stat
Wydarzenie już się odbyło

Uroczystości upamiętniające hrabiego de Plélo

27 maja 2019 r. przy Twierdzy Wisłoujście zostanie upamiętniona 285. rocznica śmierci francuskiego hrabiego, którego zadaniem była pomoc Gdańskowi oblężonemu przez Rosjan i chroniącemu się w wówczas w mieście królowi Polski Stanisławowi Leszczyńskiemu.

Rok 1734. Król Polski Stanisław Leszczyński schronił się w murach Gdańska. Miasto oblegają wojska rosyjskie i saskie wspierające jego adwersarza Augusta III Sasa. Od kilku miesięcy miasto stawia twardy opór. Stronnicy Leszczyńskiego oraz gdańszczanie z nadzieją zapatrywali się na odsiecz, którą przysłał zięć Leszczyńskiego, król Francji Ludwik XV. 27 maja oddziały francuskie opuściły swój obóz na Westerplatte i podjęły próbę przebicia się do Gdańska przez pozycje rosyjskie...

- Trzy regimenty francuskiej piechoty po kilkakrotnych szturmach zostały zmuszone do odwrotu. Na polu bitwy poległ dowodzący atakiem Louis Robert Hippolyte de Bréhan hrabia de Plélo. Gdańsk bronił się jeszcze przez ponad miesiąc. W rocznicę tych wydarzeń Muzeum Gdańska we współpracy z Konsulatem Honorowym Francji oraz Stowarzyszeniem Garnizon Gdańsk przypomina o tych wydarzeniach przy pomniku hrabiego przed Twierdzą Wisłoujście - mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Uroczystości rozpoczną się w poniedziałek, 27 maja 2019 r. o godzinie 11:00, na dziedzińcu przed mostem wiodącym na teren Szańca Wschodniego Twierdzy Wisłoujście, oddziału Muzeum Gdańska. O godzinie 12:00 odbędzie się godzinna prelekcja o wydarzeniach z tego okresu.

Uroczystość uświetni Alain Mompert - Konsul Honorowy Francji w Trójmieście wraz z małżonką.

Program:

11:00 Uroczystość pod pomnikiem hrabiego Plelo (Twierdza Wisłoujście, pomnik koło przystanku tramwaju wodnego "Twierdza Wisłoujście") przemówienia, wystawienie warty przez Garnizon Gdańsk, złożenie kwiatów, przejście do carre, prelekcja "Bitwa pod Wisloujsciem 1734", zwiedzanie
11:30 Przemarsz do Twierdzy
12:00 Prelekcja o roku 1734. Krzysztof Kucharski, Dział Edukacji MG.
13:00 Zwiedzanie Twierdzy Wisłoujście


Gdzie?: Twierdza Wisłoujście - pomnik hrabiego de Plélo, ul. Stara Twierdza 1

* Sprzedaż biletów nie dotyczy uroczystości złożenia kwiatów i zniczy pod pomnikiem hrabiego Plelo

Przeczytaj także

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    15 zł
  • Bilet ulgowy
    7 zł
35 zł rodzinny
13 zł normalny grupowy
6 zł ulgowy grupowy

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij