stat
Wydarzenie już się odbyło

Urodziny Gdyni (3 opinie)

10 lutego 2014 roku Gdynia świętować będzie 88. urodziny. W związku z rocznicą nadania praw miejskich, odbędzie się szereg wydarzeń. Ich program z podziałem na główne i towarzyszące przedstawiamy poniżej. Dodatkowo, zamieszczamy także informacje o zmianach w organizacji ruchu drogowego oraz rozkład jazdy specjalnego połączenia 372 przygotowanego na urodziny miasta.


Główne uroczystości jubileuszowe

9 lutego, godz. 10:00 - uroczysta Msza Św. w intencji Miasta, w Kościele NMP Królowej Polski, przy ul. Świętojańskiej.

10 lutego, godz., 12:00 - złożenie kwiatów na Płycie Marynarza Polskiego, Skwer Kościuszki.
W związku z uroczystością 88. rocznicy nadania Gdyni praw miejskich, w godz. 11.45-13.00 nastąpi całkowite wyłączenie z ruchu drogowego następujących ulic:
- ul. Żeromskiego (od ul. Pułaskiego do Skweru Kościuszki),
- Skweru Kościuszki (od ul. Świętojańskiej do ul. Waszyngtona).

Uroczysta Sesja Rady Miasta Gdyni w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza (ul. Bema 26), 10 lutego, godz. 18.00.
W trakcie posiedzenia wręczone zostaną Medale im. Eugeniusza Kwiatkowskiego "Za wybitne zasługi dla Gdyni" oraz nagrody "Czas Gdyni" za najlepszą gdyńską inwestycję roku 2013. Odbędzie się także koncert Królewskiej Orkiestry Salonowej.

11 lutego, godz. 13:00 do godz. 18:00, Gala Urodzinowa, Gdynia Arena, ul. Kazimierza Górskiego 8. Bramy otwarte od godziny 12:30. Wstęp wyłącznie na zaproszenia!
W programie między innymi:
- spektakl teatralny,
- projekcja filmów: "Gdynia na dużym ekranie. Gdynia filmowa" - Spotkanie poświęcone historii związków miasta z kinematografią polską od okresu dwudziestolecia międzywojennego do współczesności, stale zmieniającemu się filmowemu wizerunkowi Gdyni i filmowym ikonom miasta. Ilustracją będą fragmenty kilkunastu filmów fabularnych zrealizowanych w okresie 20-lecia międzywojennego, czasach PRL-u oraz wyprodukowanych współcześnie. Prowadzenie Jerzy Rados (Gdyńska Szkoła Filmowa) i historyk filmu dr hab. Krzysztof Kornacki (Uniwersytet Gdański);
- wystawa Muzeum Emigracji w Gdyni "GDYNIA, Polska 1. Podróż zaczyna się tutaj" oraz punkt spotkań z Archiwum Emigranta,
- wystawa fotografii przygotowana przez Muzeum Miasta Gdyni;
- stoiska wydawców i księgarzy, na I piętrze,
- stoisko Nagrody Literackiej,
- kawiarenki,
- warsztaty tworzenia kartki urodzinowej dla Miasta Gdyni,
- promocja książek "Pocztówki z Wybrzeża" oraz "Dni bezmięsne, czyli umiarkowany optymizm w sprawie gumiaków", w sali konferencyjnej,
- losowanie nagród w konkursie dla uczestników gali.
Zaproszenia na urodzinową galę od 30 stycznia rozprowadza Centrum Aktywności Seniora. Dostarcza je m.in. do 22 współpracujących z CAS organizacji pozarządowych oraz do wszystkich 24 gdyńskich Klubów Seniora. W siedzibie CAS zaproszenia indywidualne można odbierać w godz. 9:00-14:00. Dodatkowo, ostatnie zaproszenia można odebrać w biurze Zespołu Prasowego UM Gdyni (al. Marsz. Piłsudskiego 52/54), IIp., pok. 202, w godz. 08:00-16:00.

Dojazd na Galę Urodzinową możliwy będzie linią nr 109 oraz specjalną linią nr 372.

Wydarzenia poprzedzające główne uroczystości oraz towarzyszące jubileuszowi

Teatr Gdynia Główna na urodziny Gdyni - wernisaż wystawy "Młode Dusze", 8 lutego, godz. 18:00 - przestrzeń wystawiennicza w podziemiach Dworca PKP Gdynia Główna (peron -1).

