku i jego przestrzeniach. Poszczególne elementy dekoracji opowiadają barwną historię miasta, podkreślają jego unikatową architekturę, nawiązują do sylwetek wybitnych gdańszczan i lokalnych legend. Powstały na zamówienie i zostały dobrane w taki sposób, by mogły wydobyć i podkreślić wyjątkowy charakter poszczególnych lokalizacji. Za zimową przemianę morskiej stolicy Polski odpowiadają Multidekor, lider na rynku iluminacji świątecznych, mający na swoim koncie ponad tysiąc zrealizowanych projektów dla miast i prestiżowych galerii handlowych oraz Energa - jeden z trzech największych dostawców energii elektrycznej w Polsce.

- Chcieliśmy, aby ta iluminacja była jedyna w swoim rodzaju, bo taki jest cały Gdańsk. Inspirację czerpaliśmy z jego bogatej przeszłości i dziedzictwa kulturowego. Dekoracje, które stworzyliśmy, są więc pełne historycznych odwołań do bogatej symboliki miasta - mówi Tomasz Podogrocki, prezes firmy Multidekor, która zaprojektowała i wykonała iluminacje - Dzięki nim na Głównym Mieście będzie można poczuć prawdziwie magiczną atmosferę świąt. Całość składa się z 260 tysięcy punktów LED.

Wśród najważniejszych i najbardziej oryginalnych dekoracji zimowych miasta znajdą się migoczące blaskiem złote lwy gdańskie z herbem, które staną się świetlną wizytówką Gdańskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego. Na Zielonym Moście zwiedzających zaskoczy z kolei rozświetlony 20 tysiącami ledowych punktów 10-metrowy dźwig portowy, układający prezenty. Nawiązuje on do górujących nad miastem dźwigów stoczniowych, które są już stałym elementem gdańskiego krajobrazu.

Wchodzących na ozdobiony plac Kobzdeja przywita chłopiec grający na bębenku rodem z powieści Güntera Grassa. Po zmroku rozbłyśnie tu także sekstant i fotel Heweliusza. Świątecznie wyróżnione zostaną też atrakcje turystyczne Gdańska i charakterystyczne punkty miasta. Świetlny czar zapewni na Długim Targu rozświetlony Termometr Farenheita, natomiast przy ulicy Grobla, pomiędzy czterema lwami Fontanny Czterech Kwartałów, powstanie symboliczna świetlista rzeźba dawnej studni. Fanów selfie z pewnością ucieszy duża świetlista foto-rama z gdańskimi lwami oraz trójwymiarowe świetlne bramy, które staną w pobliżu Zielonej Bramy.Tradycyjnym świątecznym akcentem będzie ubrana w warkocze świetlne 16-metrowa choinka, która stanie przy pomniku Neptuna, jej charakterystyczne ozdoby w formie gwiazd nawiązują do sklepienia bazyliki Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Zimową metamorfozę Gdańska uzupełnią rozłożyste ozdoby wiszące nad głowami przechodniów, przestrzenne dekoracje latarni przy ulicy Długiej i Długim Targu. Świąteczny blask zapewnią rozświetlone drzewa na Targu Drzewnym, w Parku Świętopełka. Odświętny zimowy wygląd dzięki dekoracjom latarniowym zyska także ulica Szeroka. Iluminację świąteczną miasta będzie można podziwiać aż do 6 lutego.

Przeczytaj także

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.