stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Uroczysty koncert kolęd na zakończenie Roku Moniuszkowskiego (1 opinia)

W sobotę 28 grudnia 2019 r. o godz. 18.00 w Sali Białej Ratusza Głównego Miasta Gdańska, uroczystym koncertem wypełnionym najpiękniejszymi kolędami, ale również popularnymi pieśniami i ariami z oper Stanisława Moniuszki - wspaniali artyści związani z gdańskim Teatrem Otwartym Dariusza Wójcika zamkną oficjalnie Rok Moniuszkowski.

Podczas koncertu, śpiewacy: Anna Kinga Osior, Jacek Szymański, Dariusz S. Wójcik oraz instrumentaliści: Katarzyna Rogalska i Rafał Lewandowski wykonają utwory bliskie sercu każdego Polaka.

kolędy i pastorałki - koncerty w Trójmieście


Piękne kolędy i pastorałki polskie, i nie tylko polskie, śpiewacy zaprezentują solo, w duetach i tercetach, a towarzyszyć im będą magiczne dźwięki skrzypiec i fortepianu. Słowo o muzyce wygłosi znana propagatorka muzyki klasycznej Stanisława Grażyńska. Kierownictwo muzyczne: Rafał Lewandowski Pomysł, scenariusz i reżyseria: Dariusz S. Wójcik.

Stanisław Moniuszko, wspaniały kompozytor, ojciec dziesięciorga dzieci i ojciec opery narodowej w swojej bogatej twórczości nawiązywał do polskości i narodowych tradycji związanych m.in. ze Świętami Bożego Narodzenia.

Jaki jest związek kolędy z twórczością i życiem Stanisława Moniuszki ...w kolędzie polskiej, zarówno w jej tekście, jak i w melodii, odnaleźć można dostojność i skupienie duchowe, bujny sarmacki temperament, słowiańską zadumę i tęsknotę, rzewność i czułość, wesołość i melancholię zarazem... Podobne elementy można odnaleźć w muzyce Moniuszki, który był człowiekiem głębokiej wiary i prawdziwym patriotą, czego niejednokrotnie dawał dowód w swej bogatej twórczości. W duchowym skarbcu polskiego narodu obok klejnotów pierwszorzędnej wagi znajdują się klejnoty mniejszego blasku, ale równie piękne, i przez naród polski wysoko cenione. W skarbcu kultury polskiej obok mickiewiczowskiego "Pana Tadeusza", moniuszkowskich oper i pieśni, chopinowskich polonezów i mazurków, królują i kolędy, które są jednym z przejawów duszy narodowej.

Wieszcz Adam Mickiewicz, podczas wykładu na paryskiej Sorbonie powiedział... "Niezwykłe jest bogactwo kolęd polskich i niepospolite są ich wartości artystyczne. Nie wiem, czy inny kraj może pochwalić się zbiorem podobnym do tego jaki posiada Polska"... Słowa wybitnego poety potwierdzają się w każde Boże Narodzenie.

Współorganizator: Muzeum Gdańska

Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska

Mecenat: Fundacja Stefczyka, Argo S.A.

Patronat medialny: trójmiasto.pl

Organizator główny:
Stowarzyszenie Przyjaciół Teatru Otwartego
www.teatrotwarty.pl

Przeczytaj także

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    15 zł
Bilety w cenie 15 zł do nabycia w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska
na 2 godziny przed koncertem
REZERWACJA BILETÓW: 600-290-214

Opinie (1)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najpopularniejsze wydarzenia

  • 3 godz
  • |
  • 12 godz
  • |
  • 3 dni
  • |
  • 7 dni