"Młode Dusze" to wystawa fotografii autorstwa Magdaleny Morawskiej inaugurująca działalność przestrzeni wystawienniczej "Pęd Sztuki. Galeria". Składają się na nią portrety młodych gdyńskich twórców. Fotografie stanowią swoistą próbę zajrzenia w głąb duszy artystów, przybliżają odbiorcom charakter ich twórczości wykorzystując jej elementy, drobne detale lub sposób ujęcia postaci.

Warsztaty plastyczne: kartka urodzinowa dla miasta Gdyni, 8 lutego, godz. 12:00-15:00, Gdynia, InfoBox oraz 11 lutego, godz. 14:00-16:00 w hali Gdynia Arena.

Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA-ART wraz z artystkami: Katarzyną Konieczną -Kałużną, Karoliną Sprung-Zalewską i Magdaleną Nowak zapraszają na warsztaty plastyczne, w czasie, których wszyscy chętni wykonają kartki okolicznościowe na urodziny miasta z wykorzystaniem prostej techniki graficznej: linorytu i stempla gumowego, zaprojektowanego specjalnie na tę okazję.

Bieg i Marsz Urodzinowy, 8 lutego, Skwer Kościuszki.
Godz. 09:30 Start Marszu Niepodległości - Nordic Walking w kategoriach Open oraz Szkoły Ponadgimnazjalne,
Godz. 09:33 Start Marszu Niepodległości - Nordic Walking w kategoriach Szkoły Podstawowe oraz Szkoły Gimnazjalne,
Godz. 10:30 Start Biegu Niepodległości w kategoriach Szkół Podstawowych,
Godz. 11:00 Start Biegu Niepodległości w kategoriach Szkół Gimnazjalnych,
Godz. 11:30 Start Biegu Niepodległości w kategoriach Szkół Ponadgimnazjalnych,
Godz. 13:00 Start Biegu Niepodległości na 10km.

W związku z imprezą, w godzinach 12:00-15:30 zostaną wyłączone z ruchu następujące ulice: al. Jana Pawła II, Skwer Kościuszki, Waszyngtona, św. Piotra, Wendy, Chrzanowskiego, Polska (w kierunku do Chrzanowskiego), Janka Wiśniewskiego (w kierunku do Obłuża), Świętojańska (od Skweru Kościuszki do Piłsudskiego) oraz Piłsudskiego, natomiast ul. Jana z Kolna zostanie zawężona do jednego pasa ruchu. Ruch na poszczególnych ulicach będzie sukcesywnie przywracany po opuszczeniu przez uczestników poszczególnych odcinków trasy biegu. Dodatkowo pomiędzy godzinami 06.00-18.00 zamknięta dla ruchu będzie al. Jana Pawła II oraz część Skweru Kościuszki.

EXPERYMENTalny i konstruktorski weekend, 8-9 lutego, godz. 12:00-15:00, Gdynia InfoBox (ul. Świętojańska 30).
Edukatorzy Centrum Nauki Experyment przygotowali dla wszystkich odwiedzających mnóstwo atrakcji, dzięki którym zasady działania maszyn i wynalazków nie będą już miały żadnych tajemnic. Podczas warsztatów goście sprawdzą jak działają interaktywne modele maszyn (takich jak dźwignia czy przekładnia) wykonane z prostych materiałów.

Dowiedzą się również o fizycznych ciekawostkach i fascynujących historiach z nimi związanych. Sprawdzą także, jakie dzisiejsze urządzenia i przedmioty codziennego użytku opierają się na mechanizmach maszyn prostych. Nie zabraknie również tak bardzo lubianych przez wszystkich działań konstruktorskich, podczas których będzie można wykonać, między innymi, zabawki z zastosowaniem tekturowych kół zębatych. Na pewno będą działać!

EXPERYMENT zaprezentuje również eksponaty z "Wirtualnej Wystawy Wynalazków Leonarda da Vinci". Za pomocą smartfonów i tabletów będzie można obejrzeć niektóre wynalazki tego geniusza renesansu w technice rozszerzonej rzeczywistości. "Kawałek" wystawy będzie można również zabrać do domu - dzięki specjalnym markerom, na których zakodowany jest eksponat. Do udziału w EXPERYMENTalnym weekendzie zapraszamy niezależnie od wieku!

Wieczór autorski z pisarzem Mariuszem Wilkiem z okazji wydania książki "Dom włóczęgi" - poprowadzi Roman Nowicki, Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1), 10 lutego, godz. 17:00.

Mariusz Wilk (ur. 1955) - pisarz-włóczęga, od dwudziestu lat mieszka na północy Rosji. Od końca lat siedemdziesiątych działacz opozycji, więziony w stanie wojennym. Współautor książki "Konspira: rzecz o podziemnej Solidarności" (1984). Po 1989 roku porzucił cywilizację i zamieszkał na północy. Swoje przeżycia opisywał na łamach paryskiej "Kultury", "Zeszytów Literackich" i "Rzeczpospolitej" - te podróżnicze eseje złożyły się na książki "Wilczy notes" (1998), "Wołoka" (2005), "Dom nad Oniego" (2006), "Tropami rena" (2007) i "Lotem gęsi" (2012). W roku 2006 został uhonorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Spotkanie z twórcami komiksu historycznego o Gdyni "Miasto z widokiem", 10 lutego, godz. 17.00, Gdynia InfoBox.
Komiks historyczny Miasto z widokiem. Opowieści, które wymyśliła Elżbieta Żukowska (literaturoznawca, scenarzystka teatralna i publicystka) ubrane zostały w graficzną formę przez rysowników: Jakuba Babczyńskiego, Pawła Garwola, Łukasza Godlewskiego, Tomasza Kleszcza i Łukasza Rydzewskiego. W książce znajdzie się komentarz merytoryczny, który przygotował dr hab. Jerzy Szyłak, profesor Uniwersytetu Gdańskiego, autorytet w dziedzinie badań nad gatunkiem powieści graficznej. Komiks będzie można także kupić podczas Gali Urodzinowej, w dniu 11 lutego.

Wieczór autorski z Pawłem Huelle z okazji wydania najnowszej powieści "Śpiewaj ogrody" - poprowadzi Renata Gorczyńska, Teatr Gdynia Główna (pl. Konstytucji 1), 11.02, godz. 18:30.

Paweł Huelle (ur. 1957) - pisarz, popularność przyniosła mu debiutancka powieść "Weiser Dawidek" (1987), zekranizowana przez Wojciecha Marczewskiego. Jest członkiem Polskiego PEN Clubu. W 2008 za powieść "Ostatnia Wieczerza" nominowany do nagrody literackiej Nike. W 2001 za książkę "Mercedes-Benz: z listów do Hrabala" został laureatem Paszportu Polityki. W 2012 odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Najnowsza jego powieść to "Śpiewaj ogrody" wydana w 2014 roku, to przepiękna, misternie skonstruowana powieść o nieistniejącym już wielokulturowym świecie, w którym przenikały się różne tradycje i nacje. O Wolnym Mieście Gdańsku i tajemniczej operze Wagnera, która zmieniła życie pewnego kompozytora i jego żony. O fleciście z Hameln i przemarszu szczurów, które w posępnej ciszy wędrują ulicami Gdańska. O muzyce w cieniu Hitlera, literaturze w cieniu zbrodni, miłości w cieniu wojny i o niezwykłej przyjaźni małego chłopca ze starą Gretą.

"GDYNIA, Polska 1. Podróż zaczyna się tutaj" - czyli Muzeum Emigracji w Gdyni na urodzinach miasta, 11 lutego, hala Gdynia Arena, godz. 13:00-18:00.

Wystawa "GDYNIA, Polska 1. Podróż zaczyna się tutaj", prezentuje historię, współczesność i przyszłość Dworca Morskiego - docelowej siedziby placówki. Fotografie obudzą wspomnienia związane z tym miejscem, a może nawet przywołają historie tych, którzy stąd wyruszyli na pokładach legendarnych transatlantyków. Urodziny Gdyni to także doskonała okazja by przedstawić projekt zbierania emigracyjnych wspomnień, które Muzeum Emigracji prowadzi pod nazwą Archiwum Emigranta. Pracownicy placówki opowiedzą jak zapisują do historii wspomnienia mieszkańców, jakie opowieści można już znaleźć w archiwum i dlaczego ten projekt jest ważny dla nas wszystkich.

Przeczytaj także

Opinie (3)

 • Czekolada (2)

  A czy na czekoladę można termos ze sobą zabrać?

  • 7 0

  • (-:

   Od razu przypomina mi się rymowanka: termos, termos salaterka nie lubimy wujka Gierka, jak zabierze nam kotlecik podpalimy komitecik (-:

   • 3 0

  • Czekolady nie bedzie - kasa poszla na lotnisko w kosakowie ;)

   Eheheh

   • 2 5

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.