• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Uroczystości pogrzebowe Prezydenta Pawła Adamowicza (4 opinie)

Uroczystości pogrzebowe Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza rozpoczną się w czwartek 17 stycznia uroczystą Sesją Rady Miasta Gdańska o godz. 15.00 w Dworze Artusa z udziałem radnych wszystkich kadencji, następnie przeniosą się do Europejskiego Centrum Solidarności i zakończą się w sobotę 19 stycznia w Bazylice Mariackiej. Pogrzeb zmarłego prezydenta Gdańska odbędzie się w sobotę 19.01 o godz. 12.00.

- czwartek, 17 stycznia, godz. 15, Dwór Artusa - uroczysta sesja Rady Miasta Gdańska poświęcona pamięci Pawła Adamowicza, z udziałem radnych miejskich wszystkich kadencji od 1990 r.

- czwartek, godz. 17.00 Wprowadzenie trumny z ciałem Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza do ogrodu zimowego ECS, droga będzie wiodła przez wejście główne od strony ul. Doki 1. Dwuosobowe warty honorowe pełnić będą przedstawiciele ZHP, ZHR, Straży Miejskiej, Straży Pożarnej i wojska.

Trumna z ciałem Prezydenta pozostanie w ECS przez całą dobę, budynek będzie otwarty.

- Piątek, 18 stycznia, godz. 17, Wyprowadzenie trumny z ECS, uroczysty przemarsz ulicami miasta do Bazyliki Mariackiej gdzie o 18:00 odbędzie się Msza Św.Kondukt żałobny wyruszy z ECS do bazyliki Mariackiej w Gdańsku, gdzie odbędzie się msza. Świątynia będzie otwarta do północy.

TRASA PRZEJŚCIA: Doki, Łagiewniki, obok Mniszki, Stolarska, Staromiejska, Pańska, Węglarska, Piwna

Nie będzie możliwości wejścia do Bazyliki Mariackiej w sobotę od godz. 7.00 przed mszą świętą, jak zapowiedział ks. Prałat Ireneusz Bradtke. Bazylika zostanie otwarta dopiero na uroczystości pogrzebowe. Jest to podyktowane względami bezpieczeństwa i logistyki przygotowania ceremonii pogrzebowej.

Dla wszystkich, którzy będą chcieli pomodlić się w intencji św. prezydenta Pawła Adamowicza tego dnia od godz. 7.00 będzie dostępna Kaplica Królewska.

Sobota, 19 stycznia, o godz. 12 - Pogrzeb prezydenta Pawła Adamowicza
10.00 otwarcie Bazyliki
12.00 początek Mszy Pogrzebowej
rozpocznie się pogrzebowa msza św. pod przewodnictwem metropolity gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia. Planowane jest rozstawienie telebimów w różnych punktach Gdańska, by umożliwić jak największej liczbie odbiorców obejrzenie pogrzebowego nabożeństwa

Lokalizacja ekranów z transmisją pogrzebu:

GDAŃSK:
- Targ Węglowy
- ul. Długa i Długi Targ (5 ekranów)
- Park Świętopełka
- Wyspa Ołowianka
- Ergo Arena - drzwi hali otwarte zostaną w sobotę o godz. 10.00 , wejście A-1. Wjazd na parking będzie bezpłatny, zaś w hali otwarta będzie restauracja. Gdańsko-sopocka hala otwarta będzie do czasu zakończenia transmisji.

SOPOT:
- Plac Przyjaciół Sopotu

GDYNIA:
- kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski (ul. Abrahama 26).
UWAGI PORZĄDKOWE

▪ Wystawa stała ECS i parking podziemny nie będą dostępne dla gości
▪ W ECS można dokonać wpisu do księgi kondolencyjnej (do 27 stycznia lub dłużej)
▪ Ruch w ECS będzie jednokierunkowy. Wejście wiedzie od strony historycznej stoczniowej Bramy nr 2, wyjście od strony ul. Nowomiejskiej (tzw. pracownicze)
▪ Do ECS nie można wnosić zniczy
▪ Od 17 stycznia od godzin porannych do odwołania dla ruchu kołowego będą zamknięte ulice w pobliżu ECS: Doki i Nowomiejska

▪ Miasto apeluje do mieszkańców, którzy udają się do ECS, o korzystanie z komunikacji miejskiej. W piątek oraz sobotę komunikacja miejska będzie bezpłatna

INFORMACJE ORGANIZACYJNE:
- w piątek oraz w dniu pogrzebu komunikacja miejska w Gdańsku będzie bezpłatna. W Gdyni w tym samym czasie zostanie uruchomiona bezpłatna dla pasażerów linia 101 z dworca PKP Gdynia Główna do centrum Gdańska (pętla na węźle Unii Europejskiej przy Forum Gdańsk nad przystankiem SKM Gdańsk Śródmieście). Odjazdy autobusów linii 101 w piątek odbywać się będą równo co 30 minut od godz. 15 do godz. 20.30 z Gdyni i od 16.30 do godz. 22 z Gdańska. Odjazdy w sobotę wykonywane będą co 10 minut od godz. 9.30 do godz. 15 z Gdyni i od godz. 11 do 16.30 z Gdańska. Szczegóły na www.zkmgdynia.pl.
- uroczystości pogrzebowe będą transmitowane na telebimach rozmieszczonych na terenie miasta
- Również na terenie Sopotu wprowadzona zostanie bezpłatna komunikacja miejska. Od północy 18.01 do godz. 23.59. w sobotę, 19.01 będą bezpłatnie odbywały się przejazdy liniami: 117, 143, 122, N1.

Od godziny 6.00 w sobotę zostanie wyłączony z ruchu kołowego obszar Głównego Miasta ograniczony ulicami Podwale Staromiejskie i Podwale Przedmiejskie. Zakaz dotyczył będzie także możliwości wjazdu z Targu Drzewnego na ul. Szeroką, Św. Ducha, Targ Węglowy oraz na ul. Bogusławskiego z ul. Okopowej. Ulice Szeroka, Złotników, Grobla I i Świętego Ducha stanowić będą tzw. drogę życia stanowiącą główną trasę dojazdową i ewakuacyjną. Dlatego też na ulicach tych obowiązywać będzie bezwzględny zakaz zatrzymywania się. W rejonie wymienionych wyżej ulic wprowadzone zostaną ograniczenia w ruchu pieszym. Wejście w ten obszar będzie możliwe dla mieszkańców i osób posiadających stosowne akredytacje.

Rodzina prezydenta prosi o nieskładanie kondolencji oraz o nieprzynoszenie zniczy i kwiatów. - we wszystkich miejscach, w których będziemy żegnać zmarłego, rozstawione zostaną puszki, z których datki zostaną przekazane na Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza oraz 27. finał WOŚP w Gdańsku.

Opinie (4) 1 zablokowana

 • gdzie będa telebimy? (3)

  Nikt na razie nie podał informacji gdzie będą telebimy.

  • 1 5

  • Skup się

   ,,Lokalizacja ekranów z transmisją pogrzebu:
   - Targ Węglowy
   - ul. Długa i Długi Targ (5 ekranów)
   - Park Świętopełka
   - Wyspa Ołowianka''

   • 2 0

  • Są wrysowane w mapkę.

   • 1 0

  • lokalizacje są podane na mapce

   j.w.

   • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.